ДУША МИЛЕВЕ МАРИЋ СИЈА СА ПЕТРОВАРАДИНА: Изложба др Душана Јововића означиће финале програма Европске престонице културе

Јованка Симић

06. 11. 2022. у 11:23

СИМБОЛИЧНО, а захваљујући надахнутој визији мултимедијалног уметника др Душана Јововића из Београда, Милева Марић Ајнштајн (1875-1948) крајем децембра вратиће се у Нови Сад после 109 година.

ДУША МИЛЕВЕ МАРИЋ СИЈА СА ПЕТРОВАРАДИНА: Изложба др Душана Јововића означиће финале програма Европске престонице културе

Опремање изложбеног простора, Фото Приватна архива

Последњи пут наша хероина, чију славу није убледела ни чињеница да смо њену биографију затомили оскудним подацима, а кости до данас оставили у заједничкој гробници са незнанцима на циришком гробљу, последњи пут у Српској Атини са супругом Албертом и синовима Хансом Албертом и Едуардом боравила је 1913. године.

Повратак у завичај кћерке официра Шајкашког батаљона Милоша Марића, рођене са једном краћом ногом али блиставим умом за физику и математику, који јој је 1896. године широм отворио врата Државне политехничке школе у Цириху, те прве супруге Алберта Ајнштајна, одвијаће се кроз јединствену изложбу "Милева", у за ову прилику специјално реконструисаном Музеју Новог Сада на Петроварадинској тврђави.

Биће то, уједно, завршни програм прославе титуле Европске престонице културе, додељене Новом Саду. Целогодишња свечаност започета је јануара ове године спектакуларном изложбом "Време и васељена" инспирисаном научним достигнућима Милутина Миланковића, а тачку на титулу утиснуће интерактивна мултимедијална поставка "Милева".

Милева Марић са синовима, Фото Википедија

Обе је осмислио наш саговорник Душан Јововић.

- Милеву не видим као трагичну личност, већ као светионик који је обасјао науку и стваралаштво у име свих жена света. Овом изложбом, надам се, плаћамо један мали део дуга који имамо према њој - каже Јововић.

Открива нам затим да његова изложба неће бити класична документарна историјска поставка о лику и делу наше хероине. Она је плод креативне употребе најмодернијих технологија, нових медија, 3Д анимације, дигиталног звука, холограма али и класичног уметничког језика као што су скулптура, графички дизајн, цртеж, слика... Све заједно посетиоца уводи у сам центар приче о Милеви. Приче која вероватно никада неће бити потпуно доречена, нити ће у грам измерити Милевин удео у настанку Теорије релативитета, али ће побуђивати огромну радозналост и наредних генерација.

Инспирацију је Јововић у највећој мери црпео из писама која су остала иза Алберта и Милеве, а објављена су деценијама после његове и њене смрти. Ту су и писма која је Милева током Другог светског рата слала из Цириха кумовима Гајиновима у Нови Сад.

- Свако њено писмо које сам прочитао мирише на душу која је још од најранијег њеног детињства трчала испред свог времена, а њене реченице биле су ми пигменти боја којим ћу обојити ову поставку. Изложба ће сигурно отворити многа питања односа унутар породице Ајнштајн, али бавећи се њеном емоцијом, талентом и радом, никад ми није била намера да умањим Албертов значај и величину. Њих двоје у овом случају не искључују једно друго - наглашава овај уметник.

Др Душан Јововић, Фото Приватна архива

Реконструисани и обновљени Музеј на Петроварадину са изложбеним простором од 800 квадрата, када радови ускоро буду приведени крају, биће један од најмодернијих у Србији и моћи ће, како наглашава Јововић, и убудуће да "носи" најзахтевнију продукцију и постпродукцију на светском нивоу.

Мултимедијална изложба "Милева" у Музеју на Петроварадину трајаће три године, али аутор Јововић се нада да ће прерасти у сталну поставку. Имали бисмо у том случају готово визуелни осећај да нам се Милева заиста вратила. Са Петроварадинске тврђаве може се догледати врх торња Николајевске цркве у којој су крштена оба њена и Албертова сина.

Недалеко је и кућа Марићевих у Кисачкој улици, где је цела породица боравила у три наврата, а Новосађани шапатом показивали на "шашавог зета осебујне фризуре" како на бициклу "шпарта" улицама.

Детаљ будуће изложбе о Милеви Фото Приватна архива

ДО СЕГЕДИНА И НАТРАГ

ИЗЛОЖБА "Милева" део је IPA пројекта Мађарске и Србије, који би требало да установи заједничку туристичко-културну руту кроз две мултимедијалне изложбе посвећене значајним женама у култури и науци и тако повежу Сегедин и Нови Сад.

БИОГРАФИЈА

ДР Душан Јововић завршио је факултет примењених уметности, а затим и докторирао дигиталну технологију и дигиталну слику.

Оснивач је "Артбеат" уметничке групе која је брзо прерасла у једну од водећих креативних и продукционих компанија за нове медије и изградњу модерних музеја. Новим медијима и интерактивном уметношћу се баве више од 20 година и осмислили су више од 500 пројеката, међу којима су неки први таквог типа у свету, а разумљиви су свима ("Теслин времеплов" у Берлину, "Мозаик Великог рата" у Паризу).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту

УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"

ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.

08. 11. 2024. у 09:02

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

Коментари (0)

ТАЈНА КВАЛИТЕТА КАФЕ: Бенефити од зрна до шољице