ФАШИСТИ СТРЕЉАЛИ МЛАДОГ УЧИТЕЉА: Сада је нађен његов пиштољ (ФОТО)
МЛАДОГ учитеља Живадина Апостоловића из села Богдање код Трстеника, хероја Другог светског рата, стрељали су фашисти на данашњи дан пре тачно 80 година. Како сазнајемо, сада је пронађен његов пиштољ.

Foto: Biblioteka Jefimija
Имао је само 27 година када су га убили у центру града. Скромно дете земљорадника водио је неустрашиву борбу против окупатора.
У невеликој личној имовини коју је са собом носио Апостоловић остао је пиштољ, који је нађен код породице Марковић у Милутовцу.
- Живадин Апостоловић је за време Другог светског рата, као политички комесар партизанске чете Расинског одреда, организовао илегални рад против немачког окупатора и крио се у породичним домаћинствима у Богдању, Мијајловцу, Пољни, Милутовцу, Великој Дренови и Трстенику - каже за „Новости“ историчарка Јелена Вукћевић. - Код њих је крио и своје илегално оружје. Након његовог стрељања, пиштољ марке „Browing" остаје скривен код породице Радомира Марковића у Милутовцу. Радомир је чувао пиштољ скривен до краја Другог светског рата, а након рата је, у успомену на Апостоловића, регистровао пиштољ и сачувао као део породичног наслеђа.
Народни универзитет у Трстенику откупио је недавно тај пиштољ, који ће бити изложен у оквиру Музејске збирке ове установе, где се чувају и књиге о знаменитим западноморавским борцима. Међу њима посебно место заузима и храбри учитељ о коме се данас слабо говори, а још мање зна.
Према доступним биографским подацима у Библиотеци „Јефимија“ у Трстенику, Апостоловић је основну школу је завршио у Богдању, Гимназију у Крушевцу, а Учитељску школу у Јагодини. Још као средњошколац, а касније и као учитељ, придружује се омладинском комунистичком покрету и у Богдању оснива Набавно-продајну задругу са више од 70 чланова. По одслужењу војног рока у Школи резервних официра у Горажду, где добија чин резервног потпоручника, ради као учитељ у родном селу. -Те 1938. године, када је као резервни потпоручник дошао кући и постављен за учитеља у Богдању, задесила га је тешка несрећа - бележи Станоје Бзенић у листу „Информације“ 1964. године. - Његов млађи брат Апостол, кога су звали Цига, тек што је дипломирао за учитеља, разболео се од галопирајуће туберкулозе и умро.
И поред породичне, али и националне трагедије по окупацији, Живадин наставља борбу. Организује отпораше за битку на Попини 13. октобра 1941, а нешто раније, 20. септембра, упад левачке партизанске чете у Трстеник, који је подразумевао и разоружавање жандарма и финанса, паљење архиве и узимање новца из поште.
- Немци су сутрадан блокирали Трстеник - истражује Љубовије Бајић у књизи „Школство у трстеничком крају 1813-1983“. - Када том приликом нису ухватили Апостоловића, запалили су кућу његовог оца и стрељали пет симпатизера. Живадин је наставио са илегалним радом, организовао прикупљање оружја и муниције, хране и одеће и обуће за партизане. Чинио је то све до 20. јуна 1942. године, када је од стране фашиста ухваћен у Великој Дренови и одведен у крушевачки затвор. Свирепо мучен, душмански злостављан, остао је ту пет месеци.
Слобода није дуго потрајала. Крајем јануара 1943. године успео је да дође до куће очевог комшије у Трстенику Светомира Томића. Немци су га ухватили, претукли и зверски ликвидирали у центру града. Спомен-обележје налази се на месту његовог убиства.
ШКОЛА НОСИ ЊЕГОВО ИМЕ
ДАНАС једна основна школа и једна улица у Трстенику носе име Живадина Апостоловића. Школа има око 600 ђака и симболично, издвојено одељење у Богдању, родном селу јуначког учитеља чије име носи.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)