НАТО СЕ БРАНИ НЕПОСТОЈЕЋИМ АРГУМЕНТИМА: Ништа их не штити од тужби оболелих од канцера

Ј. Ж. С.

01. 06. 2022. у 10:00

НИГДЕ у споразуму Партнерство за мир из 2005. не постоји одредба која Северноатлантској алијанси даје могућност да се позове на правни имунитет у тужби коју су против ове организације пред Вишим судом у Београду поднели оболели од канцера због бомбардовања осиромашеним уранијумом.

НАТО СЕ БРАНИ НЕПОСТОЈЕЋИМ АРГУМЕНТИМА: Ништа их не штити од тужби оболелих од канцера

Последице бомбардовања у Алексинцу / Фото И. Маринковић

Канцеларија за везу НАТО у нашој земљи је, наиме, у одговору суду истакла да има пуни имунитет под јурисдикцијом Србије на основу споразума са државом Србијом и Црном Гором о учешћу у транзиту и подршци мировним операцијама из 2005. и уговором из 2006. године, по коме је основана ова канцеларија.

- Не може нико да добије имунитет за ратне злочине против цивилног становништва и за незакониту агресију по том споразуму. НАТО је одговоран за повреду права на живот и нанету штету - сматра нишки адвокат Срђан Алексић, који заступа оболеле од канцера услед бомбардовања. - За ратни злочин ниједна земља не може да буде ослобођена кривице, па самим тим ни Северноатлантски пакт.

Он наглашава да нигде у споразуму Партнерство за мир из 2005. не постоји одредба која им даје ту могућност и зато сада треба дати прилику нашем суду да се изјасни. Прво рочиште заказано је за октобар и он се нада да ће судија разумно поступити.

Италијански адвокат Ангело Фиоре Тартаља, који пред тамошњим судовима заступа оболеле, наглашава да је рат сукоб између две војне силе, али не могу се притом гађати цивилни циљеви без икаквог разлога и на тај начин наносити трајна штета становништву због врсте оружја.

- Наношење трајне штете цивилном становништву због врсте оружја које се користи против војног противника је ратни злочин за који не постоји имунитет - објашњава адвокат и подсећа да се споразум на који се НАТО позива не тиче штете почињене за време рата, већ се може тицати само штете настале из неких хипотетичких, нелегалних радњи које су могле бити извршене од стране НАТО војника од 2005. године па надаље у случају њиховог присуства на српској територији.

Бојан Милисављевић, професор међународног права на Правном факултету УБ, наглашава да постоји разлика између потписаних уговора и обичајних права:

- Логично је да би уговор требало да важи од момента његовог закључивања, па надаље, а не ретроактивно. Али, позивање на имунитет међународних организација, међутим, не проистиче само из уговора, већ и из обичајних права. У већини држава се не дозвољава вођење спорова пред националним судовима против међународних организација или против друге државе.

ДРУГАЧИЈА ПОЗИЦИЈА ОД ИТАЛИЈЕ

ПРОФЕСОР Милисављевић сматра да Србија у тужби против НАТО има мањи изглед за успех него Италија:

- Ако они успеју да добију на суду, наши људи би могли да потраже правду пред италијанским судовима, с обзиром на то да је Италија чланица НАТО.

Адвокат Тартаља, међутим, сматра да је поступак чак тежи у Италији, као чланици пакта, него што ће бити у Србији која је била жртва НАТО бомбардовања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

БИЛА ЈЕ ТО ЉУБАВ НА ПРВИ ПОГЛЕД: Ево како је Ања Мит некада говорила о пилоту од кога се разводи