ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ПОТИСКИВАЊЕ НАЦИОНАЛНОГ ПИТАЊА: ШТа би Коча данас рекао о јасеновачком "миту", рату у Украјини, забрани Достојевског...

Слободан Јовановић

03. 06. 2022. у 17:14

ПОСТОЈИ у врањском крају изрека која, у оригиналу, гласи: "Крај ће каже". Њоме се разрешавају, или бар одлажу, проблеми и тешкоће око разумевања смисла и суштине неког догађаја, појаве или процеса. У осталом делу српског језика познатија је, али нешто ужег значења, изрека: "Конац дело краси".

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ПОТИСКИВАЊЕ НАЦИОНАЛНОГ ПИТАЊА: ШТа би Коча данас рекао о јасеновачком миту, рату у Украјини, забрани Достојевског...

Коча Поповић на терену

Нама се тај крај (или конац) заједничке државе Југославије, догодио пре три деценије, али и даље лутамо у разумевању и дешифровању главних узрока и актера њене пропасти. Хрватска која управо спада у те главне актере разбијања Југославије, одмах је, још у тренутку догађања, заокружила и окаменила своју, наравно - лажну верзију тих збивања, али им то не смета да је хорски певају ево већ тридесет година. Они ту лаж зову "домовински рат", "борба против српске агресије" и "окупаторске ЈНА".

Све одлуке које је до данас, свих тих 30 година, доносила западна алијанса, оличена у НАТО и Европској унији, која иначе себе лажно представља као "међународну заједницу", биле су против Срба и српских интереса и, истовремено, засноване на одсуству правних, етичких и било којих принципа и стандарда. Од Бадинтерове комисије до Лондонске конференције и Хашког трибунала, од санкција до НАТО бомбардовања, од отимања Косова до сатанизације и окривљавања Срба и покушаја да нас прогласе за геноцидни народ.

ПОСТАВИЋЕ се питање - има ли то и какве везе са темом овог историјског додатка, конкретно са ликом и делом једног од најзначајнијих српских руководилаца Титове епохе - Коче Поповића. Историју чине догађаји и људи - што значајнији људи, то је и њихова историјска одговорност већа.

А уз то, историја не би имала тај смисао који има, ако не би била од помоћи у разумевању данашњих збивања, као што, и обрнуто, у духу поменуте изреке, сама добија своје разјашњење садашњим догађајима и последицама. Јевреји су се, на пример, изборили да свет и историја признају њихову жртву, садржану у појму Холокауст.

Срби ни после осам деценија нису успели да свет, нарочито тај део света који се зове Запад, упозна и призна страхоте Јасеновца. Југословенска држава и партија, дипломатија и историја су то страшило прикривали, па смо као "крај" или последицу добили да тај исти Запад не признаје "Олују" и "Бљесак", као етничко чишћење и неку врсту геноцидних акција, него чак награђује Хрватску пријемом у Европску унију.

Али, не лези враже, Хрватска ће, каже тамошња академија знаности и уметности, блокирати Србији пут у Европску унију, ако се Срби не одрекну мита о Јасеновцу. Ето докле је дошло: хрватски научници и уметници су Јасеновац назвали митом. У слободном преводу - измишљеном и непостојећом историјском чињеницом.

Вероватмо су помислили да је сад повољан тренутак да се, после вишедеценијског ћутања и прикривања, вишеструког умањивања броја жртава и страхота злочина, зада коначни ударац тој "српској измишљотини" којом "љагају Хрвате".

То је и тренутак хистеричне западне осуде Руса за интервенцију у Украјини и подршке не само Украјини и Украјинцима, него и азовским нацистима који већ осам година понављају геноцид над Русима у Донбасу, попут оног из Другог светског рата. Оно што није успело Србима - да покажу и докажу свету јасеновачки и укупан НДХ геноцид, није успело ни Русима, који су сламање нацизма платили са 27 милиона људских живота.

Европа се, као великим делом и за време Другог светског рата, поново ујединила против Руса. Али, све што се сада некима чини нејасним и конфузним, разјасниће се и "казаће се" на крају. С тим што се већ учврстило уверење да после тог "краја" ништа неће бити исто, ни у тој будућој савремености, а ни у историји.

Што се, пак, Јасеновца тиче, докле год Јевреји буду бранили истину о Аушвицу и о Холокаусту, има наде да и ми докажемо и одбранимо истину о Јасеновцу, па макар никад не ушли у Европску унију. Уз то, ни Немци нису, истини за вољу, Аушвиц прогласили "митом".

