СРПСКИ ДА ВИНЧИ У ГРОЦКОЈ: "Новости" у заборављеном легату др Александра Костића, једног од највећих наших лекара и научника
НА почетку грочанске чаршије, у библиотеци "Илија Гарашанин", крије се "кабинет реткости и чудеса" проф. др Александра Костића, за многе српског Леонарда да Винчија.
Забрањиван некад, данас заборављен, један од највећих српских лекара и научника, задужио је Србију и заслужио да му се име помиње често, чешће него што то чинимо. Више од других, одужили су му се Грочани, спасавајући од времена његову безвремену заоставштину.
Оснивач Медицинског, Ветеринарског, Фармацеутског факултета, први српски сексолог, покретач Београдског фото- клуба, пионир медицинског научног филма, оснивач Института за хистологију и ембриологију, археолог, песник - само је делић задивљујуће биографије др Александра Костића (1893 - 1983).
Уз српског генија стајала је знаменита жена, његова супруга проф. др Смиља Костић Јоксић (1895 - 1981), прва жена доцент Медицинског факултета у Београду, угледни педијатар, научни радник, редовни професор на катедри педијатрије Медицинског факултета, шеф првог Дечјег диспанзера у Београду... Допринос Србији је немерљив, али им Србија ни тада, али ни касније, није одала заслужена признања.
Уместо тога, избачени су заједно два пута са Медицинског факултета. Први пут 1941. кад су одбили да потпишу окупаторски "Апел српском народу" да се приклоне Немцима. И док их се Србија одрекла, од Француске добијају орден Легије части - Александар за допринос науци, а Смиља за увођење БСЖ вакцина у искорењивању туберкулозе. У том моменту, осим Пјера и Марије Кири, Смиља и Александар Костић једини су брачни пар на свету добитници Легије части. Рехабилитовани су тек пола века касније, 2001. године на свечаној седници Научно-наставног већа Медицинског факултета Универзитета у Београду.
Зашто је Гроцка важна одредница у животу српског генија?
Када је 1932. године у насељу Дубочај у Гроцкој започео градњу свог летњиковца, с намером да овде пронађе мир за своју Смиљу и себе, професор Костић дошао је до великог археолошког открића - две раскошне римске гробнице. Његовом заслугом, ово место постаје и званично заштићено археолошко налазиште.
Четири деценије овде је др Костић прикупљао вредну збирку коју 1978. године поклонио Општини Гроцка. Њихов син, композитор, писац и заљубљеник у кулинарство, јавности можда познатији, Војислав Воки Костић, заоставштину је касније допунио очевим личним предметима.
Заоставштина је била изложена у Ранчићевој кући, која је 90-их година 20. века била ван употребе и под кључем. Легат је из ње трајно повучен и спакован у сандуке у подруму, уз опасност да нестане заувек. Ранчићева кућа је иницијативом Вокија Костића санирана 2003. али легат у њу није враћен.
Ипак, две деценије касније вредна збирка је спасена.
- Судбина легата др Костића је филмски нестварна - прича за "Новости" Зорица Атић, директорка Центра за културу Гроцка, и сама заслужна за спасавање збирке.
- Кад смо извукли прву кутију, нисмо могли да се зауставимо. Пред нама је била права ризница реткости - од римских фигура, средњевековног копља, винчанских посуда, мамутових костију и зуба, фосила до личних ствари професора Костића.
Залагањем Центра за културу и градске општине Гроцка, драгоцени легат је пре пар година започео свој нови живот.Неупућени ће остати задивљени када на почетку ненаметљиве Грочанске чаршије, заштићене амбијенталне целине као културно добро од великог значаја, затекну галерију реткости која је остала иза брачног пара Костић.
- Посебан куриозитет је дрвени сандук у ком је др Костић носио рукопис Медицинског речника који је писао прелазећи са војском Албанију. Биће то први српски Медицински речник, преведен касније на осам језика, са 140.000 појмова, и то у времену без компјутера и "Гугла" - прича Зорица Антић.
Ту је, поред осталог, кост изумрле врсте коња из прадавног доба или просопоморфни поклопац из доба Винче, предмети старчевачке и винчанске културе нађене на имању професора Костића.
Овде се међу експонатима налазе и две писаће машине доктора Костића, његов прибор за писање, фотографије, његова биста, па чак и гранчица смиља коју је Александар убрао на Кајмакчалану за своју Смиљу.
ПРВИ СРПСКИ СЕКСОЛОГ
ДР Костић био је први српски сексолог и залагао се за увођење сексуалног васпитања у школе. Чак је заиграо у чувеној политичкој драми Душана Макавејева "Љубавни случај или трагедија службенице ПТТ" играјући сам себе.
- Остале су многе анегдоте на ту тему. Душан Ковачевић је једном приликом Вокију Костићу казао да је он заправо прво научно засновано дете у Срба јер му је отац првог српски сексолог, а мајка први српски педијатар - препричава Зорица Антић.
Препоручујемо
ОТВАРА СЕ ЛЕГАТ ЦЕЦЕ БОЈКОВИЋ: Позната глумица потписала уговор са Удружењем Адлигат
14. 02. 2022. у 13:55
РАТ У УКРАЈИНИ: Украјинци уништени у Курску; Руси заузели важно место у ДНР
РАТ у Украјини - 1001. дан.
20. 11. 2024. у 07:11 >> 12:23
"СПРЕМИТЕ СЕ ЗА ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ!" Немачка упозорила грађане, издат документ на 1.000 страна
ГРАЂАНИ Немачке упозорени су да се припреме за могући трећи светски рат са Русијом, након што је руски председник Владимир Путин још једном запретио нуклеарним нападом.
20. 11. 2024. у 11:55
ТЕШКА СУДБИНА СТАРЦА ИЗ БиХ: Борио се са сиромаштвом, деци саградио кућу - они га истерали, а син хтео да га убије
ШЕМСУ Ибрахимовића (89) из Босне задесила је горка судбина под старе дане. Увек је био најбољи радник, трудио се да издржава породицу, а најмање је мислио на себе... Он кроз сузе каже да није ни слутио да ће му се живот овако окренути.
20. 11. 2024. у 10:55
Коментари (0)