ЦРТАЛИ И КУЛЕ И МЕТРО: У Београду, постхумно, изложба архитеката Бранислава и Марије Јовин
ДВОЈЕ значајних архитеката, Бранислав и Марија Јовин, који су се лавовски борили за добро наше културе и архитектуре, од синоћ су својим делима присутни у Библиотеци града Београда.
На паноима који чине изложбу "Марија и Бранислав Јовин, на бранику архитектуре" изложени су њихови најзначајнији пројекти - остварени и неостварени.
Радили су они до последњих тренутака својих живота. Дубок траг оставили су свако из свог домена: Марија Јовин Јуца (1934-2018) као архитекта-конзерватор и рестауратор, а Брана Јовин (1935-2018) као архитекта-урбаниста. У најзначајнија Маријина дела сврставају се обнова манастира Студеница, Пећка патријаршија, обнова тврђаве Голубац... Пројектовала је цркву и конаке за први српски манастир у Националном парку Нијагарини водопади. Она и Синиша Темерински су добили Награду за ауторско дело архитектуре "Вечерњих новости" за пројекат заштитне конструкције над налазиштем Лепенски вир и центар за посетиоце. А, Бранислав је добио две Октобарске награде - за Мостарску петљу и за Дунавски и Савски кеј, код хотела "Југославија", а можда је његов најзначајнији (нереализован) пројекат Метро Београд.
- Пре него што сам се замонашио, питао ме је игуман да ли има нешто што нисам завршио у световном животу. Одговорио сам му да нисам направио помен преминулим колегама, а он ми је рекао да ћу то сада боље да урадим - испричао нам је монах Симеон, замонашени архитекта Слободан Драговић, који је иницирао циклус изложби "Инок Симеон" (Симеон Мироточиви п. а.) Асоцијације српских архитеката, у намери да сачува од заборава дело познатих преминулих српских архитеката генерације којој сам припада.
О делу Марије Јовин говорио је архитекта Синиша Темерински, са којим је урадила многе пројекте.
- Јуца је радни век посветила очувању културне баштине, оном највреднијем и најугроженијем делу градитељства - рекао је Темерински.
- У манастир Студеницу је дошла као архитекта почетник, да би после четврт века тај манастир довела да постане део Светске баштине. Након што су спаљени конаци у Пећкој патријаршији, једина је из Републичког завода за заштиту споменика културе смела да 1980. оде у Пећ. Сви остали су то одбили. У рекордном року је израдила пројекат и извела обнову спаљених конака.
Јовинови су заједно пројектовали трг испред Музеја 25. мај, данашњег Музеја Југославије.
Радили су га баш у време када је Тито умро. Тада су добили задатак да "направе нешто" где ће бити сахрањен. Направили су Кућу цвећа.
- Бранислав је као мало ко задржао чврстину и доследност истинског архитекте сатирући својим гласом разума и аргументима игноранте, макар они били чврсто утврђени на власти, притом трпећи сву тежину њихових санкција - рекао је архитекта Слободан Малдини.
РУКОМ НАЦРТАО ЦЕО СОМБОР
НА изложби је и фасцинантан пано на коме је приказан цртеж целог Сомбора који је Бранислав нацртао руком. На оригиналном цртежу површине око седам квадрата, приказао је сваки прозор, сваки димњак у овом граду.
- Бранислав је био ренесансна личност, али, нажалост, многа његова изванредна дела нису реализована - каже монах Симеон.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)