"МАРШ НА ДРИНУ" У БРКИНУ ЧАСТ: Миливоје Стојановић, ратник у чију славу је компонована чувена песма
МЕЂУ бројне знамените Пожаревљане убраја се и Миливоје Брка Стојановић (1873-1914), командант славног Гвозденог пука, у чију је част Станислав Бинички компоновао чувени "Марш на Дрину".
У Првом светском рату, овај храбри официр посебно се истакао у Церској бици, предводећи своје војнике против Аустроугара и то у самом центру борбе, на Текеришу.
Током Колубарске битке разболео се од тешке упале плућа, али га то није спречило да и тада предводи свој пук. У храбром јуришу освојили су Кременицу, али је Стојановић смртно рањен и подлегао повредама у Бистрици код Лазаревца. Бистричани су на том месту 2016. године поставили два спомен-обележја - један њему у част, а други у част погинулих војника из њиховог села.
Стојановић је командовао Другим пешадијским пуком "Књаз Михаило", који је, због своје храбрости и успеха у борбама, назван Гвоздени пук. Челно место додељено му је као признање за истицање у балканским ратовима. Овај храбри Пожаревљанин, чији је отац био познати трговац, а мајка родом из породице чувеног војводе Петра Добрњца, умећу ратовања учио се на војној академији, након чега је постао пешадијски потпоручник.
У балканским ратовима, Стојановић је предводио 12. пук. У једној од пресудних битака у Првом балканском рату, овај пук одбио је и разбио знатно јаче арнаутске борце и Трећој армији отворио пут ка Косову. У Другом је Брка предводио успешан напад на Рајчански рид, пресудан за победу у Брегалничкој бици. Тада га је командант Прве армије, престолонаследник Александар Карађорђевић, одликовао Карађорђевом звездом са мачевима.
Споменик
СТОЈАНОВИЋ у свом родном Пожаревцу нема ни споменик, ни бисту. На једином трајном обележју у његову част - на спомен-плочи у Бистрици, уклесано је: "Овде на Кременици, у Колубарској бици, 4. децембра 1914. године, погинуо је предводећи јуриш командант Гвозденог пука Миливоје Стојановић Брка. Слава му!"
Гвоздени пук
ОД укупно 50 пукова српске војске, једино је Други гардијски понео назив "гвоздени". У њему су се бориле и једине две жене носиоци ордена Карађорђеве звезде са мачевима, Милунка Савић и Енглескиња Флора Сендс. Пук је до 1920. године задржан у Београду као гардијска јединица, а демобилисан је тек по формирању гарде.
Препоручујемо
ВАЈАР ЉУБИША МАНЧИЋ, ЗА "НОВОСТИ": Поносан сам на свој српски род и деду солунца
13. 11. 2022. у 12:00
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)