КОСОВСКА ПОЛИЦИЈА ЗАБРАНИЛА ЛИТУРГИЈУ: Свештеницима без објашњења забрањена служба у Храму Христа Спаса у Приштини
КРЕНУО сам у четвртак око пола пет са оцем Зораном Глођевцем до Храма Христа Спаса. Планирали смо да пресечемо славски колач и служимо литурију, а поранили смо како бисмо избегли гужву, али и прошлогодишње инциденте, када су после литургије Албанци демонстрирали покрај цркве. Са нама је кренула и Зоранова супруга. Међутим, када смо стигли испред храма, пришао нам је један, а потом још седморица полицајаца који су нас спречили да откључамо цркву.
Овако за "Новости" сведочи отац Станиша Арсић, парох приштински, о инциденту када су у четвртак ујутру припадници косовске полиције забранили њему и оцу Зорану служење литурије у храму у центру Приштине. И док појашњава да су припадници полиције све време причали телефоном и радио-везом на албанском језику, отац Станиша каже да су им накратко одузели и документа.
- Питали смо о чему је реч, зашто нам бране да обавимо верски обред, али су нам без објашњења тражили да одемо - додаје отац Станиша, док појашњава да су литурију у присуству неколицине верника служили потом у Цркви Светог Николе на другом крају града. Без жеље да икога узнемиравају, каже да су на литурију у храм кренули без верника, који су им се касније придружили у Цркви Светог Николе, где свештеници бораве у црквеном конаку.
Он подсећа и на прошлогодишње демонстрације Албанаца због литурије у цркви у центру Приштине, прве која је служена од 1999. године.
Забрану литургије осудила је Канцеларија за Косово и Метохију, из које истичу да је овакав поступак директно диригован од стране власти у Приштини, а што показује њихов однос према верским слободама на КиМ, СПЦ и верујућем српском народу.
- Србима на КиМ брани се да уђу у храмове и светиње, помоле се Богу и исповедају веру, док се храмови СПЦ свакодневно скрнаве и то је реалност - истичу из Канцеларије за КиМ и подсећају да су прошле године на овом храму исписани графити "Исус мрзи Србе", уз бројне друге погрдне поруке.
Забрана служења литургије у Храму Христа Спаса у Приштини, како истиче и председник Српске листе Горан Ракић, кршење је основних људских права српској заједници на КиМ.
СКРНАВЉЕЊЕ СВЕТИЊЕ
НЕЗАВРШЕНИ Храм Христа Спаса у Приштини годинама је на мети Албанаца који на све начине покушавају да оскрнаве ову светињу. Осим што је својевремено претворен у јавни тоалет, полунага албанска певачица снимила је спот у унутрашњости цркве. Око храма су прошле године, због служења литургије, протестовали албански студенти, остављајући увредљиве транспаренте и пароле... Иначе, за разлику од ове цркве која још није оживела, Храм Светог Николе на другом крају града обновљен је и у њему бораве свештеници Арсић и Глођевац, а цркву обезбеђује косовска полиција.
ДИСКРИМИНАЦИЈА ПРЕМА СПЦ
ОВИМ актом се крше основне верске слободе и право приступа имовини наше цркве, пошто је Храм Христа Спаса у катастру регистрован као имовина СПЦ и нико нема право да нам спречава приступ нашој имовини. Нажалост, отвореним дискриминаторним односом према СПЦ на КиМ косовске институције непрестано шаљу поруку да наш народ не може да живи слободно и да основна верска и људска права не вреде за православне Србе - саопштила је Епархија рашко-призренска.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)