ФРЕСКА НЕМАЊИНОГ САБОРА У АРИЉУ: Историчар Млађан Цуњак разрешио поруке живописа у Цркви Светог Ахилија
У ЗАДУЖБИНИ Светог краља Драгутина, цркви Светог Ахилија у Ариљу, налази се фреска Немањин сабор која заузима северни зид првобитне припрате, изнад композиције Успење епископа Меркурија.
О њој историчар Млађан Цуњак у "Теолошким погледима" 1981. године пише: "На фресци је у централном плану приказан Немања како седи на трону у свечаном одјејанију. Лево и десно од њега приказани су Св. Сава и Стеван Првовенчани. У другом плану, али у зони ниже, тј. са десне Немањине стране приказана је група православних епископа, благо подигнутих глава и руку. Епископи су такође приказани у свечаним одеждама, а њихове подигнуте главе и руке наглашавају одређену динамику. У истој зони, али са леве Немањине стране, приказани су епископи у сличним одеждама, нешто погнутих глава док положај руку јасно показује њихову бојазност и усплахиреност, што је строго везано за скупину целе фреске. Епископи са десне стране имају ореол око главе, за разлику од приказаних епископа на левој страни, поред којих се налази сигнирани натпис `полуверни`."
МЛАЂАН ЦУЊАК нас подсећа на пуну истину ове фреске: "Многи су мислили да је Немања одржао сабор против богумила и да их је протерао из своје државе. Оваква тврдња нема никаквих основа, а шго увелико потврђује и сигнирани натпис поред осумњичених епископа "полуверни ". Сам натпис, као и иконографија приказаних епископа, јасно говоре да се не ради о богумилима него о полувернима. Сада можемо поставити питање ко су ти "полуверни". На овакво питање није тешко дати одговор, једино ако се пред собом има учење "богумила" и њихово схватање крста као и осталих догми везаних за спасење. Под термином полуверни могу се схватати верници који приказују крст и његову спаситељску моћ, за разлику од богумила, који презају од крста. Крст је за богумиле био камен спотицања, тј. основно средство ђаволске моћи. Имајући ово у виду, тешко је поверовати да епископи на чијим се одеждама налази приказан крст представљају богумиле, те нам се чини много вероватније да они представљају римокатолике. У прилог овој констатацији иду и временске прилике из периода градње цркве, тј. када је Црква имала доминантну улогу у држави, и када су црквене власти строго водиле рачуна не само о месту и начину градње него и о самом живописању."
И у Сопоћанима је приказано како Немања на сабору осуђује нове богумиле - латинске полуверне, који су покушавали да покатоличе Србе у средњем веку.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (1)