ЧУВА ВЕРУ И СЕЋАЊЕ НА СТРАДАЛЕ ЖАНДАРМЕ: У Српској Кући надомак Бујановачке бање, опстају једна светиња и споменик припадницима МУП и ВС
ДО Цркве Светог Јована Богослова у селу Српска Кућа, на узвишењу изнад Бујановачке бање, води само један неугледни путоказ и чини се бесконачно степениште. А реч је о једној од најстаријих богомоља у овом крају, на којој, нажалост, и неуобичајено у нашој вери, стоји катанац да светињу штити од вандала, на чијој се мети током историје нашла много пута.
Према подацима Епархије врањске, на темељима старе цркве подигнута је 1903, са благословом тадашњег митрополита скопског Фирмилијана, а освећење је, три године касније, обавио митрополит скопски Викентије. Јужно од цркве налази се трпеза за освећење масла, а југозападно од ње, 1987, подигнут је звоник. Село се некада звало Краљева Кућа, али је 1945. морало да промени своје име и добило је ново - Српска Кућа.
Приложнички натписи на иконама премазани су катраном, што је последица упада и боравка Бугара на овим просторима за време Другог светског рата. На иконостасу има 39 икона, које је осликао Теофан И. Буџароски 1906. и 1907. У часопису "Весник Српске цркве", 1921, забележено је да су у време Првог светског рата, код овог села, бугарски окупациони војници убили српске свештенике Милана Мл. Поповића, проту и пароха села Краљева Кућа, Трајка Дејковића, пароха бујановачког, и Тому Стоиловића, пароха осларског.
На мети непознатих вандала 2013. нашло се сеоско гробље у Српској Кући, порушене су две надгробне плоче, поломљена стакла на цркви Светог Јована Богослова, а на капели исписане погрдне поруке.
Но и поред свих препрека, сваког 21. маја, када СПЦ обележава Светог апостола и јеванђелисту Јована Богослова, у порти цркве окупи се много верника. После литургије служи се и помен погинулим полицајцима чији је споменик у црквеном дворишту.
ФОТОГРАФИЈЕ И ИМЕНА 20 ПОЛИЦАЈАЦА
У САВРШЕНОМ складу мира светиње која се откључава само по утврђеном распореду и нетакнуте природе, од 2016, налази се спомен-обележје припадницима МУП Србије, настрадалим 2001. у борби са албанским терористима. Реч је о споменику, најпре подигнутом у месту Лучане 2012, који је стално чуван од вандала, а породицама је било врло тешко да га посећују. Зато је обележје на коме су фотографије и имена 20 полицајаца погинулих у борбама с припадницима тзв. Ослободилачке војске Прешева, Бујановца и Медвеђе, пресељено баш у Српску Кућу.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)