ГРОБОВА СРПСКИХ ХЕРОЈА ИМА И НА АПЕНИНИМА: На руб заборава у јавности Србије доспели су војни меморијали из Другог светског рата
ГРОБЉЕ Фламинио, на ободу Рима, највеће је у Италији. Формирано је 1946. године, а простире се на чак 140 хектара.

Фото Википедија/Avvocatomorelli
У његовом делу, који се по овом римском предграђу назива Прима порта, налази се меморијални комплекс који чува сећање на погинуле партизанске борце и југословенске жртве фашизма страдале у централној Италији током Другог светског рата. Централно обележје на овом делу гробља дело је вајара Љубомира Денковића и архитекте Сава Суботина, а откривено је 1978. године.
Прима порта, иако једно од три највећа меморијала посвећена српским и југословенским жртвама фашизма који су вечни мир нашли на Апенинима, готово да је у Србији заборављено. Импозантан споменик чува посмртне остатке 61 партизанског борца, а посвећен је и свим невиним цивилним жртвама страдалим у фашистичким логорима Италије, на острвима Понца, Пијаноза и Елба, али и партизанима који су прешли Јадран и борили се против Мусолинијевог режима и војске.

Сансеполкоро Фото МСП
Ово римско гробље, заједно са осталим меморијалима у Италији, као места голготе наших сународника у ратном вихору 1941. до 1945. уврштено је у листу места која би према препоруци Музеја жртава геноцида и Министарства просвете ученици основних и средњих школа из Србије требало да посете у оквиру студијских путовања. Младе генерације на овим местима моћи ће да увиде да Италију из српског угла не чине само антички споменици, бисери уметности, спорт и храна него и важне трагичне историјске епизоде које сведоче о слободарском духу наших сународника и људи са ових простора.
Предложени списак локација део је широке иницијативе Музеја жртава геноцида, прве такве после много деценија, чији је циљ оживљавање културе памћења на жртве страдања, Србе, Јевреје и Роме са ових простора у Другом светском рату. Намера је, такође, да се негује дух сећања на слободарске и антифашистичке тежње нашег народа. Иза ове идеје стало је и Министарство просвете, које је школама проследило стручно упутство за организацију ђачких путовања са дефинисаним циљевима ових путовања.
У средишту оживљавања "културе памћења" су обиласци места великих страдања и упознавање са размерама злочина на местима на којима су се и догодили. Школарци би тиме добили прилику да продубе знања стечена у уџбеницима, али и да на аутентичним местима стекну лични доживљај турбулентних историјских збивања у којима страда - обичан и невин човек. Ова путовања ће, такође, бити и прилика да сазнају многе готово па заборављене епизоде из наше прошлости. Зато су на предложеној мапи уписана и места: Гонарс, Торино, Каиро Монтетоте, Аква Санти ди Терме, Кастел Арквато, Кавалезе, Санцеполкоро...

Рим Фото МСП
А управо такве - потиснуте на руб колективног памћења - јесу судбине хиљада наших сународника који су своје вечно почивалиште нашли на Апенинском полуострву. Готово да су заборављени меморијали у Барлети код Барија и тосканском Санселпокру. Ова места чувају успомену на југословенске ратне жртве, међу којима је и велики број Срба.
Једно од знамења гробља у Барлети је спомен-костурница и споменик посвећен југословенским партизанима, дело Душана Џамоње. У подножју монументалног каменог комплекса почива око 200 бораца, рањених у борби против окупатора у Југославији, који су се лечили и умрли у савезничким војним болницама у јужној Италији.
СИНЕ МОЈ, УМЕСТО ТЕБЕ ИМАМ СПОМЕНИК
СПОМЕН-комплекс у Барлети отворен је комеморативним скупом одржаним 1970. године. Осим представника тадашње Југославије, италијанске владе, регије Апулија, присуствовала је и мајка једног од преминулих бораца. Њено име је заборављено, али говор није:
"Дечице моја, и ти, сине мој! На овом тужном скупу твоја мајка је поносна што је дала живот оном који је тај живот понудио домовини. Горда сам и поносна чак и ако, уместо тебе, имам овај споменик. Пали сте за нови живот, нову генерацију, нови фронт ,због кога могу да поднесем мајчински бол. Сине мој, твоја мајка је сада поносна на тебе; чак и ако је сама, није сама; заједно је са новим генерацијама наше слободе за коју си пао."

Илустрација Новости
Препоручујемо

"ВУЧИЋ СТИЖЕ У МОСКВУ" Цео разговор Путина и патријарха Порфирија: Обојена револуција у Србији мора бити побеђена
У Москви је одржан значајан састанак између председника Руске Федерације Владимира Путина, Патријарха московског и целе Русије Кирила, патријарха Порфирија и митрополита бачког Иринеја Буловића. Састанак је протекао у атмосфери међусобног поверења и историјског пријатељства, уз снажно истицање заједничких вредности и потреба за духовним јединством православних народа.
23. 04. 2025. у 08:00 >> 10:39

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

КАКО ЈЕ ВОЈА САЗНАО ЗА ТУМОР НА МОЗГУ? Само овај симптом указивао је на озбиљан проблем
БИТКА са опаком болешћу почела је када је глумац осетио да му повремено трне рука.
23. 04. 2025. у 09:31
Коментари (0)