ПРЕ ТАЧНО 75 ГОДИНА: Украо је очев двоглед, родитељи су пријавили, а био је први штићеник Васпитно-поправног дома у Крушевцу

С. БАБОВИЋ

10. 06. 2022. у 10:00

ПРЕ равно 75 година, 11. јуна, Павле Милошевић, рођен 1930, стигао је у Васпитно-поправни дом (ВПД) у Крушевцу. Он је био први малолетни преступник који је морао да издржава посебну васпитну меру у тек отвореној установи. Ухваћен је у крађи очевог двогледа, а пријавили су га - родитељи!

ПРЕ ТАЧНО 75 ГОДИНА: Украо је очев двоглед, родитељи су пријавили, а био је први штићеник Васпитно-поправног дома у Крушевцу

Фото: Архив ВП

У историји ове установе, која данас обележава седам и по деценија постојања, забележено је и да су прве штићенике породице довозиле фијакером. Сада важе неки други протоколи, а кривична дела су озбиљнија, али је мисија ВПД иста: извести младе штићенике на прави пут. Реновирани павиљони, Дом културе,модерна економија и фудбалски стадион готово да не указују да је ова установа, у којој су тренутно 162 преступника, пре више од 35 година била сет за снимање култне ТВ серије Дарка Бајића "Сиви дом".

Фото: С. Бабовић

Милош Ристић

- За многе наше штићенике, пролазак кроз капије дома значи почетак новог живота. Код нас васпитну меру, која може трајати од шест месеци до четири године, издржавају млади узраста од 14 до 23 године. Према званичним подацима Института за криминолошка и социолошка истраживања, број повратника је у опадању и у последњих десетак година се са 80 спустио на око 50 одсто, што је бољи просек него у западним земљама - каже за "Новости" Милош Ристић, управник ВПД.

Фото: С. Бабовић

Усвајање нових програма и посвећеност стручњака у раду са малолетним делинквентима помогли су да први боравак у ВПД многима буде и последњи. Могућност похађања основне и средње школе, занатских и уметничких радионица, драмске секције, играње фудбала са стражарима под окриљем ФК Младост, који се такмичи у регуларном градском првенству, узгајање цвећа и рад на економији, само су неки од разлога због којих штићеници из установе излазе као нови људи. Последњи у низу програма је пројекат интеграције штићеника по изласку из установе. Оцењен је као успешан у Министарству правде, Управи за извршење кривичних санкција и у Делегацији ЕУ у Србији, која је помогла реализацију пројекта.

ЛАЈКА

ШТИЋЕНИК Дома од 1961. до 1965. М. К. звани Лајка је у ВПД учио за бравара, фризера, пекара, лимара. Касније је радио у иностранству, а фризерски занат му је помогао да заради за добар живот и лепу пензију. Када је пре неколико година преминуо, његова супруга је решила да му испуни последњу жељу. Сву Лајкину мајсторску опрему је поклонила ВПД.

- Од 2015, више од 2.000 њих прошло је кроз образовне радионице. Са штићеницима се ради од тренутка пријема. Месец дана им тестирамо знање и капацитете, разговарају са стручњацима, упознајемо њихову породичну ситуацију... - каже Драгана Богићевић, шеф Одсека за третман.

Осим што се школују, штићеници стално раде са васпитачима, инструкторима и стручњацима различитих специјалности.

- Сигурно ћу по изласку променити и начин живота и друштво - прича нам В. М. (18). - Овде сам се пронашао у столарској радионици и у драмској секцији. Сигурно је да ћу се вратити похађању Економске школе. Хоћу да искористим овде стечено знање.

МАЛОЛЕТНИЦИ ИЗ НИШКОГ ЗАТВОРА

ЗА установу за преваспитавање малолетника пре 75 година, изабрана је стара зграда затвора изграђеног 1935, који је касније био немачки логор. Група од 40 малолетника из нишког затвора помогла је при реновирању овог руинираног објекта на Бруском путу, а потом су о њима, уједно првим штићеницима нове установе, почели да брину 24 милиционара и два учитеља.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (4)

ДВАДЕСЕТ ГРАДОВА ОБОГАЋЕНО УРБАНИМ ВРТОВИМА У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА : „Никло као ја“