УЛОЖИМО ПО 12 ПОЕНА И У ДОБРОСУСЕДСКЕ ОДНОСЕ: Аналитичар Бојан Панаотовић о наклоности жирија из Хрватске према Констракти
У АУТОРСКОМ тексту социолог и аналитичар Бојан Панаотовић осврће се на наклоност хрватског жирија према српској представници Констракти на синоћњој Песми Евровизије.
Панаотовић поручује да је "јучерашње гласање на евровизијском спектаклу где је, уз Црну Гору, једино из Хрватске, за српску уметницу стигло максималних дванаест поена, пружило повода за дубље размишљање о стратешки важним питањима."
Према његовим речима, "Ноторна је чињеница да добросуседски односи било где у свету доносе геополитичко, економско, политичко и свако друго преимућство онима који уживају у истим, дочим код напетих, покварених и лоших односа долази до изнуривања сваке врсте, сталног трвења и небезбедности а у најгорим сценаријима и рата каквом на пример сведочимо тренутно у Украјини."
- Срби и Хрвати имају прегршт темељних претпоставки за добросуседске односе који би доносили бенефит и једнима и другима, дочим стална тензија доноси само штету. Уколико би се кретало у правцу интензивирања економске сарадње, повећања поверења на безбедносном плану и приближавања ставова када су регионална питања по среди, то би донело реалну и мерљиву добробит обема странама - сматра аналитичар. - У том контексту, симптоматичне су изјаве председника Милановића који је аргументовано елаборирао у скорије време тезу о Србима као блиском народу и као народу са којим се интереси Хрвата у Босни поклапају и укрштају. С друге стране председник Вучић континуирано наглашава потребу да се побољшају српско-хрватски односи. Велике силе на Балкану а и другде, (х)историја то недвосмислено показује, следе сопствене интересе и сопствену агенду и није их много брига за интересе овдашњих народа.
У том смислу, истиче Панаотовић, геополитички мудро би било направити српско- хрватску сарадњу и блискост независно од тутора и душебрижника из великог света. Кључне тачке отпора оваквим тенденцијама могу бити ригидни делови католичке цркве и политичке структуре које баштине неоусташке елементе у својим светоназорима и деловању, као и делови ригидне, екстремне деснице у Србији несклоне процесима помирења и сарадње на Балкану. Кључне тачке потпоре једном оваквом процесу могли би бити сви добронамерни људи добре воље и здравог разума који схватају да добросуседство, мир и сарадња воде ка економском бољитку, културном прожимању и заједничким пројектима, бољој туристичкој фреквенцији, већој безбедности етц.
- Јучерашње гласање како хрватског жирија, тако и грађана, за српску уметницу, можда су један мали лакмус тест који показује да ипак има наде. Српски туриста у Истри и Далмацији не као статистичка грешка већ у озбиљнијем броју, зашто да не? Али то је оствариво тек онда када исти буде сигуран да му неће бити избушене гуме на аутомобилу БГ таблица или упућена увреда и претња или разбије нос због екавице - наглашава Бојан Панаотовић. - Зато је, на пример, Будва већ деценијама једна од омиљених дестинација грађана Србије. Осећају се тамо добродошли и не брину за своју безбедност. А српски туриста одавно већ није само парадајз туриста већ се из године у годину, захваљући сталном економском напретку, повећава број добро сируираних грађана и породица! По неким статистикама, током ускршњих и првомајских празника више од пола милиона људи из Србије напустило је границе земље из туристичких побуда, а пуне су биле и српске бање и планине.
То је, поручује Панаотовић, само један од показатеља економског успона Србије. Србија која ниже успехе на различитим пољима( јучерашње пето место Констракте само је један камичак у мозаику) и која је кључна земља такозваног региона, која има одличне односе са Македонијом и Албанијом и све боље са Црном Гором и Хрватска као земља чланица ЕУ и НАТО пакта са сјајним геополитичким положајем, без језичких баријера, могле би, ако буде памети и срече, да направе крупне заједничке геополитичке искораке и остваре њин њин позицију не нарушавајући ничији мир нити безбедност.
Препоручујемо
КОМШИЛУК УЗ КОНСТРАКТУ: Испред зграде Ане Ђурић окупили се грађани, сви навијају (ВИДЕО)
15. 05. 2022. у 00:29
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (1)