КРХКА БАЛЕРИНА ОСВАЈА ВРХОВЕ ХИМАЛАЈА: Соња Лапатанов, светски позната играчица, путница и путописац, ужива у изазовима
НА БАЛЕТ су је родитељи уписали јер је била оно што се некад називало темпераментним, а данас вероватно хиперактивним дететом, у нади да ће се макар мало "примирити". Соња Лапатанов је, међутим, наставила пасионирано да игра, а када је на врховима прстију урадила све што је пожелела и што би могла да замисли - презула се и наставила да осваја свет, и висине и даљине...
Неуморна путница, једнако неуморни путописац, чији се живот између путовања своди на сређивање бележака са претходног, и планирање наредне авантуре, у ону "праву", балетску пензију отишла је одавно - "по пропису", са 42, и данас јој се чини као да живи сасвим други живот.
Већ извесно време и не гледа представе, јер као гвоздена класичарка, као балерина која је у Москви у Бољшом театру вежбала у сали са Мајом Плисецком и то на врхунцу њене каријере, а сцену у Београду делила са најбољима, као неко ко је у свему остварио заиста врхунске резултате - не жели да гледа балет "без балета".
За Соњу је балет онај бели, у балетским патикама и на врховима прстију, а за другу обућу постоје и други видови игре! Од новог руководства Народног позоришта очекује повратак фундаменталног класичног репертоара - а наравно, и коначно остваривање дуго ишчекиваних бољих услова рада и пензионисања наших играча, за шта се и сама много година предано борила.
- Школовала сам се у три земље и три различита друштвена поретка: социјализму у Југославији, комунизму у СССР и капитализму у САД, што ми није сметало да стекнем завидно знање и искуство у уметности којом се читавог живота бавим - прича Соња, а онда се помаља онај њен неуништиви темперамент: - Такође, добитница сам Националног признања за свеукупни допринос култури Републике Србије и осећам потребу да укажем на дугогодишње погрешно тумачење, осуде, вређања и прозивке необавештених, па чак и медија који ово признање још увек називају националном пензијом! Не, није у питању пензија већ признање које се исплаћује из буџета, а не из ПИО фонда! Из тог истог буџета се пензионерима повремено исплаћује, по 20, 30, или 100 евра, а повремено се дају и студентима и запосленим грађанима. И нико због тога не гунђа.
Поносна на порекло које вуче из немачко-руске емигрантске породице, на образовање, културу, васпитање, на знање три светска језика, Соња је, како вели, путовала откако зна за себе. Но, жеђ за откривањем света се не гаси.
- Можда ће и нека од великих жеља, од којих су - Аустралија, Нови Зеланд и Тасманија, те Антарктик, јако далеке, а трећа Исланд, и остати неостварена, видећемо - открива. - Међутим, захваљујући пандемији, интензивирала сам путовања по Србији, закључно са недавно откривеном и освојеном Лазаревом пећином и истоименим кањоном за који многи и не знају (а знају за кањон Колорада или кањон Мораче), а чека ме још много тога неистраженог. Туре планирам углавном сама, у сарадњи са локалним туристичким агенцијама и газдинствима и локалним становништвом. Све фотографишем и често листам албуме са фотографијама, мислећи: "Боже, где сам све била" или гледам неку ТВ репортажу па набрајам: "Била, била, била..."
Неретко, Соња, али и њене сапутнице, и исписнице запање те локалне водиче, управо лакоћом са којом се узверу и на најтеже освојиве врхове, али и самом спремношћу да загазе "и у гору и у воду". О својим путовањима и пише. Објавила је седам путописних књига, све о иностраним (аван)турама, јер сматра да је о Србији сувише тога исписано. Ипак, не може да не примети велике еколошке проблеме диљем наше прелепе земље, са горчином говори о депонијама или гробљу предивних букових стабала на Јужном Кучају, угрожавању биљног и животињског света под детонацијама на Пасуљанским ливадама, камионима који тутње тик уз прелепи водопад Прскало, клизишту које угрожава манастир Лешје, гурању река у цеви...
- И један куриозитет, како сам се успела на висину од 5.200 метара до гребена врха Покалде, удаљеног свега око 3,5 километра од највишег врха наше планете Чомолунгме, познатијег као Монт Еверест, услед недостатка кисеоника зарадила сам хипоксију. Oна је оставила неке последице на здравље, али је научила моја плућа да препознају и да се на време одупру недостатку кисеоника, али и вирусима. Осим вакцина, то ме је заштитило и од вируса корона. Попевши се на толику висину, сигурна сам да као једина класична балерина на свету, за себе слободно могу да кажем да сам примабалерина Хималаја!
ПЕДАГОГ И КОРЕОГРАФ
ИЗМЕЂУ играчке каријере и ове авантуристичке која траје, Соња Лапатанов је, опет са врхунским резултатима, била посвећена педагогији и кореографском раду, за шта се школовала схвативши да је играчки век прекратак. Дала је огроман допринос озбиљнијем третману сценског покрета (за шта је понела и Стеријину награду), радила много на телевизији и у позоришту, подучавала у Котору, Бару, Подгорици...
Препоручујемо
ОБРАЗОВАЊЕ БАЛЕРИНА И У ВРШЦУ: Балетска школа из Панчева отвара издвојено одељење
06. 04. 2022. у 12:40
ПОВРАТАК "УСПАВАНЕ ЛЕПОТИЦЕ" Чувени балет Чајковског опет на репертоару
31. 03. 2022. у 16:54
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)