НАЈМОДЕРНИЈИ СА НАЈБОЉОМ ОПРЕМОМ: Погледајте како изгледа нова зграда Ургентног центра (ФОТО)

Танјуг

11. 04. 2022. у 15:10

УРГЕНТНИ центар Клиничког центра Србије добио је нову, опремљенију зграду, у којој је од јутрос, од када је почела да ради, примљено више од 150 пацијената, а директор те здравствене установе Марко Ерцеговац рекао је да је концепција рада сада знатно другачија и акценат се, осим на савремену опрему, ставља и на брже збрињавање пацијената.

НАЈМОДЕРНИЈИ СА НАЈБОЉОМ ОПРЕМОМ: Погледајте како изгледа нова зграда Ургентног центра (ФОТО)

Фото: Н. Скендерија

- Направили смо потпуно другачији концепт рада у новом центру у односу на стари, јер је на самом пријему дефинисана једна пријемно-тријажна служба са лекарима ургентне медицине који на основу симптома разграничавају да ли је пацијент хитан, а ако није, смештају се у зелену зону и упућују на прегледе лекара различитих специјалности међу којима су и лекари пулмологије, што је новина - рекао је Ерцеговац.

Он је поручио да пацијент у том случају мора бити прегледан најкасније у року од 240 минута, док пацијенти за црвену зону не чекају.

- У црвеној зони се примају најтежи пацијенти и нема никаквог чекања, већ се директно уводе пацијенти и прегледају, сада су у већем простору, а шест комотних кревета са растојањем од два метра између омогућава много лакши приступ пацијенту - навео је Ерцеговац.

У новој згради Ургентног центра КЦС постоји и наранџаста зона, у којој се примају пацијенти мањег степена хитности, али Ерцеговац истиче да лекари ургентне медицине са својим техничким особљем имају могућност да направе адекватну анамнезу и ураде дијагностику.

- Они зову све лекаре ка пацијенту, што до сада није било тако, већ су пацијенти ишли од амбуланте до амбуланте - рекао је Ерцеговац и додао да је од јутрос највише оптерећена зелена зона у коју се примају пацијенти са погоршаним хроничним болестима.

Ерцеговац је рекао и да су новине за нову зграду Ургентног центра две независне ангио сале, од којих је једна за интервентну неурорадиологију.

- Предности су и што је ово већи простор, имамо два скенера, односно своју магнетну резонанцу - навео је Ерцеговац и додао да је од јутрос примљено више од 150 пацијената.

Како је рекао, очекује се да ће се тај број повећавати до између 600 и 800 пацијената дневно, као што је било у старој згради.

- Али барем неће сви пацијенти бити на истом месту, него они који су хитни биће одмах прегледани, а они који нису сачекаће своје време, који је по степену хитности 10 минута за наранџасту зону, и 20 минута за жуту, а за црвену нема чекања - нагласио је Ерцеговац.

На питање шта се сада дешава са старом зградом Ургентног центра, Ерцеговац одговара да се она реновира и изражава наду да ће око 1. маја две клинике ту бити смештене - за ортопедију и за пластичну и реконструктивну хирургију.

Ерцеговац напомиње и да се стално примају нови лекари и медицинске сестре, па тако на питање који је то тачно број, одговара да је "тражено" 25 сестара.

- Сада је главни фокус на преузимање кадрова из Батајнице, пошто она припада УКЦ, јер су потребе у јединицама интензивног лечења у новом Ургентном центру за већим бројем медицинских техничара - рекао је Ерцеговац и додао да ће искусне медицинске сестре из болнице у Батајници прећи у Клинички центар.

- Морамо да видимо колико њих ће моћи и у ком периоду, ако не одмах, онда у наредних месец или два ће прећи. Имамо 1.200 запослених, од којих је 70 одсто медицинских техничара и немедицинског особља - навео је Ерцеговац.

На питање каква је процедура уколико се појави ковид пацијент, Ерцеговац каже да постоји независна изолација где ће пацијенти са сумњом на ковид, након прегледа код лекара, ићи или у Батајницу или остати на лечењу у Ургентном центру.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (2)

СРБИ ВЛАДАЈУ ТУРСКОМ: Тадић и Костић режирали нови победу за Фенербахче (ВИДЕО)