МОМ МАРКУ ЈЕ ПУЦАО У ГЛАВУ: Сведочење мајке и сестре убијеног војника ЈНА на суђењу за злочин у Ракитју
МОГ брата Марка је тај Албанац Бранко тукао по ногама, подлактицама... Упуцао му је из пиштоља метак у главу, који је прошао изнад уста и застао у кичми.
Ово је на јучерашњем суђењу у одсуству Бранку Тунићу, хрватском држављанину оптуженом за ратне злочине над 16 заробљеника у загребачком логору Ракитје, испричала Јелена Карановић, сестра Марка Утржана (20) који је 30. септембра 1991. године као заробљени војник ЈНА убијен у том логору. Рекла је и да су све информације сазнали од војника који су са Марком били у заробљеништву и који су после пуштени.
- Код нас је у кућу у Кикинди долазио Гордан Трифуновић из Берана, који је био у логору са Марком. Донео нам је његове ствари. Преспавао је код нас и испричао нам да су Марка извели из собе где су их држали и одвели на мучење. Касније су питали стражара где је Марко, а он им је рекао да је пуштен кући. То им је било чудно, јер су му остале те ствари, које нам је Гордан после донео - рекла је Јелена.
Марко Утржан је у марту 1991. године отишао на редовно служење војног рока у ЈНА, у Љубљану. Одатле је после неколико месеци пребачен у Хрватску у касарну где је било велико складиште оружја, експлозива и муниције. Ту су их у септембру опколиле паравојне хрватске "зенге", па су се предали, јер им је обећано да ће бити пуштени кућама. Али, одвели су их у Ракитје, један од четири загребачка логора.
- Раздвојили су Србе од војника других националности и пребијали их у подруму, везивали... Причали су нам да је било мало стражара који их нису мучили, а да је најгори од свих био Албанац, којег су звали Бранко. На дан Маркове сахране звао нас је телефоном неки дечко из Македоније и тражио је Марка, па му је мама рекла да је убијен. Казао је да му је много жао, да је био у Ракитју, да је тад чуо пуцањ и како неко виче: "Марко, Марко!"
Маркова мајка Вера Утржан расплакала се на почетку свог сведочења. Присетила се најтежег периода у животу. Веома потресена испричала је да се једно време јављао из Хрватске, да су потом изгубили контакт и да ништа није знала о сину.
ПОРОДИЦУ НИСУ ЗВАЛИ ИЗ ХРВАТСКЕ
БРАНКУ Тунићу је у Загребу суђено због смрти Марка Утржана, али не за ратни злочин или убиство, већ за прекорачење нужне одбране и он је ослобођен. Јуче, на питање судије да ли је ико из Хрватске с њима контактирао или их звао кад је било то суђење, јер је сада суду Тунићев бранилац по службеној дужности Андрија Марковић доставио пресуду, Јелена Карановић је казала да није и да нису позивани ни у ком својству. Навела је да су начули да је било то суђење, када је у Србији вођена истрага, па су их пре неколико година позивали да дају исказ.
- Био је петак и била сам на послу, кад је са неким војником дошао мој супруг Радован. Потрчала сам ка њима, а он ми је рекао: "Марка нема више". Одвели су ме кући, дали ми лекове и инјекције за смирење, а Марково тело су донели испред куће - испричала је једва говорећи Вера у судници. - После смо супруг и ја ишли код неког дечка из Жагубице, који је био заробљен са Марком и који је прошао све те тортуре. Причао нам је да су их водили једног по једног на мучење, изували им патике и тукли их по табанима. Казао нам је да је Марко једном после пребијања у неком подруму рекао: "Боље да ме убију, него да овако муче".
На питање судије да ли је Марко био националиста, Вера је казала да није, да је био Србин, али да се никада националистички није изјашњавао, нарочито јер му је отац Радован био из мешовитог брака, пошто му је мајка, а Маркова баба, била Хрватица.
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (12)