ПРЕТИ ЕПИДЕМИЈА БОГИЊА И ЗАУШАКА: Стручњаци упозоравају на последице смањеног обухвата деце oбавезном вакцинацијом

Б. Р.

04. 06. 2022. у 08:00

ПРОЦЕНАТ деце која су примила обавезне вакцине је прилично низак и из дана у дан додатно опада, што доводи до тога да ће масовније почети да се јављају болести за које се мислило да су искорењене. За стручњаке нема недоумица какве би могле да буду последице, кажу - питање је тренутка када ће, а не да ли ће кренути епидемија малих богиња, заушака и рубеола, јер је мање од 50 одсто деце вакцинисано, а неопходно је да тај проценат буде 95 и више!

ПРЕТИ ЕПИДЕМИЈА БОГИЊА И ЗАУШАКА: Стручњаци упозоравају на последице смањеног обухвата деце oбавезном вакцинацијом

Фото Shutterstock

Није проблем само ММР вакцина, чији обухват се и код нас и у свету смањује са јачањем антиваксерских покрета и њиховом теоријама да она изазива аутизам, што је наука демантовала. Занемарени су, упозоравају лекари, и програми других редовних имунизације, како против короне, тако и против других респираторних инфекција, као што су вирус грипа, а наручито бактерије пнеумокок.

Доцент др Емина Милошевић са Института за микробиологију и имунологију, на едукативној трибини "Ко рано рани", коју су организовали Форум пацијената Србије и стручњаци, уз подршку Комитета за међународну сарадњу студената медицине, исказала је забринутост за здравље друштва у целини:

- Имунизација против ковида 19, као једна од неопходних мера у борби против вируса, суштински је указала на проблем неповерења у вакцинацију. Он је глобалан, али су специфичности функционисања здравственог система, здравственог просвећивања и друштва у целини погодовале томе да у Србији постоји недовољан обухват вакцинацијом против ковида 19. Међутим, није само ванредна имунизација против ковида заказала. Ситуација је алармантна, јер смо у ризику од епидемија болести за које постоје редовни програми имунизације.

Када је реч о ММР вакцини, докторка Милошевић изнела је податак да је у неким срединама обухват деце пао на испод 50 одсто, а потребно је да се вакцинише 95 одсто и више да би ова популација била заштићена.

- Занемарени су и програми редовне имунизације, делом због фокуса на пандемију, али и због двосмислених порука јавности који су довели да се ставови о имунизацији негативизују - рекла је др Милошевић. - Мало смо заборавили на грип и пнеумококне болести, међу којима је најчешћа запаљење плућа. За разлику од грипа, пнеумококна болест нема своју сезону и може се добити у било ком моменту. Пнеумокок може да да читав низ болести, од упале средњег уха, до врло тешких болести, да продре у крв, да изазове сепсу и менингитис.

ОБОЛЕЛИ ДИСЦИПЛИНОВАНИји

ПРЕДСЕДНИК Форума пацијената Србије Марко Миловановић има утисак да је превентивна медицина у запећку:

- Пацијенти са којима смо у комуникацији, а то су углавном оболели од најтежих онколошких, аутоимуних и других болести, схватају значај имунизације. Нажалост, велики део, пре свега млађе и здравије популације, има резерве према вакцинама. Проблем је двојак, неповерење и неинформисаност.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

Коментари (1)

ПОГРЕШНО УПИСАН ЖУТИ КАРТОН: Капитена ватрених су покушали суспендовати, а онда је уследио преокрет