СПЕЦИЈАЛНИ ДОДАТАК - ТРАГОВИ АНТИСРПСКЕ ПРОПАГАНДЕ: Мемоарима и наступима Олбрајтова, Клинтон и Кларк правдали НАТО агресију
У МЕМОАРИМА Медлин Олбрајт све наводно почиње од 1989. када је Албанцима укинута аутономија коју су уживали од 1974. Тада су им укинута политичка и економска права.
Милошевић је свуда распоредио полицију, затворио школе. Ни помена о 1981. години и реаговању Југославије. Преговори у Рамбујеу су у њеној интерпретацији били у најбољој намери. Каже да је убеђивала Милана Милутиновића, председника Србије, да ће НАТО на терену штитити Србе и њихова људска права.
У њеној интерпретацији Тачи јесте био проблематичан, али су сви прихватили да их саветује тим на челу са Мортоном Абрамовицем "њеним дугогодишњим пријатељем бившим амбасадором, дивним адвокатом људских права". Рат 1999. се није могао избећи, пише она, после масакра у Рачку и Милошевићеве тврдње да су тамо убијени терористи, што је њу утврдило у одлучности да испоручи ултиматум, јер није довољно Албанцима помоћи да се њихове патње открију свету. Сами верификатори (Вокер) нису могли спречити масакре.
Председник Клинтон је у мемоарима, као и Олбрајтова, доследан у својој некадашњој пропаганди. Срби су, пише, у лето 1998. нападали на наоружане и ненаоружане Косоваре, 300.000 је напустило своје куће. У октобру 1998. је НАТО морао да запрети Србима ако не дозволе долазак посматрача који ће надгледати спровођење резолуције ОУН. Интервенција је била одложена. Ствари су се мало смириле, али онда су у јануару 1999. Срби поново кренули са злочинима убијања невиних. Но, добром вољом Запада, још једном је дата прилика дипломатији, али председник пише да није био оптимиста.
У својим мемоарима Олбрајтова, Клинтон и Весли Калрк не спомињу ни реч о извештајима УНХЦР о 90 етнички очишћених српских села
Стране у конфликту су биле јако удаљене. "САД и НАТО су хтеле да Косово има политичку аутономију коју је према Уставу Југославије уживало између 1974 и 1989. Клинтон је потом у објави рата навео да је Милошевић укинуо уставна права Албанцима да говоре својим језиком, да имају своје школе, вршио је злочине, спаљивао села, да је само у последњих пет недеља пре избијања рата протерано је 60.000 од 250.000 укупно. Рат, казује Клинтон, треба да покаже Милошевићу да смо озбиљни у намери да зауставимо његову нову рунду етничког чишћења и спречимо још крвавију офанзиву против невиних цивила. Нигде ни трага о плановима његове и других земаља из прве половице 1990-их да се Косову да независност. Нигде ни трага о војним активностима на обуци и припреми ОВК, нигде преговора са македонском владом 1997. о стационирању трупа НАТО и другим припремама.
У СВОЈИМ СЕЋАЊИМА главнокомандујући Весли Кларк покушава још једном да оправдање за све грешке и трагику рата остави српској страни у наслеђе. Он примећује да се многима чинило да је НАТО на погрешној страни. Наводи ехо тога и у речима француских генерала. Инсистира да се радило о хуманитарној интервенцији пре свега - "Етничко чишћење које су спроводили Срби отпочело је пре почетка ваздушне кампање". Тиме је "решио" крупну дилему која је постојала у светској јавности да је тек НАТО нападом створена прилика Србима за кампању етничког чишћења коју су правдали НАТО ударима.
