ЗАШТИТА ПАПИРНА, А НЕБРИГА СТВАРНА: Проглашење заштићеног подручја предела изузетних одлика "Клисура Ђетиње"

Никола Јанковић

23. 10. 2022. у 10:03

ПЛАНИНСКА лепотица под Таром и Златибором, од почетка убрзане индустријализације и урбанизације ужичке котлине до данашњих дана, пуних седам деценија, мучи се да преживи и надживи навике становника града на њеним обалама - и ову битку губи.

ЗАШТИТА ПАПИРНА, А НЕБРИГА СТВАРНА: Проглашење заштићеног подручја предела изузетних одлика Клисура Ђетиње

Мере треба да очувају воде, Фото Н. Јанковић

Река Ђетиња, некадашње "ужичко море", ускоро ће бити заштићенија макар на хартији, а трагично стање у коме се данас налази њена клисура, последња је опомена да се "папирна заштита" спроведе у дело.

Предлог Одлуке о проглашењу предела изузетних одлика "Клисура Ђетиње" прошао је јавну расправу, прослеђен је Министарству заштите животне средине на коначну сагласност.

Након тога, овај акт наћи ће се пред одборницима Скупштине града Ужица. Ово је други покушај локалне самоуправе да испуни обећање дато грађанима: у фебруару ове године град је повукао првобитни предлог, који није био усаглашен са изменама Закона о заштити природе, донетог 2021. године. То се догодило након примедаба удружења "Либерграф", које је и овај пут једино проследило примедбе на нову одлуку.

- Приложена примедба не упућује на суштинске измене предложеног акта. Уз прихваћене корекције, предлог Одлуке о проглашењу предела изузетних одлика "Клисура Ђетиње" сада је у даљој процедури - нагласила је Нада Јовичић, градска већница за заштиту животне средине, енергетску ефикасност и туризам.

На шта суштински овај акт о заштити клисуре Ђетиње обавезује?

Фото Н. Јанковић

Горњи ток реке проглашава се заштићеним подручјем треће категорије, као предео изузетних одлика. То се, између осталог, односи на обале реке, водоток, термоминерални извор Стапарска бања, шуме реликтног карактера, на велики број ендемичних, субендемичних и реликтних биљних врста, на ендемо-реликтне серпентинофите, на реликтну фауну лептира, фауну великог броја врста птица и сисара. Све то налази се на малом подручју, на коме се налази и културно наслеђе из неолита и остаци средњовековног града.

- На овом подручју утврђују се режими заштите 2. и 3. степена. На подручју 3. степена заштите могуће су "управљачке интервенције" ради ревитализације, унапређења предела, као и ограничено коришћење природних ресурса. Забрањују се сви радови и активности које могу имати неповољан утицај на све битне одлике предела. Забрањује се изградња хидроелектрана и других хидротехничких објеката, извођење штетних грађевинских радова, руковање хемијским и опасним материјама, мењање екосистема, експлоатација сировина, депоновање смећа, свако испуштање отпадних вода у земљиште или у воду, пустошење и крчење шума које није планско... - пише у предлогу одлуке о заштити.

Дозвољено је, међутим, градити туристичке објекте мањег капацитета у традиционалном стилу, ширити инфраструктуру и слично.

У зони 2. степена заштите, правила су ригорознија: изградња викендица и објеката туристичке и угоститељске намене се забрањује, није дозвољено кретање и паркирање моторних возила изван путева, забрањује се експлоатација сировина, камповање, ложење ватре...

Примена одлуке о заштити биће поверена Туристичкој организацији Ужица, која се обавезује да једном у три године "положи рачуне" о оствареном напретку. Надзор ће спроводити Завод за заштиту природе Србије.

Ова будућа, "папирна заштита", могла би имати ефекта, посебно када се зна да је стање у коме се сада налази клисура Ђетиње, трагично: радови на изградњи забавног парка у клисури Ђетиње директна су претња прокламованој заштити, најлепша планинска река у западној Србији данас је колектор и канализација за 70.000 Ера. Градском плажом сред града "плове" фекалије, изливање хемикалија у реку је свакодневица, мини-хидроцентрале су већ "уцевиле" њене притоке, упркос прокламованој заштити убрзана је урбанизација њеног бајковитог кањона, вештачко језеро Врутци доњи ток реке "залива" цијанобактеријама...

ЦЕНТРАЛНО ПОСТРОЈЕЊЕ ЗА ПРЕРАДУ

УПРАВО је непостојање централног постројења за прераду отпадних вода највећи узрок загађења. Подсетимо, Влада Србије је својевремено за Ужице обезбедила кредит немачке KfW банке вредан 9,2 и поклон Европске уније од шест милиона евра, за изградњу централног постројења за прераду опасних вода. Била је то шанса да Ђетиња први пут у новијој историји буде чиста, целим својим током. Град није на време припремио документацију, а поклон вредан 15 милиона евра преусмерен је у друге, одговорније средине. За овај пропуст нико није одговарао.

УГРОЖАВА И ДРУГЕ РЕКЕ

ЂЕТИЊА данас опасно угрожава и друге реке, већ деценијама ова притока Западне Мораве "мета" је загађивача који остају неоткривени, упркос непроцењивој штети за екосистем и људе. Систем јавне канализације испушта се у Ђетињу - објавиле су Драгана Милијашевић и Тамара Главоњић у истраживању за Географски институт "Јован Цвијић". - Дуж реке, ни на једном месту не постоји систем за прераду отпадних вода.

Илустрација В. Н.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?