ПЛОВДИВ, ГРАД АНТИКЕ И ВИНА: "Новости" на информативној тури у организацији Бугарског министарства туризма и амбасаде у нашој земљи

Е. БОЖИЋ ТАЛИЈАН

11. 06. 2022. у 10:11

УСКЕ улице покривене калдрмом, начичкане разнобојним кућама богатих трговаца, грађене претежно у 19. веку, сударају се са остацима из праисторије, трачке, хеленске и римске културе, средњег века и времена Османлија. Тако изгледа живописни стари град у Пловдиву.

ПЛОВДИВ, ГРАД АНТИКЕ И ВИНА: Новости на информативној тури у организацији Бугарског министарства туризма и амбасаде у нашој земљи

Позориште из времена старе Грчке, Фото Е. Б. Талијан

Ово древно место, антички Филиполис, на обалама чувене реке Марице, у подножју Родопских планина, где докази о животу човека датирају с краја трећег милијенијума пре нове ере, сада је под заштитом Унеска, а било је једно од одредишта која су недавно посетили српски новинари током информативне туре, коју су организовали Амбасада Бугарске у Србији и Министарство туризма ове земље.

Водич, Пламен Стефанов, испричао је да је Пловдив један од најстаријих европских градова изграђен првобитно на седам брда, али их је остало шест. Други је по величини град у Бугарској, после Софије, смештен је на раскршћу истока и запада, и током историје био је мета многих освајача који су оставили своје трагове којима се овај град и данас поноси.

- Римско позориште је највреднији траг из античког периода у старом Пловдиву - каже Стефанов.

Фото Е. Б. Талијан

- Овај простор је и данас у употреби, углавном за одржавање концерата.

Понегде су очувани и стари занати. У једној уличици упознали смо грнчарку. Док се коло вртело, рукама је стварала глинену посуду из своје маште. Друге је, каже, обликовала по угледу на неке старинске које је виђала у Регионалном етнографском музеју смештеном у једном од најлепших пловдивских објеката из 19. века - Кујумџијевој кући, дому тадашњег богатог трговца.

Из Пловдива, својеврсне културне и етно-оазе, пут нас је одвео педесетак километара даље, до села Старосел, познатог по савременим видовима туризма - винском и спа. У комплексу које носи име по овом селу, у континенталном делу Бугарске, прво изненађење били су паунови који се слободно шетају и шепуре. Домаћини их имају чак 50. Читав комплекс иако уређен у традиционалном стилу, од природних материјала, задовољава све услове који траже савремени туристи жељни да освоје нова одредишта. Комплексом доминирају дрво, камен и вртови са занимљивим растињем, а намењен је уживању свих чула, а собе и апартмани опремљени су модерним садржајима од флет телевизора до бесплатне вај-фај мреже.

Израда грнчарије, Фото Е. Б. Талијан

У срцу комплекса "Старосел" производе се ракија и вино, пиће богова, врхунског, премијум квалитета, које је добило значајна признања. Посебно је импресивна енотека, простор је уређен у античком духу, а ту се организују дегустације и вина и ракије. У зависности од туре и броја вина које посетилац жели да проба, то задовољство кошта од два и по до 15 евра. Наш домаћин у откривању винског подрума и дестилерије, сомелијер Надежда, истиче да то место чува традицију древне Тракије. У спа-центру, ипак, отишло се корак даље, па се осим сауне, козметичких третмана и уобичајених масажа, нуди и вински третман, али не у испијању вина, већ је реч о масажи.

- Вино садржи минерале који су добри за кожу - објашњава Надежда.

- У овој просторији је топло, јер мора да се одржава виша температура због третмана.

Гости могу да се определе да обедују у затвореном ресторану или у башти. Бугарска храна је врло слична нашој, а они више користе зачине, што јој даје посебан шмек. Бугари су сличног темперамента као и ми, комуникативни и гостољубиви. На звуке традиционалне музике одмах "скачу" и хватају се у коло. Добро знају и наше песме, па уз познате звуке није тешко дочекати "ситне сате".

Винарија у Староселу, Фото Е. Б. Талијан

Маричка битка на черномену

ГРАД Пловдив лежи на обалама реке Марице. Ипак, поприште чувене Маричке битке, једне од кључних за турски продор на Балкан, налази се јужније, на Черномену, данашњем Орменију у Грчкој. Битка се одиграла на Марици, 26. септембра 1371, између Османлија под вођством румелијског беглербега Лала-шахина и српских снага које су бројале између 60.000 и 70.000 војника. Српску војску предводили су краљ Вукашин и његов брат деспот Јован Угљеша. Обојица су погинули у бици, а краља Вукашина наследио је син Марко, познатији као Марко Краљевић.

НОЋЕЊЕ ОД 70 ДО 290 ЕВРА

У КОМПЛЕКСУ "Старосел" постоје три хотелска објекта. Цена ноћења са доручком за две особе креће се од 70 евра па навише. У "Трачанској резиденцији", која је најлуксузније опремљена, најскупљи смештај у двособном апартману, на бази полупансиона, кошта 290 евра. У њиховим ресторанима, специјалитети са пилетином, грилована пастрмка са кромпиром или пљескавица са роштиља уз пасуљ и љутеницу коштају око седам евра, док за јагњетину и телеће медаљоне треба издвојити око 16 евра. Цена бутељке вина, у зависности од врсте и квалитета креће се од 14 до 50 евра. Кафе су од један и по до два евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

ТУГА! Преминуо легендарни фудбалер Црвене звезде