УБИЈАО, МУЧИО И ЗЛОСТАВЉАО ВОЈНИКЕ ЈНА: Почело суђење Бранку Тунићу Албанцу за ратни злочин у загребачком логору „Ракитје“

С. Ј. М.

07. 10. 2022. у 16:48

У ОДЕЛЕЊУ за ратне злочине Вишег суда у Београду данас је почело суђење хрватском држављанину Бранку Тунићу Албанцу за ратни злочин у загребачком логору „Ракитје“ у септембру 1991. године.

УБИЈАО, МУЧИО И ЗЛОСТАВЉАО ВОЈНИКЕ ЈНА: Почело суђење Бранку Тунићу Албанцу за ратни злочин у загребачком логору „Ракитје“

Фото: ЕПА

Тунић се терети за убиство заробљеног војника ЈНА Марка Утржана (20) из Кикинде и мучење и злостављање још 16 заробљених војника ЈНА српске националности, који су тада били на служењу војног рока. Пошто није доступан српским правосудним органима Тунићу се суди у одсуству.

Председник судског већа Снежана Гаротић ишчитала је документацију која ће се користити као доказ у судском поступку, а бранилац Тунића по службеној дужности Андрија Марковић предао је суду првостепену и правоснажну пресуду Жупанијског суда из Загреба 1997. године и Врховног суда Хрватске 2001. године, којима је Тунић ослобођен за убиство Утржана. Суд је прихватио да изврши увид у те пресуде.

Тужилац је реаговао на ово и рекао да Хрватска није хтела да сарађује са нашим тужилаштвом у истрази, нити да достави иједан документ, па ни ове пресуде:

Сад смо их добили и видим да му је суђено за убиство у прекорачењу нужне одбране и ослобођен је. Нигде се не помиње ратни злочин, заробљеници, а логор називају склониште. Не помињу се ни други оштећени, већ само Марко Утржан, који је убијен. Дакле вођен је поступак за обично кривично дело и то тако да би се Тунић заштитио од међународне кривичне одговорности, а далеко од тога да је поступак био непристрасан. Штошта у њему није урађено, нису испитане особе из истраге, а кључни сведок је дао различите исказе.

Пуномоћник неколико оштећених Душан Братић доставио је судуском већу два документа, које је добио од судске управе из Хрватске. У првом из 2001. године се наводи да је Тунић као стражар био задужен службеним пиштољем, а у другом да су сви списи из тог предмета 2013. шкартирани. Други пуномоћник оштећених Александар Цвејић указао је да у хрватским пресудама пише да је Тунић у време кад му се судило био запослен у хрватској војсци, као и да ни један дан није био у притвору.

Суђење се наставља 18. новембра када ће бити позвани да дају изјаве мајка и сестра Марка Утржана Вера Утражан и Јелена Карановић.

Ухапштен и пуштен

ТУЖИЛАЦ за ратне злочине указао је да је Тунић ухапшен у Словенији 2020. године по потерници из Србије и пошто је хрватски држављанин о томе су обавестили Хрватску, која је истог дана отворила поступак против њега. Словенци су га зато изручили Хрватској, јер као чланица Европске уније има приоритет. Чим је стигао у Загреб Тунић је пуштен.


 

БОНУС ВИДЕО -УЧИНИЋУ СВЕ ДА НИКО НЕ ДОЖИВИ ШТО И МОЈА ПЕТРА: Мајка убијене девојчице из Вршца једва говори


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)