МАЈМУНСКЕ БОГИЊЕ УДАРАЈУ НА РОЂЕНЕ ПОСЛЕ 1980. ГОДИНЕ: Имунизација против великих богиња штити и против овог вируса
ГЕНЕРАЦИЈЕ рођене после 1980. године су најслабија карика за заразу вирусом мајмунских богиња, јер нису примили вакцину против вариоле вере, која штити и од ове болести.
Иако је вирус стигао у Србију, стручњаци истичу да нема разлога за забринутост, јер клиничка слика није тешка, зараза се не преноси лако, а смртност је мала. Нулти пацијент је доброг општег стања и ускоро би требало да буде отпуштен из болнице.
Према речима вирусолога проф. др Ане Глигић, некадашња Југославија је последња земља која је имала масовну вакцинацију против вариоле вере. Особе које су примиле цепиво могу да се разболе као и после сваке вакцине, али ће имати блажу клиничку слику и неће им бити потребно болничко лечење. Неки можда неће ни знати да су болесни.
- То је сада предност Србије и оних који су 1972. године вакцинисани - каже Глигићева. - Светска здравствена организација је 1980. године саопштила да више нема опасности од вариоле вере, због чега је тада заустављена обавезна вакцинација, па су генерације рођене након 1980. потпуно незаштићене. Али и поред тога, важно је знати да болест није опасна у највећем броју случајева.
Она напомиње да, за разлику од вируса корона, који је прелазио са дивљих животиња на човека и притом мутирао поставши све више заразан и стварајући тежу клиничку слику, вирус који изазива мајмунске богиње спада у ДНК вирусе, па због еволутивне сродности мајмуна и човека неће мутирати.
- Вирус нема потребу да се прилагођава човеку, али може да ојача, не дај боже, па добије на вируленцији - наводи др Глигић. - Он није опасан када пређе са мајмуна на човека, али ако пређе са човека на човека, ситуација се може променити. Уколико се мушкарац који је допутовао из Немачке инфицирао од човека, направљен је тиме већ један скок, па би због оног наредног па затим и оног следећег вирус могао да добије на јачини.
Како наводи др Глигић, мајмунске богиње у Африци нису присутне само на мајмунима већ су прешле и на све глодаре. Она истиче да би била велика опасност, али то засада није забележено у литератури, да човек зарази неку домаћу животињу из окружења. На пример, пса или мачку.
- Уколико би се то догодило, постали бисмо ендемско жариште као Африка - каже она. - Али без научних доказа то се не може тврдити са сигурношћу. Када би се то десило, све би се претворило у глобални проблем, али сада се ради само о локалним проблемима у појединим земљама. Не знамо како ће се вирус понашати. Постоји тај фенотипски фактор свега што се дешава у окружењу, а због чега у једном тренутку може да дође до преноса са човека на животиње.
Уколико би се ситуација искомпликовала, др Глигић сматра да би спас била вакцина против вариоле вере. Вирус вариоле вере чува се само на два места у свету - у Центру за превенцију и контролу болести у Атланти и у Русији.
Епидемиолог Градског завода за јавно здравље Београда др Славица Марис објаснила је да просечна инкубација траје од шест до тринаест дана. За заразу мајмунским богињама су карактеристичне увећане лимфне жлезде.
ВАШКЕ ИЛИ ШУГА ЗАРАЗНИЈЕ
Према речима др Миланка Шеклера, беспотребно је дизање било какве панике. Шеклер каже да не треба превише размишљати ни о састанку који ће одржати Светска здравствена организација јер нема услова да се проглашава епидемија на нивоу света. Он истиче да је геном овог вируса веома компликован, али и врло стабилан, па не подлеже лако мутацијама.
- Усудио бих се да кажем да ћете лакше добити вашке или шугу него мајмунске богиње - каже др Шеклер. - Људи не треба да имају било какав страх и не треба да правимо ситуацију као да из ковида улазимо у мајмунске богиње. Не улазимо ни у шта, то вам ја гарантујем.
ЗАРАЗА, СИМПТОМИ И ЛЕЧЕЊЕ
Како наводи др Славица Марис, код оболелих се јављају повишена температура, болови у мишићима, зглобовима, леђима, интензивна главобоља, а после пет дана и оспе.
- Када се на крају те оспе сасуше, настају красте. Када красте отпадну и кожа се зацели, сматра се да особа више није заразна - додала је она.
Марисова је истакла да се вирус мајмунских богиња не преноси тако лако са човека на човека. У ендемским подручјима, централне и западне Африке, заражавање је најчешће контактом са животиња које су оболеле. Она додаје да се са човека на човека може пренети директним путем, али је потребна пролонгирана изложеност да би се пренела инфекција.
Овај вирус преноси се искључиво директним, блиским контактом са свим телесним течностима. Специфичног лека за мајмунске богиње нема, терапија је симптоматска.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)