БИНИЧКОМ СПОМЕНИК И БИСТА У КРУШЕВЦУ: У граду на Расини се припремају зa обележавање 150 година од рођења славног композитора
ПРВЕ кораке аутор најпознатије српске корачнице, Марша на Дрину, композитор Станислав Бинички (1872-1942) начинио је у селу Јасика код Крушевца и управо ће у његовом родном крају бити подигнути споменик и биста поводом 150 година од његовог рођења.
Одборници Скупштине Града Крушевца данас гласаjу о овој иницијативи која ће, како се наводи у образложењу, Биничког "коначно вратити на обале детињства, да поново чује шум моравских брзака и вирова".
У предлогу одлуке у који су "Новости" имале увид, споменик би требало да осване на платоу испред Дома синдиката у самом центру Крушевца, а биста у дворишту основне школе која носи име славног композитора, а која је пак, док је био дете, била касарна у којој је службовао његов отац, поручник Стеван Бинички (1840-1903), командант Треће понтонске чете.
- Иницијативу за подизање обележја поднео је књижевник и градски већник Момир Драгићевић. Подржали су је многобројни културни, научни и јавни радници и новинари - наводи се у предлогу oдлуке коју потписије Комисија за спровођење поступка подизања споменика, спомен-обележја и израду мурала, док ће израду и постављање споменика и бисте финансирати, како је назначено, "пријатељи града".
О већ постојећем наслеђу породице Бинички брижно се старају Крушевљани. Осим школе, и улица која игралиште дели од Цркве Светог Прокопија, где је крштен композитор, носи његово име. У јулу, месецу у којем је рођен Бинички, у Јасици се одржава музичка манифестација посвећена Биничком као аутору прве српске опере "На уранку".
- Свештеник Ћивотије Ванић је својевремено посведочио на основу приче свог оца да је Станислав Бинички као одрастао долазио у кафану на обали Мораве и слушао "сватовац", а касније су и стручњаци потврдили да се управо тим нотама испирисао када је компоновао марш - каже за "Новости" Лидија Ужаревић, председница КУД "Станислав Бинички" из Јасике, удружења које са Културним центром и школом организује манифестацију 27. јула, на дан рођења најславнијег суграђанина.
Само је три године композитор живео крај Западне Мораве, али је наслеђе очито било довољно важно да потомци композитора, унук Миливоје Јосифовић, заоставштину породице Биничког поклоне Народном музеју у Крушевцу. Осим музичког, ту је и историјат породичне и војничке традиције оца великог музичара, Стевана, градитеља понтонског моста преко Западне Мораве, јунака српско-турског и српско-бугарског рата.
- Највреднији део нашег легата оца и сина Бинички је оригинални запис корачнице посвећене победи на Церу, настао 26. маја 1915. - казао нам је својевремено историчар Коста Радић.
- У легату су и записи песама од 1887. до 1893, запис прве српске опере "На уранку", рукопис "Мијатовке". На фотографијама је забележено и буђење југословенства по оснивању Краљевине СХС, кроз серије концерата оркестра Краљеве гарде, под диригентском палицом Станислава Биничког.
ЈАСИКА МУ ОСТАЛА У СРЦУ
ОД Јасике, знаменитог села где данас живи више од 40 музичара и сликара, Бинички се преселио за Ниш, а потом га је пут одвео у Београд, па у Лесковац и Минхен. Успео је да заврши два факултета и оснује Београдски војни оркестар, оперу, филхармонију, музичку школу. У срцу су му ипак остала дубока сећања на Јасику, у којој је проходао, живео прве године живота и где га је побратим Стефан Туфегџић спасао из бунара.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)