ВЕРОВАЛИ СЛОВЕНСКОЈ РУСИЈИ И ФРАНЦУСКИМ ИДЕЈАМА: Др Александра Колаковић о утицају две државе на српску елиту крајем 19. и почетом 20. века
ЦИЉ нове трибине која тематизује руско-српске односе јесте да се, како др Александра Колаковић наводи, осветли и компарира утицај веза Срба са Русијом и Француском у време сукоба два блока европских сила.
Наслеђе руско-српских и француско-српских односа гради представе и перцепције у актуелном тренутку и стога је важно приказати место Србије у међународним односима тога доба. Годину дана након што је званично на снагу ступио Француско-руски споразум (1894), дошло је и до кључне промене српске спољне политикe која је означила удаљавање Србије од Аустроугарске и окретање ка Русији и Француској.
Др Колаковић истиче да Русија није очекиваном брзином мењала своју политику према Србији, али да то није спречило један значајан део српске елите да и након Берлинског конгреса у њој види „заштитницу" и „моћну узданицу". Поред традиционалне савезнице Русије, српски интелектуалци су веровали како Француска може одиграти улогу значајног чиниоца у пружању економске и дипломатске подршке Србији, што постаје смерница српске спољне политике од периода склапања Француско-руског споразума до Великог рата.
Увиђајући значај Русије и Француске за политичку судбину Србије они се од 1894. године посвећују детаљнијим анализама спољне политике, међународних односа и стања у јавном мњењу ових држава.Др Колаковић напомиње како су велика очекивања од Француско-руског савеза манифестована надом да чланице овог савеза помогну Србији 1908, 1912. и 1913. године, као и око реализације идеје југословенства, али српски интелектуалци су увиђали и ограничености домета савеза које су покретали интереси Русије и Француске, који се до Великог рата нису у довољној мери поклапали са српским.
Иако је руски утицај био јак међу Србима, био је и ограничен страхом од руске аутократске власти и економске заосталости у поређењу са Западом, те су као привлачнија идеологија јачали западњачки либерализам и демократија. Истовремено, све већи број Срба школује се у Француској, а утицаји које преносе у српску културу везују је за западну и мењају ставове српских интелектуалаца према неославизму.
Др Колаковић истиче како су одушевљеност величином Русије и културом Француске измешане у мислима српских интелектуалаца почетком 20. века, те да су упоредо као узори истицани „православна и словенска Русија" и „француске идеје" слободе, једнакости, братства као универзалне тековине напретка, као и француски радикализам.
Предавање др Александре Колаковић „Срби о Русији и Француској од Анексионе кризе до Великог ратаˮ може se погледати на Јутјуб каналу KЦНС.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Политика
ВАЖАН САСТАНАК У ПРЕДСЕДНИШТВУ: Вучић сутра са британским министром Стивеном Даутијем
28. 01. 2025. у 21:39
ВУЧИЋ О НОВИМ КАНДИДАТИМА ЗА ПРЕМИЈЕРА: "Ја сам у глави имао три или четири имена"
28. 01. 2025. у 20:49
ИЗБОРИ ИЛИ НОВА ВЛАДА: Председник Вучић обратио се нацији после оставке Милоша Вучевића (ФОТО/ВИДЕО)
28. 01. 2025. у 20:06 >> 20:46
ОНИ СУ ЛИГА БЕЗ БРИГА: Вучић - СНС има рејтигн 48,7 одсто и зато опозиција неће изборе
28. 01. 2025. у 20:41
Тенис
ОГЛАСИО СЕ ЕНДИ МАРЕЈ! Ево шта је рекао о сарадњи са Новаком Ђоковићем
28. 01. 2025. у 07:40
"ДРУГАЧИЈА ЈЕ, ЊЕНО ВРЕМЕ ТЕК ДОЛАЗИ": Некадашња шампионка хвали Олгу Даниловић
27. 01. 2025. у 22:00
Фудбал
"ДОЂИ И ПОНОВО БУДИ СРЕЋАН!" Председник Сантоса позвао Нејмара и разгалио навијаче
28. 01. 2025. у 20:25
ОВО НИСУ ОЧЕКИВАЛИ: Ево шта је Душан Влаховић урадио управи Јувентуса
28. 01. 2025. у 18:30
Коментари (0)