УБИЛИ, ПА ПОД ЛЕД БАЦИЛИ ВИШЕ ОД 1.300 СРБА, ЈЕВРЕЈА И РОМА: 81. годишњица Новосадске рације - Сећање мора да живи, као завет за будућност

З. ГРУМИЋ

23. 01. 2023. у 16:58

ОСАМДЕСЕТПРВА годишњица злогласног погрома у Другом светском рату, када су у Новом Саду припадници мађарске окупационе војске, жандармерије и полиције јануара 1942. године побили и под лед Дунава бацили више од 1.300 Новосађана, углавном Срба, Јевреја и Рома, обележена је данас на новосадском Кеју жртава рације.

УБИЛИ, ПА ПОД ЛЕД БАЦИЛИ ВИШЕ ОД 1.300 СРБА, ЈЕВРЕЈА И РОМА: 81. годишњица Новосадске рације - Сећање мора да живи, као завет за будућност

Прес служба Града Новог Сада

Многобројним грађанима који су се и овог пута окупили у великом броју код споменика „Породица“, упркос јаком ветру, киши и хладном времену, обратио се градоначелник Новог Сада Милан Ђурић. Он је истакао да постоје датуми који нису само део историје и сећања већ представљају велику животну лекцију.

- У те датуме спадају и ови јануарски дани, у којима у тишини, поред споменика „Породица“, одржавамо помен на језиво страдање наших суграђана пре 81 годину. Сећање мора вечно да живи и то је наш завет за будућност – поручио је Ђурић.

Град Нови Сад због тога, додао је градоначелник, свом снагом покреће процес изградње Меморијалног центра посвећеног жртвама јануарског погрома 1942. године.

- Неговаћемо сећање на све жртве и учити генерације које долазе да злочини немају оправдање и да их никада више не дозволе - поручио је Ђурић.

Молитвени помен Јеврејске заједнице одржао је врховни рабин Србије Исак Асијел који је, као што је то чинио на претходним поменима, испричао једну ратну причу о страдању Јевреја током Другог светског рата.

- Злочин нацистичке Немачке према Јеврејима нема премца у историји безумља – казао је Асијел.

Потом је уследио помен Српске православне цркве, који је служио владика ваљевски Исихије уз саслужење новосадских свештеника и ђакона.

Скуп је завршен полагањем венаца и цвећа крај спомен обележја а први пут су ове године то учинили и представници градова страдалника Републике Србије, Ниша, Крагујевца, Шапца и других као и представници јеврејских општина у Војводини. У знак сећања на жртве венац је, по традицији, спуштен у реку са брода речне флотиле Војске Србије.

Помен Жртвама рације одржан је у наставку и код спомен обележја на Штранду, месту где су зликовци бацали жртве под лед Дунава.

БОНУС ВИДЕО - ПРИПАДНИЦИ РОСУ ПУЦАЛИ НА СРБЕ: Тешко рањеног Миљана довозе у болницу


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“