ДУХОВИ ПРОШЛОСТИ У БАРОКНОЈ ВАРОШИ: Сентандреја бисер културе - Најпознатији српски град у Мађарској сведочи о бурним минулим временима
НЕДАЛЕКО од Будимпеште налази се Сентандреја, најпознатији српски град у Мађарској, некадашње седиште српског патријарха, а сада Епархије будимске.
У овој барокној вароши, у коју се за време Велике сеобе Срба 1690. године под вођством Арсенија Трећег Чарнојевића доселило око 8.000 српских породица, и даље су видљиви трагови бурне прошлости српског народа.
Досељавањем Срба у 15. веку почиње новија историја ове вароши која свој успон бележи у 18. веку. Са Србима је дошао и мањи број припадника других православних и неправославних народа и етничких група, Јермена, Бугара, Грка, Влаха и Далматинаца, који су бежали пред најездом Отоманске империје.
- Ослоњени на привилегије добијене од цара Леополда Првог, касније и на вечити уговор са царицом Маријом Терезијом и права потврђивана од других аустријских владара, Срби су већ крајем седамнаестог века у Сентандреји били већинско становништво, а у осамнаестом веку ухватили су економски, културни, образовни корак са великом Европом. Српски досељеници својом предузимљивошћу, енергијом и вештином учинили су то место једним од најнапреднијих у својој средини - изјавио је за "Новости" путописац Зоран Матић.
За неколико деценија подигнуте су и осликане чувене сентандрејске цркве: Саборна или Београдска, Благовештанска, Преображенска, Пожаревачка, Ћипровачка, Оповачка и Збешка, које су са својим ризницама непроцењивог богатства биле и остале понос српског народа.
- Пожаревачка црква у Сентандреји посвећена Светом архангелу Михаилу изграђена је 1759. године, а освештана је 1763. године. Предање каже да је ова црква саграђена уз поток Бучине на темељима старе цркве брвнаре, а назив је добила по граду Пожаревцу, из којег су се у Сентандреју доселили верници који су одлазили у ту цркву. Иконостас ове цркве је заправо старији од ње саме, јер је првобитно био постављен 1742. године у старој Саборној цркви - казује Матић и додаје:
- Још један од храмова Српске православне цркве који се налази у Сентандреји је и Благовештанска црква која је позната и као Грчка, посвећена Благовестима. Благовештанска црква у Сентандреји се доста разликује од других храмова у овом граду, пре свега јер нема порту која је уобичајена у другим црквама. Једна од знаменитости Сентандреје је свакако и Богородичина црква, позната Саборна или Београдска. Највећи и главни храм Српске православне цркве у Сентандреји је управо ова црква, која се налази поред двора Будимске епархије Српске православне цркве. Ова црква је грађена у барокном стилу у периоду од 1756. до 1763. године, а посебну вредност у цркви има њен иконостас, који је урађен у рококо стилу.
САЧУВАНЕ КУЋЕ ВЕЛИКАНА
ДОМ српског књижевника Јакова Игњатовића (на слици) и даље пркоси вековима, а очувана је и кућа у којој је боравио најзначајнији српски лингвиста 19. века, реформатор српског језика, сакупљач народних умотворина и писац првог речника српског језика Вук Стефановић Караџић, по којем је назван један од тргова ове вароши. Данас у Сентандреји постоји само једна српска кафана која окупља малобројно српско становништво, а поред које се налази споменик кнезу Лазару Хребељановићу, на којем је, како предање говори, и даље постављен крст који је означавао његов гроб.
САЧУВАНИ ТРАГОВИ УМЕТНОСТИ
ДАВНО још велики српски писац Јаков Игњатовић је рекао: "И кад у Сент Андреји једном нестане Срба, а једном ће их нестати, онда ће им обронак дивних планина бити гроб, звук звона њихових храмова пропратиће их у вечност, а храмови ће остати као споменици њиховог духа и живота." Тако и беше, па су у овој барокној вароши сачувани трагови српских уметничких остварења из периода од 14. до 19. века који су изложени у Музеју Будимске епархије.
Препоручујемо
ОЛИВЕР СТОУН О ВУЧИЋУ: Председник Србије добио велику похвалу од чувеног редитеља
05. 12. 2022. у 22:03
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)
Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.
17. 01. 2025. у 14:48
Коментари (0)