ЛЕПЕ КУЋЕ СРБИЈЕ КАО НАШЕ НАСЛЕЂЕ: Јединствена изложба поводом 121 године Етнографског музеја
ПОВОДОМ Дана Етнографског музеја у Београду и 121 године његовог рада на очувању културног наслеђа, у здању на Студентском тргу у Београду почетком следеће недеље отвара се изложба "Лепа кућа" др Милоша Матића. Поставка приказује начине украшавања кућа које су настале као плод народног градитељства на тлу Србије.

FOTO: Arhiva novosti/
- Човек је стваралац - наводи аутор изложбе. - Он ствара најпре да би живео, а потом да би надживео. Та формула је уграђена и у градитељско наслеђе Србије. Људи су градили куће да би се заштитили од природних непогода, животиња и других људи, али су их потом и украшавали да би створили причу о себи која ће их, као и сама кућа, надживети. Куће су грађене да би људи живели удобно, а украшавали су их да би живели лепо. Небројаним декоративним елементима на кућама људи су улепшавали живот себи и свом непосредном друштвеном окружењу.
Изложба "Лепа кућа" је музеолошка интерпретација украшавања куће у народној архитектури на тлу Србије. Бави се самим чином давања декоративних елемената кући, чином којим се придају вишеслојна значења кући и онима који у њој обитавају.
- Многобројне куће руралног народног градитељства ова изложба поставља као модел народне естетике и као модел културног значења естетике куће. Намера изложбе је и да се сеоска кућа не посматра само као нешто лепо или идилично већ као део дубљег слоја културног наслеђа које одражава то како људи схватају свет који их окружује - истиче Матић. - Спољашњост куће је поље комуникације између породице и заједнице која је окружује. Због тога кућа мора бити лепа, јер и односи међу људима морају да буду "лепи", хармонични попут естетске хармоничности куће.
Етнографски музеј је основан 1901, издвајањем из Народног музеја. Од тада до данас Музеј се бави истраживањем и интерпретацијом народне културе у најширем смислу, а свој рад превасходно заснива на материјалним артефактима, које чува, проучава и излаже. У домен његовог рада улазе и традиционални друштвени односи, породица, веровања и обичаји, народна уметност, а посебно је значајна његова улога у очувању нематеријалног културног наслеђа.
Препоручујемо

ПОКАЗАЛИ ДА СЕ НЕ ПЛАШЕ НИ ХУЛИГАНА НИ ПРИТИСАКА: Ово су повређени полицајци (ФОТО)
17. 09. 2022. у 21:38

АНА БРНАБИЋ ОТКРИЛА ГДЕ ЈЕ БИЛА ТОКОМ ЕВРОПРАЈДА: "Ја сам прво премијерка Србије"
17. 09. 2022. у 19:53

ЗЕЛЕНСКИ БЕСАН: Ево шта је рекао о руској делегацији у Истанбулу
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски стигао је данас у турску престоницу, Анкару, на састанак са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, док се у Истанбулу очекује да руски и украјински званичници одвојено почну мировне преговоре.
15. 05. 2025. у 11:55

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)