БРНАБИЋЕВА НА ГОДИШЊОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ: Образовање кључ успеха једног друштва
ПРЕМИЈЕРКА Србије Ана Брнабић истакла је да је кључ успеха једног друштва у 21. веку образовање и наводећи да је у претходних неколико година доста учињено како би систем образовања у Србији био бољи, казала да ће са Јединственим информационим системом просвете (ЈИСП) моћи да се доносе боље, информисаније одлуке о даљем унапређењу.

Фото: Танјуг/Зоран Жестић
Брнабићева је, на првој Годишњој конференцији о образовању, на којој су представљени и први резултати успостављања Јединственог информационог система просвете, казала да је конференција иницирана како би се сумирале урађене системске ствари које омогућавају да се боље сагледа образовни систем, али и да се види шта је потребно мењати, који су проблеми.
Како је навела, у последњих шест година, уз помоћ финансијских партнера, пре свега Светске банке, учињено је доста када је реч о инфраструктури у систему образовања, у шта спада и изграђених 4.800 нових места у предшколском образовању.
- Али морамо да урадимо још више. Више од 20 одсто објеката су максимално попуњени. Морамо да идемо у даљу изградњу инфраструктуре у предшколском образовању - рекла је премијерка и додала да је много уложено и у опрему за предшколско образовање, као и за њено занављање.
Премијерка је истакла да је велики фокус био на пребацивању људи у просвети са уговора на одређено време на уговоре за стално.
Како је рекла, 2.500 васпитача и 17.000 наставника и професора у основној и средњој школи пребачени су са уговора на одређено време на уговоре за стално.
- Имали смо и екстремних ситуација - да су људи били по 20 година на одређено. Сада је расписан и шести круг, тако да ћемо 2023. увести да све буде по закону и да све са уговора на одређено пребацимо на уговоре за стално како би људи имали сигурност - рекла је она.
Према речима премијерке, у основном образовању учињено је највише, од повезивања на брзи бежични интернет, за шта је издвојено 60 милиона евра.
Брнабићева каже да ће тај пројекат бити завршен 2023. године и наводи да је од 1.800 школских објеката који ће бити повезане на брзи бежични интернет, 1.600 већ повезано.
То је омогућило и да се уведе и еДневник, каже премијерка и додаје да тај дневник помаже да и родитељи могу да прате резултате своје деце, али и лакшу комуникацију наставног кадра и родитеља.
Дигитализација је допринела и томе да 50 одсто уписа у школској 2021/2022. години буде завршено електронски.
Премијерка је подсетила да је 2017. године уведено рачунарство и програмирање од петог разреда основне школе, као и да су уведени дигитални интерактивни уџбеници, али да је потребно купити још опреме за ученике, наставнике и школе.
Брнабићева истиче да је уведен Дигитални свет од првог разреда, али и Основе вештачке интелигенције, што нашу земљу чини једном од 11 земаља у свету која је то до сада урадила.
Дигитализација је помогла и у процесу мале матуре прошле године, навела је премијерка и додала да први пут није морало да се размишља о безбедности тестова, да ли је било крађе...
Када је реч о средњем образовању, премијерка наводи да је повећан број специјализованих ИТ одељења и додаје да је од 2019. године уведено дуално образовање што се, како каже, показало као добар одговор на незапосленост младих.
- Дуално образовање омогућава да се брже и лакше запошљавају и да им буде већа плата. Године 2021. смо пренели и на високо образовање, у факултете. Више од 4.000 студената похађа студије по моделу дуалног образовања - казала је премијерка и позвала привреднике да се још више укључе у дуално образовање.
Нагласила је да је уложено више од 250 милиона евра у инфраструктуру јер, како истиче, није улагано деценијама, односно 45 година.
Када је реч о високом школству, планирано је да се крене у изградњу додатне инфраструктуре, што подразумева и уметничке факултете.
Подсетила је да је у претходних седам година отворено четири Научно-технолошка парка.
- Амбиције су и даље велике и потенцијал који имамо, а који можемо да остваримо додатним улагањима, јесте нешто што ће нас позитивно изненадити у наредним годинама - казала је.
Премијерка наводи да је кроз ЈИСП спојена читава просвета са тржиштем рада и каже да се сада може видети како се ученици или студенти запошљавају након завршеног школовања, колико чекају на запошљавање, колика је прва плата, да ли се запошљавају у области за коју су се школовали или неку другу.
- Данас сви могу да погледају, уколико желе да упишу неки факултет, колика је шанса за даље запослење, колика је плата. И ми ћемо према подацима у ЈИСП-у доносити стратешке одлуке како ћемо даље унапређивати наш систем просвете - рекла је премијерка.
Препоручујемо

Родила ДЕВЕТОРО деце, а онда је предвидела да ће једно умрети раније: Оставила је опроштајно писмо
21. 12. 2022. у 16:14 >> 16:14

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)