НОВИ ФОНД ЗА УСАВРШАВАЊЕ МЛАДИХ ЛЕКАРА: Др Данило Јеремић, председник Регионалне лекарске коморе Београда за „Новости“

Биљана Радивојевић

30. 10. 2022. у 10:00

ЛЕКАРСКА комора Србије проширила је обим солидарне помоћи члановима и њиховим ужим породицама, али уз ту врсту бриге о еснафу, како каже доктор Данило Јеремић, нови председник Регионалне лекарске коморе Београда, ЛКС још јаче мора да оснажује професионални развој лекара.

НОВИ ФОНД ЗА УСАВРШАВАЊЕ МЛАДИХ ЛЕКАРА: Др Данило Јеремић, председник Регионалне лекарске коморе Београда за „Новости“

Фото З. Јовановић

Изменом Правилника о солидарној помоћи, усвојеном у Скупштини ЛКС коју чини 130 лекара из целе Србије, уведена је новчана помоћ по још три додатна основа: за лечење члана Коморе или члана његове уже породице у иностранству, помоћ у висини 100 евра за полазак деце у први разред основне школе и по 40.000 динара годишње до навршене 18. за подршку деци преминулих лекара.

- Одговорност ЛКС је да омогући да новац којим солидарни фонд располаже буде праведно и једнако распоређен - каже др Јеремић, ортопед у Институту "Бањица".

*Да ли по новом правилнику свако дете преминулог лекара може да рачуна на по 40.000 динара до навршене 18. године?

- Услов је да се документација поднесе 180 дана од смрти лекара. Тиме не желимо никога да искључимо или дискриминишемо, али морали смо да поставимо разуман рок који ће омогућити ефикасан рад фонда у будућности.

*Колико ЛКС у збиру издваја за различите врсте солидарне помоћи?

- У два наврата, 2017. и 2022. године, проширивали смо основе за добијање финансијске подршке из фонда и та издвајања су значајно повећана. Примера ради, 2010. године из Фонда је исплаћено 896.935 динара, а само у последње две године укупно 120 милиона динара. Током пандемије смо, рецимо, породицама лекара преминулих од ковида обезбедили једнократну помоћ од 100.000 динара.

Фото З. Јовановић

*Да ли се приоритети сада, после промене руководства ЛКС, више померају ка стручном усавршавању кадра?

- ЛКС стално ради на изналажењу најбољих начина да помогне свим члановима, али доста смо фокусирани на изналажење начина за подизање квалитета едукације. На томе сарађујемо са медицинским факултетима, укључени смо и у организацију и контролу континуиране медицинске едукације - КМЕ како бисмо помогли колегама да лакше дођу до потребних бодова за обнављање лиценце. Креирали смо и шест бесплатних онлајн КМЕ тестова. У "Српском медицинском часопису ЛКС", лекарима је омогућено да без трошкова објављују своје научне радове и да се и на тај начин професионално развијају.

*У процедури је и оснивање фонда за усавршавање у иностранству и одласке на стручне симпозијуме и конгресе.

- Да, очекујемо да ће фонд бити формиран до Нове године, а биће усмерен на усавршавање младих лекара. Наш основни циљ је да се колегама што више врати кроз рад Коморе, како кроз солидарна давања, тако и кроз наша залагања за едукацију здравствених радника, за побољшање здравственог система.

*Важећу лиценцу сада има око 38.000 лекара, да ли је то довољно за здравствени систем Србије?

- Немамо проблем са недостатком лекара јер је по броју лекара на 100.000 становника Србија у просеку ЕУ. Проблем у пракси са којим се суочавају здравствене установе последица је унутрашњих миграција становништва. Конкретно, највећи број лекара концентрисан је у четири највећа града, који су истовремено и универзитетски центри, док се руралне средине суочавају и са проблемом недостатка лекара.

*Да ли се смањио број доктора који од ЛКС траже Сертификат добре праксе како би, можда, отишли у иностранство?

- Ти сертификати нису показатељ броја лекара који одлазе из земље. Они се издају и лекарима који одлазе на привремени рад, најчешће у земље региона.У периоду пре пандемије, ЛКС је издавала, у просеку, око 750 сертификата добре праксе годишње. Тај број се у последње две године значајно смањио, управо због пандемије ковида, тако да је 2020. издато 370, а 2021. године 448 сертификата добре праксе.

ВИШЕ ОД 80 ПРИЈАВА НАСИЉА

*У ЕВИДЕНЦИЈИ ЛКС, која тражи да се напад на лекаре третира као кривично дело, досад има више од 80 пријава.

- Услови рада за лекаре увек су изазов, као и чињеница да имамо дуже радно време од других, испуњено стресом и огромном одговорношћу и тај терет постаје претежак. Лекарске грешке које су, нажалост, саставни део посла, осуђују се и пре него што се утврди шта се заиста догодило. У многим земљама судски спорови због медицинске одговорности су у порасту и ЛКС је зато одлучила да скине макар тај део терета са колега и од 2017. у континуитету осигурава све лиценциране лекаре од професионалне одговорности.

НЕ ШТИТИМО НИКОГА

*ЗАШТО се у јавности стиче утисак да ЛКС штити лекаре и када постоји сумња да су направили грешке?

- Не штитимо никога, али нисмо ни репресивно тело. Постоје јасно прописане процедуре како се нешто ради, Етички одбор и судови части ЛКС су независни органи који доносе одлуке по утврђеним правилима. Са друге стране, ЛКС не може да покрене поступак против неког лекара само зато што се о томе пише у медијима. Суд части ЛКС може лекару који је одговоран за повреде професионалне дужности и угледа члана Коморе изрећи дисциплинску меру, али тек пошто у поступку буде утврђена одговорност лекара.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (2)

КАКВА БОМБА У БАЊАЛУЦИ! Борац довео највећу икону босанскохерцеговачког фудбала