ИСКЉУЧЕНИ, А ОДЛУКУ ДИРЕКТОРА ЧЕКАЈУ НА НАСТАВИ: У Техничкој школи у Трстенику још без епилога

Љ. БЕГЕНИШИЋ

29. 11. 2022. у 06:15

ИАКО је Наставничко веће Техничке школе у Трстенику пре шест дана једногласно донело одлуку о искључењу из школе двојице ученика који су учествовали у инциденту у коме је наставници измакнута столица, директор још није донео коначну одлуку.

ИСКЉУЧЕНИ, А ОДЛУКУ ДИРЕКТОРА ЧЕКАЈУ НА НАСТАВИ: У Техничкој школи у Трстенику још без епилога

Foto:Facebook/Tehnicka skola Trstenik

Према прописима, директор је тај који води и окончава дисциплинско-васпитни поступак доношењем решења (у овом случају решења о искључењу), а рок за коначну одлуку је 30 дана од дана покретања поступка.

С обзиром на то да се инцидент десио 9. новембра, након чега је поступак и покренут, до крајњег рока за доношење коначне одлуке има још десетак дана.

У међувремену, двојица ученика која су по одлуци већа искључени, долазе у школу, а трећи се исписао.

У случају да буду дефинитивно искључени из школе, они по закону не могу до краја школске године да похађају наставу ни у једној школи, а наредне године уписују се поново у трећи разред - у исту или у неку другу образовну установу.

Психолози, међутим, тврде да ће одлука о искључењу код тих ученика изазвати још већи револт. Тај чин ће, кажу наши саговорници, заштитити другу децу и наставнике, али ће ове ђаке обележити за читав живот. Сматрају да је, уместо казне, њима била потребна психолошка помоћ, а помоћ је била потребна и породицама, јер очигледно је да ту нешто "не штима".

- Пре казне прескочен је важан корак, а то је породично саветовање у центру за социјални рад, та врста терапије била је неопходна. Одстрањивање детета из школе на годину дана неће му ништа добро донети и ништа позитивно из тога неће произаћи - упозорава психолог и псоихотерапеут мр Ана Влајковић.

- На овај начин оно се "гура" ван система у сиву зону, а дете које не може да контролише импулсе наћи ће начин да се опет "покаже".

Наша саговорница појашњава да насилиници понекад само желе да привуку пажњу.

- Драстичне казне имају сврху код одраслих, али код деце изазивају још већи револт - истиче она.

- Проблем је и то што ми као друштво лечимо последицу, а не узрок, а овде се не зна шта је узрок и да ли дете има неке проблеме у породици, како се васпитава... Овде морају да се укључе и центри за социјални рад и да деци и породицама пруже психолошку помоћ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.

03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (21)

ТЕНИСКИ УСТАНАК: Не могу више да трпе, играчи из топ 20 подигли глас!