ЛЕПЕ КУЋЕ СРБИЈЕ КАО НАШЕ НАСЛЕЂЕ: Јединствена изложба поводом 121 године Етнографског музеја

Д. Б. М.

18. 09. 2022. у 07:36

ПОВОДОМ Дана Етнографског музеја у Београду и 121 године његовог рада на очувању културног наслеђа, у здању на Студентском тргу у Београду почетком следеће недеље отвара се изложба "Лепа кућа" др Милоша Матића. Поставка приказује начине украшавања кућа које су настале као плод народног градитељства на тлу Србије.

ЛЕПЕ КУЋЕ СРБИЈЕ КАО НАШЕ НАСЛЕЂЕ: Јединствена изложба поводом 121 године Етнографског музеја

FOTO: Arhiva novosti/

- Човек је стваралац - наводи аутор изложбе. - Он ствара најпре да би живео, а потом да би надживео. Та формула је уграђена и у градитељско наслеђе Србије. Људи су градили куће да би се заштитили од природних непогода, животиња и других људи, али су их потом и украшавали да би створили причу о себи која ће их, као и сама кућа, надживети. Куће су грађене да би људи живели удобно, а украшавали су их да би живели лепо. Небројаним декоративним елементима на кућама људи су улепшавали живот себи и свом непосредном друштвеном окружењу.

Изложба "Лепа кућа" је музеолошка интерпретација украшавања куће у народној архитектури на тлу Србије. Бави се самим чином давања декоративних елемената кући, чином којим се придају вишеслојна значења кући и онима који у њој обитавају.

- Многобројне куће руралног народног градитељства ова изложба поставља као модел народне естетике и као модел културног значења естетике куће. Намера изложбе је и да се сеоска кућа не посматра само као нешто лепо или идилично већ као део дубљег слоја културног наслеђа које одражава то како људи схватају свет који их окружује - истиче Матић. - Спољашњост куће је поље комуникације између породице и заједнице која је окружује. Због тога кућа мора бити лепа, јер и односи међу људима морају да буду "лепи", хармонични попут естетске хармоничности куће.

култура и традиција

Етнографски музеј је основан 1901, издвајањем из Народног музеја. Од тада до данас Музеј се бави истраживањем и интерпретацијом народне културе у најширем смислу, а свој рад превасходно заснива на материјалним артефактима, које чува, проучава и излаже. У домен његовог рада улазе и традиционални друштвени односи, породица, веровања и обичаји, народна уметност, а посебно је значајна његова улога у очувању нематеријалног културног наслеђа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХОРОР НА АУТО-ПУТУ: Пронађено 20 тела, четири обезглављена висила са моста (ФОТО)

ХОРОР НА АУТО-ПУТУ: Пронађено 20 тела, четири обезглављена висила са моста (ФОТО)

ДВАДЕСЕТ тела, од којих су нека била обезглављена, пронађена су на мосту изнад ауто-пута у делу Мексика где се сукобљавају фракције нарко-картела Синалоа, саопштиле су јуче мексичке власти, преноси CBS News.

01. 07. 2025. у 09:31

МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)

МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.

01. 07. 2025. у 12:48

Коментари (0)

ДУНАВ – ПЛАВА НИТ ЕВРОПЕ: Река која није ту због нас већ с нама