Ни речи о рапортима УНХЦР-а о 90 етнички очишћених српских села од октобра 1998. до јануара 1999, ни речи о циљаним дејствима ОВК и свему ономе што су посматрачи бележили на терену. Ни речи о генералу Виљему Вокеру и његовим активностима. (Генерал без обзира на већ објављене изворе из Вашингтона (2001) и у својим мемоаримаостаје доследан идеолошком правдању кампање против Југославије: General Wesley Clark,Waging Modern War, Bosnia, Kosovo and Future of Combat, Public Affairs, 2002 (српски превод: Весли К. Кларк, Модерно ратовање, Босна, Косово и будућност оружане борбе, Самиздат Б92, Београд 2003,)
Годину-две касније, крајем 2003. године у интервјуу за ЦБС пред одлазак у Хаг да сведочи у процесу Слободану Милошевићу, поновиће тврдње из мемоара, а потпуно ће оставити по страни своја рана сведочења из 2001. године која смо претходно наводили.
Новинар Ден Радер бележи да је Кларк чврсто био убеђен да су САД требале да интервенишу трупама у том "геноцидном грађанском рату". И ту је кривио Србе за рат у Босни:
"То није био стварни рат, То је био рат против ненаоружаног народа, и ја нисам могао поднети мисао да Сједињене Државе стоје по страни и дозвољавају да се то дешава. У лето 1998, док сам био командант, почео је нови круг етничког чишћења. Неких 300 до 400.000 косовских Албанаца било је протерано из својих домова. Када имате посла са људским животима и стварима као што су ове, знате има људи који поводом овога кажу да ми немамо интерес у томе. Да има нафте тамо ми би то зауставили. Дакле, ми треба да се пре боримо за нафту него за људске животе? Ја не мислим тако ... ја сам емотиван поводом ових ствари. Када можеш да учиниш добро, онда требаш да га учиниш." (Интервју генерала Кларка са Деном Радером)
******************************************************
Последице успостављеног преседана
НИШТА БОЉЕ не одређује стварни контекст припреме и праксе мешања у југословенску кризу него све касније интервенције које је Алијанса спроводила на северу Африке, Блиском истоку, Заливу, просторима бившег СССР.
Од значаја за праћене је произвођење хуманитарних криза уз помоћ прокси снага (посредничких снага) које се по потреби промовишу у "борце за слободу", оптуживање "злих диктатора" за хуманитарне кризе, јавно прозивање проблематичних држава против којих ће се повести рат ("Rogue States"). Често се користи инверзија значења стандардне терминологије. Инвазија, суспензија суверенитета и постављање марионетских режима назива се "увођењем демократије" и "демократских вредности".
Сваки облик отпора за очување државног и економског суверенитета се проказује. Користе се притисци преко ММФ, Светске банке, разни облици економских санкција. Погоршана ситуација се онда у глобалним медијима презентује као чиста воља злих, локалних лидера. Активности се одвијају и на унутрашњем плану држава које се дефинишу као "проблематичне" и којима следују "спонтане" револуције различитих боја.
У НЕДОСТАТКУ ХУМАНИТАРНИХ разлога посеже се за тероризмом који ваља истребити где год се појави. Производи се страх код властитог становништва који служи повратно за свеопшту контролу приватности, стални надзор и одузимање (одрицање) од некада достигнутих грађанских права зарад сигурности.
Посебно, у балканском случају забрињава, редефиниција појма геноцид. Холокауст и утврђени геноцид током Првог и Другог светског народа, односно колонијалних времена, сада се релативизује из практичних разлога. Чак сразмерно мањи ратни злочини проглашавају се геноцидом. Или се, у исто време врши ревизија историје и заташкавање, односно дељење жртава на оне вредне пажње и оне које су безвредне. Земљама клијентима великих сила дозвољено је поступање које би за неке друге народе и лидере, када би и у мањем обиму починили такво нешто - следиле бомбе, специјални судови и слично.
Тиранском платформом је на пример било предвиђено да се због извршеног геноцида над Албанцима од 1912. до 1956. не може признати право македонској и српској држави на просторе насељене овим народом. Није непознато да се повремено јављају гласови да Републику Српску треба укинути као геноцидну творевину. Сребренички мит је двоструко функционалан, и у редефиницији геноцида и у оправдавању "хуманитарне интервенције".
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (4)