ДЕСПОТ ТРАЖИО ЧУДО ДА БИ СПАСАО ДРЖАВУ: Ове године навршава се 570 година од преноса чудотворних моштију Светог апостола Луке у Смедерево
ОВЕ године навршава се 570 година од покушаја деспота Ђурђа Бранковића да спречи крах српске средњовековне државе откупом једне од највећих светиња хришћанског света.
За вртоглавих тридесет хиљада златних дуката, од турског владара Епира, купио је чудотворне мошти Светог апостола и јеванђелисте Луке верујући да је у њима спасење, а ходочашће и долазак светитеља у Смедерево најважнији је духовни догађај у историји града.
Покушај српског владара да измоли спасење за народ и државу, за многе је мистична историјска прича, мит или легенда. Има и оних који о томе, нажалост, не знају готово ништа. То ових дана покушавају да поправе смедеревски чувари културног наслеђа. У градском музеју одржано је предавање на ком су се чули нови и занимљиви детаљи о томе како је Ђурађ Бранковић организовао спаситељску мисију и послао делегацију у Епир да откупи свете мошти.
Знаменита реликвија откупљена је од турског султана за невероватних 30.000 дуката у злату, јер један од најбогатијих владара у Европи није жалио новац, истрајан у вери да ће чудо спасти државу. Мошти су из Рогоса у Епиру у српску средњовековну престоницу стигле 12. јануара 1453. године. Овај догађај детаљно је описан у српској средњовековној књижевности, пре свега у Париском и Београдском рукопису. Величанствено ходочашће праћено је одушевљењем побожног народа, а посебно је забележен дочек у манастиру Грачаници и свечани долазак моштију у Смедерево.
- Ђурађ Бранковић изашао је са породицом у сусрет светитељевим моштима, ван градских бедема. Мошти су преноћиле у дворској цркви у којој је читаве ноћи служено свечано бденије, да би сутрадан, такође уз пратњу владара, биле унете у новосазидану Благовештењску цркву - наводи др Снежана Цветковић, музејска саветница.
У делегацији која је по налогу деспота 1452. године ишла да преговара о откупу моштију светитеља, био је и игуман лешјански Венедикт. Због овога, делегација манастира Лешје прошле године обишла је места где су мошти боравиле пре доласка у српску земљу.
- Наша експедиција је обухватила три путовања током 2022. године. Са собом смо носили превод службе и параклиса о преносу моштију апостола Луке - односно списе који су спевани у Смедереву пре 570 година и молитвено смо призивали у сећање то како је Смедерево поштовало апостола и јеванђелисту - говори монахиња Серафима (Новаковић) из манастира Лешје.
Турци су ушли у Смедерево у среду, 20. јуна 1459. године. Српска средњовековна држава престала је да постоји. Бранковићи су морали да оду, али су "понели" и свеца.
- Напуштајући град, мошти Светог Луке са собом је понела Јелена, унука деспота Ђурђа.
Оне су биле Јеленино приватно власништво. Светињу је чувала у тврђави Теочаку на Тавни, а потом су пренете у Јајце. Кад је Босна пала у руке Турака 1463. мошти су допале у руке фрањеваца и они су их пренели на територију Дубровачке републике, затим су продате Млечанима и тако су доспеле у Венецију. У почетку су боравиле у Цркви Светог Николе на острву Лиду код Венеције, али су убрзо пренете у Цркву Светог Јова - говори монахиња Серафима.
Шест година светитељ је бдео над Смедеревом, али и данас, пет векова касније, овде га још доживљавају као заштитника града.
- Присуство моштију Светог апостола и јеванђелисте Луке у српској земљи и у Смедереву имало је несумњив историјски и духовни значај за средину која је светињу чувала.
Деспотовина је пала, мошти су отишле далеко, али овај град до данас постоји и чува православну веру коју је завештао деспот Ђурађ Смедеревац. Да у овом граду до данас живи сећање на апостола Луку и на његов долазак у Смедерево, показује наше сабрање - 570 година након што су зидине Смедерева примиле свештену ризницу - мошти Христовог ученика - навела је монахиња Серафима на предавању на коме су, такође, говориле и др Даница Поповић, научна саветница Балканолошког института САНУ, и Весна Сара Пено, научна сарадница Музиколошког института САНУ.
И за крај - доказ да векови нису решили још једну мистерију.
Деспот Ђурађ је преминуо 1456. године, три године пре краха средњовековне Србије.
Никада није утврђено где је сахрањен. Мошти Светог Луке однете су из Смедерева 1459. Благовештењску цркву, коју је Ђурађ градио у Смедеревској тврђави као своју задужбину, и у којој су биле похрањене мошти Светог Луке, Турци су срушили одмах по освајању. Њеним каменом сазидане су куле барјактаре на угловима града. И поред више покушаја, остаци храма, у коме су биле чудотворне мошти, ни до данас нису пронађени, као ни Ђурђев гроб.
Они су, верују многи, и даље негде у подземљу средњовековне српске престонице.
ФРЕСКА ПРЕНОСА И ДОЧЕКА
ПРЕНОС моштију светитеља представља и део живописа у храму Светог Георгија у Смедереву. Фреску дочека моштију у Смедерево осликао је руски уметник Андреј Биценко 1934-1936. У првом плану је отворен ковчег са моштима Светог Луке коме се клањају Ђурађ Бранковић и деспотица Јерина са децом. У насељу Царина у Смедереву сазидан је Храм Светог Луке.
УПИТНА АУТЕНТИЧНОСТ
- ЈОШ није прецизно одређено питање аутентичности моштију Светог Луке које се чувају у Италији, и око којих се споре Падова и Венеција. Са циљем доказивања аутентичности вођене су бројне расправе, вршене антрополошке анализе и доношене папске одлуке.
Коначно, одлучено је да се аутентичне мошти апостола чувају у Падови, док су мошти у Венецији идентификоване као мошти Светог Луке Јеладског - каже монахиња Серафима.
СВЕТЕ МОШТИ
ПРЕМА предању посведоченом у већем броју извора, апостол Лука је проповедао у Беотији где се упокојио. Према неким изворима, скончао је мученички тако што је обешен о маслину. Свете мошти су до 4. века биле у Сирији, одатле су пренете у Цариград и положене у Цркву Светих апостола, где су биле до упада крсташке војске у византијску престоницу. Море је потопило брод са покраденим телом Светог апостола Луке на обалама Епира, и мошти су тако дошле у посед Турака.
Препоручујемо
У ЧАСТ СВЕТОГ САВЕ 117 СЛАВСКИХ КОЛАЧА: У Смедереву одржана традиционална смотра (ФОТО)
27. 01. 2023. у 15:59
СМЕДЕРЕВО ОБЕЛЕЖИЛО БОГОЈАВЉАЊЕ: Двадесеторица момака пливала за часни крст (ФОТО)
19. 01. 2023. у 18:06
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (1)