КРОМПИРУША ОД 30,5 МЕТАРА! Стари специјалитет не трпи суве зачине, пита не сме да буде преслана нити премасна

Р. ШЕГРТ

05. 09. 2022. у 07:30

СВАКО ко у Банату жели да проба добру, домаћу питу треба да оде у Нове Козарце код Кикинде. Тамо се сваком госту и пријатељу служи традиционална пита, најчешће од кромпира, а жене из овог села у суботу су доказале да се њиховог специјалитета не би постидео ни Гинис.

КРОМПИРУША ОД 30,5 МЕТАРА! Стари специјалитет не трпи суве зачине, пита не сме да буде преслана нити премасна

Фото: Р. Шегрт

Козарчанке из Удружења жена направиле су такву кромпирушу која би могла да се нађе у тој чувеној књизи рекорда. Вредне и спретне даме су умесиле, савиле у тепсију и спекле питу од чак 30,5 метара. Тиме су надмашиле саме себе, јер је то рекордно дуга пита коју су до сада спремиле. Наиме, у овом селу се већ 12. година одржава "Питијада".

- Данас је цело наше село мирисало на питу. Нас петнаестак жена је направило питу за Гиниса и можемо да будемо поносне, јер је дуга 30,5 метара и дужа је 45 центиметара од претходне коју смо правиле пре две године. "Питијада" се није одржавала претходне две године због епидемије короне, али смо ове године поново умесиле наш специјалитет. Кад се наше руке сложе, пита мора да буде добра и укусна. Утрошиле смо 20 килограма брашна, исто толико кромпира, осам литара уља, четири килограма лука и пет кесица бибера. Још се дода само со, јер наша кромпируша не сме да има никакве друге састојке - открила нам је Боја Ољача, председница Удружења жена из Нових Козараца.

Фото: Р. Шегрт

"Питијада" је манифестација која негује традицију, старе обичаје и навике Козарчана који су пре више од 70 година у Банат дошли из Босне, претежно са Козаре, али и са Купрешке висоравни. Циљ је да се не заборави ни традиционална храна, а пите су она врста јела која је радо прихваћена и у равници и подједнако је воле и Босанци и Лале. Босанцима је, ипак, мало дража, поносе се њоме и служе је у свакој прилици.

- Кромпируша је у Козарцима, али и нашој околини, Кикинди, па и шире, врло популарна. У шали кажемо: "пита за доручак, ручак и вечеру". Сви гости који дођу у наше село и наше домове, увек траже пите, нарочито ону са кромпиром. У нашем селу живе Крајишници који су дошли из Мркоњић Града, Приједора. Кључа, али и са Купреса и пита је наше традиционална храна омиљена свим генерацијама. Правимо и питу са сиром и филујемо је и на друге начине, али је кромпируша омиљена - наводе Боја и њене колегинице, пријатељице, рођаке и комшинице.

НАЈБОЉА ИЗ КОМШИЛУКА

НА "Питијади" је одржано и такмичење домаћица у прављењу пите кромпируше. Тепсије је пред жири изнело њих 58. Најбоља је стигла из суседног Банатског Великог Села, а умесила ју је Мирјана Бехара. Друго и треће место припало је Козарчанкама Анити Карановић и Снежани Црнчевић.

- Оцењивали смо укус, боју пите, однос теста и фила и облик. Пита мора да буде једнако печена са свих страна, кромпир не сме да се претвори у пире - оценио је Милан Малетић, председник жирија.

Све оне праве пите онако како се то радило у Босни, а то значи да тесто мора да се развије оклагијом или ручно, а да у филу осим кромпира, лука, соли и бибера, не сме да буде никаквих других зачина. Кромпируша не воли било који суви зачин, али ни сусам нити какав други додатак. То знају Козарчанке, а тако друге домаћице саветује и професор кулинарства Милан Малетић:

- У пити мора да буде добар однос теста и фила. Ниједног не треба да је превише. За кромпирушу није добар бели кромпир и треба га сећи на коцкице, а не рендати, јер тако се неће превише стопити. Кромпируша мора да буде довољно слана, али не превише, нити сме да буде премасна - оценио је Малетић.

ХУМАНОСТ

КОЗАРЧАНКЕ су питу од 30 и по метара распродале бројној публици, по симболичним ценама. Припремиле су и пасуљ и купус, а сав приход који су тако прикупиле проследиће у хуманитарне сврхе. Негују и дух колегијалности, па су на "Питијади" била и удружења жена из других кикиндских села и изложила су своје домаће производе и ручне радове.

"Питијада" у Новим Козарцима одржана је у организацији Месне заједнице, Удружења жена и уз подршку Града Кикинде.

- Ова манифестација показује да су жене те које чувају традицију, као што су стуб сваке куће, породице, дома. На томе смо им неизмерно захвални - поручио је градоначелник Кикинде Никола Лукач.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”