ГОРЕЛО, ГОРИ, ГОРЕЋЕ: Наши метеоролози откривају шта су узроци и докле ће трајати екстремне врућине које су захватиле Европу

Д. МАТОВИЋ

20. 07. 2022. у 20:40

ТРОПСКИ талас пржиће Србију наредних дана. Европа гори на више од 40 степени, а високе температуре неће заобићи ни нашу земљу.

ГОРЕЛО, ГОРИ, ГОРЕЋЕ: Наши метеоролози откривају шта су узроци и докле ће трајати екстремне врућине које су захватиле Европу

Лондону забележена највиша температура у историји, Фото АП

Жива у термометру у четвртак и петак попеће се до 38 подељка, док ће у суботу бити најтоплији дан, када се у појединим местима очекује температура од око 40 степени. До краја јула биће мало свежије, али ће температура бити изнад вишегодишњег просека.

Високе температуре, суше и дани без иједне капи кише све чешће су слика лета у Србији, па и у другим деловима Европе, а климатолози тврде да је томе кумовала промена климе.

Било је и раније врелих топлотних таласа, али их сада бележимо од три до пет годишње.

Све то поједини климатолози објашњавају порастом температуре, која је повећана за 1,2 степена услед пораста концентрације угљен-диоксида у атмосфери.

- Овако топло време је последица распореда ваздушног притиска над Европом и прилиа веома топле афричке ваздушне масе која је већ захватила већи део западне Европе, британска острва и Скандинавију - каже за "Новости" Горан Михајловић, помоћник директора Републичког хидрометеоролошког завода.

- Пре два дана у Великој Британији жива на термометру се попела највише у последњих 200 година, у Француској и Шпанији су биле још више температуре. Топла ваздушна маса се креће ка нама и условиће високе температуре наредних дана. Температуре ће у суботу, 23. јула, доживети свој максимум, па се очекује да се у другој половини наредне седмице спусте на 30 до 34 степена. Тада се очекују и падавине. У августу постоји могућност за појаву још топлотних таласа.

Препуна плажа у немачком граду Зиновицу на обали Балтика, Фото АП

Научници су раније предвидели учесталије топлотне таласе, а да ли је ово увертира у још екстремније климатске промене, Михајловић каже:

- У последње две деценије имамо чешће појаве топлотних таласа и биће још периода се температурама изнад просечних вредности. То су неуобичајене појаве, али у последњих 150 година, колико се у Србији мери температура, најтоплије је било 24. јула 2007. када је у Смедеревској Паланци измерено 44,9 степени. У Британији је претходни температурни рекорд забележен 2019, а у Финској чак, 1920. године. То говори да је било топлих периода и у претходним деценијама.

За климатске промене и чак 50 одсто више угљен-диоксида у атмосфери него раније крив је човек, упозорава климатолог проф. др Владимир Ђурђевић.

- Планета је топлија него што је била у прошлости, и тај пораст просечне глобалне температуре значи да имамо више топлотних таласа, да су они дужи, интензивнији и да често пробијамо температурне рекорде - каже Ђурђевић.

- На климатске промене мораћемо да се привикнемо и да очекујемо још екстремније услове у будућности. Ове године "критична тачка" је Велика Британија, а сваке године понека земља буде на удару најјачег топлотног таласа. Европа је превелика да би цела била у топлотном таласу. У Србији су 2007. и 2012. биле изузетно топле. Наш регион је, кажу детаљне анализе, угроженији у односу на просек, и у том смислу треба да очекујемо интензивније екстреме и веће промене.

Расхлађивање из уличних аутомата у Бечу, Фото АП

Ђурђевић каже да ово што се догађа не би требало да буде изненађење, јер се ради о ситуацији која је очекивана и предвиђена у смислу науке.

- У случају да не напустимо фосилна горива, већ наставимо да их користимо до краја овог века, у истој количини, онда, потенцијално, планета ће бити топлија за још три, четири степена - наводи Ђурђевић.

- У том случају нећемо причати о прилагођавању и зато научници непрекидно упозоравају да треба да будемо свесни да је једини сценарио који нам омогућава да останемо колико-толико стабилни, онај у ком се сва енергије производи из обновљивих извора. То је врло тежак задатак.

Од врућине у Шпанији и Португалији током протекле недеље умрло је неколико стотина људи, а, према званичницима, шумски пожари изазвани врућином уништили су између 12.000 и 15.000 хектара и довели до евакуације око 3.000 људи. Пожари букте и у Француској и Грчкој, где се жива у термометру, такође, попела изнад 40 степени.

- Овакви топлотни таласи нису необични, али се не јављају сваког лета - каже метеоролог Недељко Тодоровић за "Новости".

- Прошле године је било сушно и топло лето, као и ово, али нема правила. У Британији је забележен температурни рекорд, али то је кратког даха, епизода која ко зна да ли ће икад више да се понови. Прича о климатским променама је понајвише политичка. Природа има толику силу да човек не може ништа да промени, осим ако не буде почео да баца атомске бомбе у великом броју. Не би требало да се бринемо због климе, доћи ће лета у којима ћемо сви пожелети врућину.

ПОЗИВ НА БУЂЕЊЕ

- ПОСЛЕДИЦЕ климатских промена трајаће најмање до 2060. године - рекао је Петери Талс, генерални секретар Светске метеоролошке агенције (WMO) на конференцији у Уједињеним нацијама у Женеви.

- Топлотни таласи биће учесталији и интензивнији, због климатских промена. Овај топлотни удар би требало да буде позив на буђење.

Фото И. Маринковић

За кога је сунце најопасније

ВРЕЛИ дани посебно су опасни за оне који су принуђени да у најтоплијем периоду раде на отвореном, од пољопривредника до грађевинаца. Угрожени су и стари људи, хронични болесници, деца и труднице. Доктори објашњавају да људи доживљавају различита непријатна стања током прекомерног излагања сунцу и високој температури, попут сунчанице, топлотног стреса, то јест топлотне исцрпљености и топлотног удара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

БИЛА ЈЕ ЗАТОЧЕНИЦА ЗЕМУНАЦА 9 МЕСЕЦИ: Ко је Љиљана Буха коју у серији Сабља игра прелепа глумица?