ПАНДЕМИЈА РАЗАРА МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ: Око 700.000 одраслих погођено неким од 12 најчешћих психијатријских поремећаја

Танјуг

07. 04. 2022. у 10:24

КОВИД-стрес синдрому у време пандемије у Србији су највише биле подложне жене, пензионери, особе са основним образовањем и оне које су имале психијатријску дијагнозу у прошлости, показало је истраживање о утицају пандемије на ментално здравље људи у Србији.

ПАНДЕМИЈА РАЗАРА МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ:  Око 700.000 одраслих погођено неким од 12 најчешћих психијатријских поремећаја

Фото: Принтсцреен/Јутјуб

Анксиозни поремећаји једини су ментални поремећаји код одраслих људи у нашој земљи за које је потврђено да су изазвани пандемијом вируса корона и новим животним околностима, речено је на трибини поводом представљања резултата националног истраживања о утицају пандемије на ментално здравље људи у нашој земљи.

Истраживања показују да се од почетка пандемије 27 одсто људи осећало угрожено и потиштено због стреса изазваним патњом за ближњима, 22 одсто њих пријавило је стрес због финансија и економске ситуације, а свега се 5,5 одсто људи у Србији изјаснило да је имало партнерских проблема.

Резултати истраживачког пројекта "Цов2соул" представљени су на трибини "На кафи са психологом", коју је организовала Хемофарм фондација на Дорћол плацу у Београду, настављајући и ове године циклус трибина посвећених очувању менталног здравља.

"На кафи са психологом" је речено и да је занимљив податак да више од половине популације сматра да корона ни на који начин није утицала на њихов лични, породични и пријатељски однос, али исто толико одраслих у нашој земљи се повремено осећало у току пандемије.

Једна од говорница на трибини професорка Медицинског факултета и руководилац Службе за научноистраживачку и образовну делатност Института за ментално здравље психијатар Нађа Марић рекла је у изјави за Тан‌југ да је "Цов2соул" пројекат који је спроведен током друге године короне и да је, уз помоћ 52 млада лекара психолога, спроведен на 60 општина у Србији, где су прикупљени узорци од 1.203 испитаника.

Навела је да су неке од тема истраживања биле колико је било дистреса - одређене клиничке патње која не мора бити психијатријски поремећај, преко тога колика је била учесталост психијатријских поремећаја у одраслој популацији од 18 до 65 година, као и учелост теорија завере и динамику и начин на које настају, колико их има и да ли се разликују од света или смо слични, доживљај усамљености, ковид-стрес синдром и лични утисци о пандемији када су у питању финансије, односи са породицом, пријатељима и физичка активност.

Упитана да прокоментарише менталне поремећаје настале за време пандемије, Марићева је истакла да подаци нису релевантни с обзиром на то да се у Србији нису радила истраживања о распрострањености менталних поремећаја пре пандемије корона вируса.

"Свака шеста особа у Србији, односно око 700.000 одраслих између 18 и 65 година, током друге године пандемије испунило је критеријуме за неки од 12 најчешћих психијатријских поремећаја", рекла је она и оценила је да то нису тако обесхрабрујући резултати када се упореде са истраживањима у осталим земљама Европе, по којима, на пример, у Чешкој 33 одсто популације има неки облик менталног поремећаја.

Додала је да је по броју оболелих наша земља најприближнија Норвешкој.

Редовни професор на Одељењу за психологију и у Лабораторији за истраживање индивидуалних разлика Филозофског факултета у Београду Горан Кнежевић рекао је да је његова област истраживања "Цов2соул" везана за терорије завере и објаснио да су оне умногоме утицале на одлуку да ли ће људи приступити вакцинацији у нашој земљи.

Навео је да су затворени, потиштени, ментално скучени и традиционални људи склонији томе да верују у теорије завере и у неку "позадинску стварност" која је у интересу одређене групе људи - Американаца, војске, присталица 5G мреже.

Кнежевић је истакао да 20 одсто грађана у Србији потпуно или делимично верује у теорије завере, те додао да су слични резултати и у земљама региона.

Виша научна сарадница на Институту за психологију у Лабораторији за истраживање индивидуалних разлика Филозофског факултета у Београду Љиљана Лазаревић је на трибини говорила о феномену усамљености за време пандемије.

"У оквиру пројекта Cov2Soul.rs прикупљени су подаци о перцепцији усамљености. Испитаници су одговарали о томе колико често имају осећај да им недостаје друштво, колико се осећају изолованим, и колико често се осећају одбаченим од сопственог друштва", рекла је Лазаревићева.

Фото: Профимедиа

Навела је да је 45 одсто испитаника у узорку изјавило да се никада не осећају усамљено, 50 одсто је саопштило да се понекад осећа усамљено, док је 5 одсто изјавило да су често или скоро увек усамљени.

Носилац истраживања "Цов2соул" је Медицински факултет Универзитета у Београду - наставне базе Институт за ментално здравље и Институт за социјалну медицину, у сарадњи са Одсецима за психологију Филозофског факултета Универзитета у Београду и Новом Саду, а истраживање је спроводено уз подршку Фонда за науку Републике Србије.

Та истраживања могу да помогну сагледавању и разумевању пандемије, што би омогућило успостављање боље контроле над сличним околностима у будућности.

Такође, циљ ове студије је и да упуте све надлежне институције како би се више укључиле у превенцију и лечење менталних болести.

БОНУС ВИДЕО: "НОВОСТИ" У КРУШЕВАЧКОЈ КОВИД-БОЛНИЦИ: За годину дана бринули о 6.000 пацијената

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ОВО ЈЕ МАРКО КОЈИ ЈЕ ПОГИНУО КОД ЗРЕЊАНИНА: Потресне речи комшинице - То ће бити велика сахрана, његове сви знају и воле...