ОБЈЕКТИ У ТУРСКОЈ КАО ДА СУ МИНИРАНИ Бојовић: Све што је зидано после земљотреса у Скопљу, сеизмолошки је исправно
КАКО доћи до преживелих у рушевинама широм Турске и Сирије након разорног земљотреса? Пред каквим задацима су спасиоци, какве вештине и обуке су потребне у оваквим ситуацијама?

FOTO: AP/Tanjug
Како се носити са последицама овакве катастрофе и како их спречити да не буду још веће, говорио је Дејан Бојовић из Српске асоцијације за рушење, деконтаминацију и рециклажу.
- Објекти који су срушени у Турској као да су минирани. Врло је важно да имамо специјализовано тимове који се баве ситуацијама када дође до земљотреса, поплаве или клизишта - започео је Бојовић.
Навео је још један битан проблем.
- Поред пасоша за објекат који је изграђен, ту је врло важно да ли у објекту постоје опасни материјали, и то мора бити наведено у пасошу објекта - рекао је.
Најјефтинијим назвао је претходне радње на објекту, пре него што дође до катастрофа.
- Сви објекти који су зидани у Србији, после земљотреса у Скопљу, сеизмолошки су исправни - рекао је и навео да је век трајања зграде 50 година.
После неког времена ради се испитивање и процена на згради која дуго стоји.
- Сваки објекат има свој рок трајања - рекао је.
(Курир)

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (2)