ДУГОРОЧНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Негде ће бити много кише, а негде суше - ево каква јесен нас чека
ПРЕД нама је најпре топао и просечно кишан октобар у већем делу Србије, показује дугорочна временска прогноза.

Фото: Д. Балшић
Лето полако одбројава последње дане, а јесен нам стиже, рекло би се, и пре него календарски. Последњих недеља смењивали су се сунце, облаци и киша, а о изгледима времена за месеце пред нама говорио је проф. др Југослав Николић, директор РХМЗ-а.
Он је рекао да је пред нама најпре топао и просечно кишан октобар у већем делу Србије.
- У већем делу Србији се очекује октобар са средњом температуром ваздуха до једног степена изнад вишегодишњег просека, а у јужним и источним деловима земље у домену просека. Средња октобарска температура имаће вредности у интервалу од 13 до 16 степени, а у планинским пределима од осам до 10 степени.
- Прогнозира се да ће средња максимална температура ваздуха за октобар бити од 21 до 23 степена у нижим пределима, а у планинским пределима од 12 до 18 степени, док ће средња минимална температура ваздуха бити у интервалу од осам до 13 степени, а у планинским пределима од пет до осам степени. - рекао је и додао да се очекује да ће летњих дана са максималном температуром 25 степени у нижим пределима бити од два на Палићу, до пет у Нишу, а у Београду три дана.
Он је додао и да се током октобра се прогнозира количина падавина у домену вишегодишњег просека у већем делу Србије, док се на западу и југозападу Србије очекује дефицит падавина.
- Прогнозира се да ће средња октобарска количина падавина у нижим пределима бити од 40 до 60 мм, а на планинама од 60 до 80 мм. Очекује се да у октобру број дана са падавинама у нижим пределима буде од 11 до 14 дана, у Београду 12, а у брдско-планинским крајевима до 18 дана - рекао је он.

Фото: Принтсцреен
Новембар топлији од просека
Николић је потом додао да климатски изгледи за новембар ове године показују да ће тај месец бити са температуром ваздуха изнад просека и просечном сумом падавина у већем делу Србије.
- У Србији се очекује топао новембар са средњом температуром ваздуха до једног степена изнад вишегодишњег просека. Средња новембарска температура имаће вредности у интервалу од шест до осам степени, а у планинским пределима од три до шест степени. Прогнозира се да ће средња максимална температура ваздуха за новембар бити од 11до 14 степени у нижим пределима, а у планинским пределима од шест до 10 степени, док ће средња минимална температура ваздуха бити у интервалу од два до пет степени, а на планинама од нула до два степена. Прогнозира се од 2 до 8 мразних дана у нижим пределима, са минималном дневном температуром ваздуха нижом од нула степени, а на планинама од 10 до 13 дана - рекао је наш саговорник и додао да се током новембра прогнозира количина падавина у домену вишегодишњег просека у већем делу земље, док се на југу Србије очекује дефицит падавина.
- Прогнозира се да ће новембарска количина падавина у нижим пределима бити од 50 до 70 мм, а на планинама од 60 до 90 мм. Очекује се од 10 до 12 дана са падавинама, а у брдско-планинским крајевима од 12 до 15 дана - казао је он.
(Курир)
БОНУС ВИДЕО - У СРБИЈИ НАПИСАНА И ИСТОРИЈА И РОМАН: Овде је погинуо гроф Вронски из "Ане Карењине"

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)