РАМОНДА ЗА 4.700 ЖРТАВА: На Дан примирја, Трстеник подиже парк посвећен жртвама Првог светског рата (ФОТО/ ВИДЕО)
ПРВИ парк у Србији у облику Наталијине рамонде, националног симбола Дана примирја, подиже се у Трстенику. Посвећен је погинулим и преминулим у Првом светском рату. Са обала Западне Мораве, настрадало их је чак 4.700.
- Нисмо до сада имали право споменичко обележје у самом Трстенику посвећено херојима Великог рата, желели смо да овим парком у облику цвета који симоболизује страдање, али и рађање нашег народа и војске из пепела, исправимо ту историјску неправду - предочава за "Новости" Милена Турк, председница општине.
- То што ће парк бити у дворишту Гимназије, посебно је важно. Млађима ће бити за незаборав и опомену, носиће бескомпромисну поруку да слободу и мир треба да чувамо као највеће вредности.
Када је Србија требало да се брани, чак 9.700 обвезника из трстеничког краја задужило је пушке. У рату су западноморавска села - десеткована. Трстеник је изгубио 8,2 одсто становништва!
- Несумњиво да се тај демографски губитак одразио на друштвени и политички систем између два светска рата - напомиње за "Новости" Иван Нешић, професор историје у Гимназији.
- Обележја у оквиру црквених порти подигли су мештани села Медвеђа, Риљац и Пољна. Сам Трстеник се огрешио, а страдао је, као и цео крај, на фронту, у интернацији, у пандемијама шпанске грознице и пегавог тифуса.
У Великом рату, Моравци су били неустрашиви. И добровољци и њихови предводници.
Један од њих, био је генерал Душан Додић (1884-1955) из Милутовца. Одликован чак 20 пута. Сви су Додићи учествовали у ослободилачким ратовима и у биткама се јуначки држали.
- Деду, нажалост, никада нисам видео, умро је у изгнанству када сам имао само четири године, али та славна традиција из Првог светског рата, брижљиво се чувала и сачувала у породици - посведочио је за "Новости" светски признати научник проф. др Вељко Милутиновић из Београда, унук бригадног генерала Додића.
Док је милутовачки син ратовао на земљи са својим војницима, измучен, у сталном маршу, дотле се на небу тукао један други Трстеничанин, рођен у Малој Сагубини. Звао се Агатон Зарић (1893-1980). Био је ваздухопловни капетан, војни пилот. У биткама на Церу, Дрини, Колубари, учествовао је као борац 4. коњичког пука. На Солунском фронту се винуо, као део 525. српско-француске ескадриле. Преживео је једно обарање. И поново је полетео! Недовољно опорављен, гањао је непријатеља све до Новог Сада.
Иако није из Трстеника, у овом граду је преминуо велики Војислав Воја Танкосић (1880-1915), најоданији Аписов човек и неустрашиви припадник "Црне руке". Рањен је надомак Великог Поповића, али су га саборци пренели до резервне војне болнице у Трстенику. Ранама је подлегао после три дана.
- Није познато до краја где је тачно била прва хумка - испричао је за "Новости" Градимир Николић, Танкосићев унук.
- Колико је био трн у оку Аустроугарима најбоље сведочи да су га ископали, фотографисали тело и објавили у новинама. Аустријска и мађарска штампа екстатично је извештавала да је "демона светског рата, подстрекача убиства престолонаследника, мајора српске војске, чије је изручење тражено ултиматумом од Србије - стигла заслужена казна".
Но, ни та фотографија, ни сва патња Срба у униформама и њихових жена и мајки, које су ту униформу крпиле, нису могле да зауставе преданост ових људи и њихов допринос коначној победи савезника у Великом рату. Љубичасти цвет са пет латица и две ленте попут оних на Албанској споменици, данас се у Србији, носи на реверу. У Трстенику, простираће се на 840 квадрата. Окруживаће га клупе на којима ће најчешће седети - ђаци. Нека ту открију од кога потичу. Да заувек знају - ко су.
РЕЗЕРВНА БОЛНИЦА У ШКОЛИ
- ОД првих дана августа 1914. године радила је резервна војна болница, али је прве рањенике примила из Колубарске битке крајем септембра и почетком октобра - истраживао је Тома Миленковић у књизи "Трстеник и околина у Првом светском рату (1914-1918). - Била је смештена у 8-10 пространих и светлих учионица и у помоћним просторијама испражњене Народне основне школе. Стање је у њој било као у осталим болницама: пренатрпаност, недостатак општег и медицинског инвентара, недостатка лекова и санитетског материјала, недовољан број лекара и осталог здравственог особља.
РАТНИ ДНЕВНИК ГЕНЕРАЛА ДОДИЋА
КАКВЕ борбе је српска војска водила током Великог рата, види се и из ратног дневника генерала Душана Додића, који је водио од 27. августа 1918. до 24. новембра 1919. године.
"Људи су малаксали услед великих и смелих маршева и штрапаца, јер ово је био јединствен призор у историји да пешачка трупа у стопу прати коњицу, у току петнаестодневних непрекидних усиљених маршева - записао је генерал Душан Додић, 12. септембра, 1918. године. Због тога више од пола људи храмље, а услед убоја на ногама. Али, равнодушно подносе све тешкоће овог мучног маршевања. Уопште, сви су били достојни својих предака, који су за отаџбину своје животе полагали!"
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)