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Јахање на лажним симетријама

НИЈЕ ЛАКО претпоставити шта би Коча данас рекао о хрватском проглашењу Јасеновца за мит, можда би, на пример, прећутао, имао је тај манир, као неку врсту отклона и неупуштања у све што заокупља јавну пажњу. Био је, што би рекао Мирко Тепавац, увек некако господски изван и изнад догађаја у којима је учествовао, чак и кад је читавог себе залагао.

О рату у Украјини би се вероватно изјаснио против руске интервенције, као и својевремено у Мађарској и Чехословачкој. Е, али шта би о Достојевским, о западној, демократској, забрани руских и светских класика, писаца, композитора, научника, или врхунских спортиста, па о непримању руских болесних грађана у западне болнице, о забрани улазака и пролазака...

Лако је аутору ових редова да каже - "не може се претпоставити", али би свакако Кочи било много теже, ако не и немогуће да буде "господски изван и изнад" онога што се данас догађа. Коча је, уосталом, умео и да каже и да прећути, али је много теже урадити или неурадити - кад је реч о ономе што те се непосредно тиче и што подразумева твоју одговорност.

Коча се, на пример, одлучио на пробој обруча на Сутјесци, и био оптужен да је малте не побегао са својом јединицом, нашавши се због тога, такорећи, пред стрељањем. Да ли је, исто тако, могао и зашто није, на пример, одлучио да нападне најстрашније људско страдалништво Јасеновац, као командант највеће партизанске јединице?

Коча Поповић

Могао би неко да каже да је питање депласирано због тога и тога, али ако се то исто може спочитати Брозу, Хрвату и врховном команданту, може, ваљда, и команданту Прве пролетерске, Србину, па макар се поново нашао пред стрељањем. А шта рећи за друге, "мале Јасеновце" - за Сремски фронт, за масовна стрељања одмах после ослобођења, за Голи оток - где је страдао, углавном непотребно, велики број људи, младића, цивила али и комуниста, претежно Срба...Ко је то од највиших руководилаца знао, ко није знао, ко се правио да не зна - и о томе ће, вероватно, једном "крај да каже"...

КОЧИНА подршка Никезићу и српским либералима била је његова прва јавна манифестација неслагања с Титом, као што се српско партијско руководство с Никезићем на челу први пут, непосредно пре тога јединствено супротставило Титу у покушају да смени Мијалка Тодоровића Плавог.

Све је, међутим било касно и узалуд, укључујући и чињеницу да је ЦК Србије био већински против Титове одлуке да смени Никезића. Уз помоћ Пере Стамболића и Драже Марковића, Тито је, упркос већини, ту одлуку наметнуо и отворио пут за доношење Устава из 1974, као темпиране бомбе у темеље Југославије, која је експлодирала непуну деценију после његове смрти.

Недовољно сензибилни за национално питање, као кључни проблем Титове Југославије, упркос непрестаном затрпавању тог проблема паролом о "братству и јединству", а у страху од аутоматске оптужбе за великосрпски национализам, српски либерали, са њима и Коча Поповић, избегавали су да се суоче са положајем Срба у другим републикама, укључујући и српску покрајину Косово и Метохију.

Чак су били склони и Титовим вештачким симетријама, па су за разбијање Југославије оптуживали српски и хрватски национализам, изједначујући и не уочавајући разлику између разбијачког сепаратизма и србофобије и настојања да се сачува заједничка држава.

И тзв. демократска власт после 2000. године такође је јахала на лажним симетријама, у стилу "сви смо ми једнако криви" и уз понижавајуће извињавање хрватским проусташким властима. Пошто не постоји ништа симетрично Јасеновцу, нити може да постоји, хрватски научници су се сетили да га прогласе за мит и тиме избришу из историје. Ко зна шта ће још бити до "краја".

ФОТОГРАФИЈЕ: Стеван Крагујевић, легат Коче Поповића и Лепе Перовић, Архив Града Београда, Музеј Југославије, Википедија, , Архив Југославије, Фејсбук, Музеј Београда, Архив "Новости" и "Борбе"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ОСТВАРИТЕ СВОЈЕ ЖЕЉЕ САДА, ПЛАЋАЈТЕ КАСНИЈЕ: Покрени празничну чаролију уз Mastercard Flexia картицу