ДА РЕКЕ И ПРИРОДА БУДУ ПОНОВО ЧИСТИ: Еколошки план Владе Србије, ЕУ и пет градова изградњи постројења за прераду отпадних вода

Н. ЈАНКОВИЋ

08. 12. 2022. у 13:30

ПЕТ градова Златиборског округа, Ужицe, Ариље, Пожега, Косјерић и Ивањица формирали су у априлу ове године Јавно комунално предузеће "Скрапеж воде", чији је најважнији циљ изградња и управљање регионалним Централним постројењем за прераду отпадних вода (ЦППОВ) у Пријановићима код Пожеге, као и мањим постројењима (ППОВ) у Косјерићу и Ивањици.

ДА РЕКЕ И ПРИРОДА БУДУ ПОНОВО ЧИСТИ: Еколошки план Владе Србије, ЕУ и пет градова изградњи постројења за прераду отпадних вода

У Пријановићима по угледу на Крушевац, Фото ЈКП "Скрапеж воде"

Од тада до данас, пројектована цена овог подухвата порасла је са почетних 69 на 105 милиона евра, а око 80 одсто потребног новца требало би да обезбеди Европска унија из приступних ИПА фондова.

У току је израда идејног решења за ЦППОВ. Овај посао Влада Србије поверила је консултантској кући "Луис - Бергер", која се обавезала да ће у првим месецима 2023. године доставити идејни пројекат за ЦППОВ у Пријановићима, за два мања ППОВ у Косјерићу и Ивањици, за секундарну мрежу са колекторима за свих пет градова, за одбрамбени насип у Пријановићима који ће спречити плављење терена, за студију утицаја на животну средину, као и сву тендерску документацију потребну за Главни пројекат и извођење радова.

Река Скрапеж - Таорска врела, Фото "Википедија"/Л. Петровић

Почетну идеју осмислила је Републичка дирекција за воде, за спровођење је задужено Министарство за европске интерграције, надзор ће обављати органи Европске уније, а техничка и тендерска документација за извођење радова биће комплетирана током 2023. године. Почетак и рокове градње утврдиће делегација ЕУ у Србији са Владом Републике Србије.

- План је да се ЦППОВ гради на пет хектара у Пријановићима код Пожеге. На ово постројење, магистралним цевоводом биће повезани Ужице, Пожега и Ариље, док ће у Косјерићу и Ивањици бити изграђена два мања постројења. Цевовод ће имати три крака: први дугачак 17 километара од Ужица до црпне станице Пожега, други од Ариља до Пожеге дуг 11 километара и трећи дуг километар од црпне станице Пожега до самог постројења у Пријановићима - објашњава Небојша Лијескић, директор ЈКП "Скрапеж воде".

- Амбициозан план подразумева избацивање из функције, "зацевљење", свих постојећих канализационих испуста у реке Ђетињу, Скрапеж и Моравицу, као и изградњу канализационе мреже и колектора у свим подручјима где је сада нема.

Врелски поток, Фото "Википедија"/Л. Петровић

Примера ради, само за комплетирање недостајуће канализационе мреже и изградњу колектора у Ужицу, намењено је 12 милиона евра.

- Постројење у Пријановићима, у техничком и технолошком смислу слично је оном које је већ изграђено у Крушевцу, с тим што се наше, са два мања постројења у Косјерићу и Ивањици пројектује за подручје које насељава 158.000 људи - додао је Лијескић.

- Локалне самоуправе у овом тренутку убрзано обављају измене просторно-планске документације.

Овај пут, све што је до локалних самоуправа биће урађено темељно и правовремено.

Идејни пројекат постројења у Пријановићима подразумева најсавременију технологију механичког третмана отпадних вода у таложницима, соларно сушење муља, комплексан биолошко-хемијски третман, као и изградњу реактора за производњу биогаса од кога се производи око 40 одсто електричне и топлотне енергије потребне за рад самог постројења.

Ужице, Фото Д. Карадаревић

Планирани резултат био би оно што становници западне Србије желе, реч је о безмало цивилизацијском преокрету који се одавно морао десити: у ток Скрапежа испуштаће се пречишћена техничка вода, а данас екстремно угрожене реке и водотокови, као и земљиште у поменутим градовима и њиховој околини биће чисти, први пут после више од једног века, а такви ће и остати за сва поколења која долазе.

ПРОЈЕКАТ СЕ ВЕЋ РЕАЛИЗУЈЕ

РЕГИОНАЛНА развојна агенција "Златибор" координатор је свих активности у вези са регионалним "мега-пројектом". Питали смо, да ли је реализација пројекта извесна и који су фактори ризика који би га могли осујетити.

- Пројекат је одобрен и реализује се већ три године. Реализација је уговорена између наше владе и европских партнера, то је и законска обавеза. Нема фактора који би зауставили изградњу, једино нека општа економска ситуација може успорити неку од фаза спровођења, али не може зауставити целу ствар - нагласио је Славко Лукић, директор РРА "Златибор".

Илустрација В. Н.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности