ПРИЗНАЛИ ХРВАТСКОЈ ПРАВО НА ОТИМАЧИНУ: Неочекивани епилог спора око "Младост туриста" у Апелационом суду у Београду
ДА је могуће да два суда истог ранга, о истој правној ствари, донесу дијаметрално супротне одлуке најбољи пример је судбина предузећа "Младост турист" из Београда.

Зграда одмаралишта у Тисном процењена је на 2,5 милиона евра, Фото Shutterstock
Апелациони суд у Београду недавно је одлучио да ово предузеће мора да плати судске трошкове од 160.000 евра за спор који су изгубили у Хрватској у покушају да врате отету имовину, вредну 2,5 милиона евра. Ово је неочекивани обрт с обзиром на то да је Привредни апелациони суд у Београду, пре само годину дана, у истим околностима, али са другим актерима, одбио захтев за признање хрватске пресуде о наплати трошкова у случају Југобанке.
Тада је Привредна банка Загреб тражила исплату трошкова поступка који је Југобанка водила и изгубила пред Трговинским судом у Загребу. И овај спор се водио око конфисковане имовине. Веровало се да ће то и убудуће бити судска пракса, посебно када је Привредна апелација одбила лане да призна и пресуду суда у Макарској на штету "Младост туриста", а због другог одмаралишта у Башкој Води.
"Младост турист" је у Хрватској водио неколико спорова за повраћај имовине или накнаду, а последња пресуда односи се на одмаралиште у Тисном, код Шибеника, одузето 1992. године, а чија је вредност процењена у Стразбуру на 2,5 милиона евра. Као и остала српска предузећа, и ово је изгубило не само имовину, већ и спор, а судски трошкови су "разрезани" на чак 160.000 евра. Хрватска је исплату трошкова тражила овога пута не преко

И правници су изненађени најновијом одлуком суда, Фото Ж. Кнежевић
Привредног апелационог суда у Београду, који је претходном пресудом у случају Југобанке исказао став, већ преко Апелационог суда. На опште изненађење правника, београдска Апелација је прихватила предлог за извршење на основу стране извршне исправе.
- Правноснажна одлука Привредног апелационог суда да одбије признање стране судске пресуде била је у складу са нашим уставним системом, јавним поретком и Конвенцијом о заштити људских права, по којој је право на имовину неприкосновено - кажу у "Младост туристу".
- Међутим, новим решењем Апелационог суда о признању хрватске пресуде, наше предузеће је троструко оштећено: отета му је вредна имовина којом 30 година не може да располаже, чиме је ускраћено и у стицању прихода од употребе те имовине, и на крају је обавезано да плати ненормалне парничне трошкове.
У пресуди коју је признала београдска Апелација, хрватски суд се позива на одредбе закона из 2004. о одузимању српске имовине. Тај закон је, по мишљењу српских правника, супротан Споразуму о питањима сукцесије. Анекс Г Споразума, ратификован и у Србији, и у Хрватској, предвиђа да ће права на имовину која се налази на територији државе сукцесора и на коју су грађани и фирме имали право 31. децембра 1990, бити призната, заштићена и враћена у првобитно стање, без обзира на националност, држављанство или пребивалиште тих особа.
Траже ревизију поступка
ОШТЕЋЕНИ "Младост турист" обратио се Врховном касационом суду захтевом за ревизију поступка. Како кажу, пошто су у идентичној правној ситуацији два суда донела супротне одлуке, угрожено је Уставом загарантовано право на једнаку правну заштиту и на правично суђење, па би ВКС требало да уједначи судску праксу.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (5)