КИНА ПРИВЛАЧИ НАПРЕДНОМ ЕКОНОМИЈОМ И БОГАТОМ КУЛТУРОМ: У радионици Института за појас и пут у Новом Саду 60 студената из Србије и региона
КИНЕСКА економија незаобилазан је чинилац у савременом свету и зато ниједна власт у било којој држави на свету, ако жели добробит свом народу, неће изоставити Кину из економске сарадње јер кинеско тржиште веће је и снажније и од америчког.

Фото: Ј. С.
У маниру младог човека са већ рационалном спознајом о закономерностима глобалне економије, студент Економског факултета Дарко Медић, на перону Железничке станице у Новом Саду у ишчекивању да се врата брзог воза "Соко“ отворе за путнике за Београд, објашњава нам своју жељу да, осим економије, упозна и кинеску историју и културу.
Дарко је један од шездесеторо студената из Србије, Бањалуке, Источног Сарајева и Косовске Митровице који су на позив Института Појас и пут у Новом Саду неколико дана а учествовали у радионици како би се детаљније упознали са пројектима које компаније из Кине реализују у нашој земљи. У склопу радионице била је и вожња до Београда и натраг брзом пругом коју је градила кинеска компанија.
По речима Бранислава Богојевића из националног Института за појас и пут, смисао радионица је да се младим и амбициозним људима приближи пословна политика НР Кине те да се разматрају могућности сарадње у склопу кинеске Иницијативе „Појас и пут.“
Да су студенти веома заинтересовани за кинеску привреду, историју и културу потврђује Александра Николић из организационог тима задужена за комуникације:

Фото: Ј. С.
- Јуче смо били гости Корпорације „Чајна рејлвеј“.Представили су нам своја градилишта у Србији, упознали нас са савременим технологијама и открили нам изазове у изградњи брзих пруга.Учествовали смо и у симулацији управљањем брзим возом.Заиста су нас лепо угостили - набраја Александра лепе утиске у тренутку када се врата Сокола отварају за нову групу путника.По о плану радионице,време је за получасовно путовање до Београда.

Фото: Ј. С.
Видно импресиониран лепим ентеријером вагона Давид Рао ,студент друге године примењеног софтверског инжењерства на ФТН у Новом Саду, каже да су га његови кинески корени подстакли да стеке темељнију спознају о Кини,домовини свог оца, у којој је неколико пута боравио као туриста.

Фото: Ј. С.
Будући инжењер архитектуре на ФТН-у у Новом Саду Јоанис Димитријадис,задовољан је јер је за само неколико дана имао прилику да научи пуно о историјату али и о положају и значају ове многољудне државе данас у свету.Каже:
- Волео бих да посетим Кину, можда да се и запослим тамо јер Кинези ,по мом мишљењу, имају веома савремен тип живота.

Фото: Ј. С.
Сличне планове има и његов колега Александар Кањевац из Краљева, студент грађевине који је већ на пракси у једној кинеској компанији у нашој земљи.Није ми први пут да путује Соколом.Одушевљен је и возом и брзом пругом Београд - Нови Сад,а план да се она изгради до границе са Мађарском за овог младог човека је фасцинантан. Жеља му је да докторске студије упише у једном од универзитетских центара у Кини.

Фото: Ј. С.
Могућност студирања у Кини привлачна је и за Јовану Опачић,студенткињу софтверског инжењерства и дизајна, за њену суграђанку из Новог Сада ,будућу економисткињу Исидору Ковачевић, баш као и за Милицу Букара са Универзитета у Бањалуци,студенткињу Синологије.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НЕ МОЖЕ ДА САКРИЈЕ ТУГУ: Дарко Лазић потпуно сломљен, јавно се огласио (ФОТО)
ПЕВАЧ се присетио свог покојног оца...
28. 04. 2025. у 19:35
Коментари (0)