ДОКУМЕНТА ДОБИЛО 90 ОДСТО РОМА: Ризик од апатридије значајно смањен, али још постоји
У последњих 10 и више година, у Србији је постигнут значајан напредак у области смањења апатридије, али и даље се јављају проблеми који отежавају приступ правима лицима која су у ризику.
Ово се могло чути на округлом столу "Преостали проблеми у вези са уписом у матичне књиге, стицањем држављанства и прибављањем личних докумената", који је организовао "Праксис" у оквиру пројекта "Сузбијање апатридије међу Ромима на Западном Балкану".
Како је речено, деца чији родитељи немају лична документа и даље не могу да се упишу у матичне књиге одмах након рођења, поступци за накнадни упис оптерећени су бројним проблемима, стицање држављанства по основу рођења у Србији не одвија се на прописан начин, а пријава пребивалишта често представља непремостив проблем. Неретко, лица у ризику од апатридије суочавају се и са дирскриминацијом у покушају да остваре своја права.
- Иако је број лица у ризику од апатридије значајно мањи, уколико се проблем не реши у потпуности, пренеће се на нове генарације и број лица у ризику ће расти. Док интересовање за ову тему бледи, још постоје људи чији проблеми нису обухваћени системским решењима - истакла је Јелена Милоњић, представница УНХЦР-а. - Са државним органима, ромском заједницом и цивилним сектором радимо на решавању преосталих проблема.
Милан Радојев, правни координатор "Праксиса", нагласио је да је хиљаде људи уписано у матичне књиге и добило документа, те сада могу да остварују права:
- Међутим, и поред огромног напретка, важно је указивати на старе, али и на неке нове проблеме, посебно с обзиром да свако дете и даље не може да се упише у МКР одмах након рођења, а да се игноришу препоруке међународних тела.
Осман Балић из YУРОМ Центра навео је да је можда и најблиставија ствар у инклузији Рома управо успешно решавање проблема са поседовањем докумената.
- Уз помоћ УНХЦР-а, министарстава и "Праксиса", овај проблем је сведен на најмању меру. Постоје и даље свакодневни проблеми, али успешно је завршено 90 одсто посла - рекао је Балић.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)