СТРАВИЧНА СТАТИСТИКА: Од почетка године на путевима погинуле 193 особе, за петину више него целе 2021.

Танјуг

03. 06. 2022. у 20:09

У Србији је од почетка године до сада погинуло 193 особа у саобраћајним несрећама, док је прошле године погинуло 159, што је повећање од 21 одсто, изјавио је данас помоћник директора Агенције за безбедност саобраћаја Милан Тешић.

СТРАВИЧНА СТАТИСТИКА: Од почетка године на путевима погинуле 193 особе, за петину више него целе 2021.

Фото Ј. К.

У изјави за Тан‌југ он је рекао да тај податак позива на паљење аларма и да се нешто хитно мора предузети. Тешић је напоменуо и да треба имати у виду да је у постпандемијском периоду таква тенденција у саобраћају присутна у скоро свим земљама Европе.

Како је навео, у Аустрији је повећање броја погунулих у 2021. у односу на 2020. четири одсто, у Словенији 43 одсто, Мађарској 18, а у Француској 22 одсто.

- Ако посматрамо период 2019, 2020. и 2021. сви смо свесни чињенице да је дошло до драстичног пада саобраћаја у 2020. и 2021. у целој Европи, док се 2022. ситуација нормализовала, вратила су се возила на путеве те отуда таква статистика. Чак и извештаји Европског савета за безбедност саобраћаја пореде 2019. и 2022. јер је обим саобраћаја дошао у исту раван, истиче Тешић.

Говорећи о нашем понашању на путевима и навикама, Тешић је приметио да људи у Србији у 84,5 одсто случајева везују појас на предњим седиштима, а на задњим 19,6 одсто, док је у Европи употреба појаса на предњим седиштима преко 95 одсто, а на задњим више од 85 одсто.

Тешић каже да постоје два начина да се возачи натерају да промене навике, а то су превентивне активности и репресивне активности. Превентивне активности су бројне, истиче, али је њихов ефекат одложен, дају резултат за неко време, чак и за две до три године.

Словенија је, наводи Тешић, спроводила кампању о употреби појасева на задњим седиштима 10 година и подигли су проценат везивања појаса на задњим седиштима са 45 на 85 одсто.

Он наглашава да се научници у целом свету слажу да је најбоља мешавина превентивних и репресивних активности.

Говорећи о стању путева, Тешић је навео да, према званичним светским статистикама, у 34 одсто саобраћајних несрећа на свету доприноси стање пута.

Онима који се спремају да иду на одмор својим аутомобилима, Тешић препоручује да прво прегледају возила, да возачи не крећу на пут неиспавани и уморни, а да на путу поштују саобраћајне знаке.
 

БОНУС ВИДЕО: ХАОС У БЕОГРАДУ НАКОН САОБРАЋАЈНЕ НЕСРЕЋЕ: У Крњачи стоји 30 аутобуса

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (2)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?