И ОВОГ ФЕБРУАРА ПРИСУТНЕ БРОЈНЕ РЕСПИРАТОРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ: Докторка открива колико траје опоравак
У РЕСПИРАТОРНОЈ амбуланти Дома здравља Савски венац свакодневно се прегледа између 35 и 75 пацијената који се јављају због симптома као што су бол у грлу, повишена температура, суви или продуктивни кашаљ, главобоља, малаксалост и бол у мишићима.

Фото А. Станковић
- Као и сваке зиме, тако и овог јануара и фебруара присутне су многобројне респираторне инфекције. Лако и брзо се шире јер људи проводе доста времена у затвореном простору. Најчешћи изазивачи су риновириси, вирус инфлуенце, респираторни синцицијелни вирус, корона вируси - рекла је за Танјуг лекар опште праксе ДЗ “Савски венац” Биљана Маринковић.
Она је нагласила, да се сви пацијенти по подласку одмах тестирају на ковид, те да буде око 15 до 20 посто позитивних, а онда се на основу прегледа и клиничке слике ради лабораторијска и рентген дијагностика по процени лекара.
Потом се доноси одлука о начину лечења, рекла је Маринковић.
- Терапија може бити само симптоматска антипиретици, витамини, деконгестиви, антивирусна или ако су повишени запаљенски параметри уводе се и антибиотици које пацијенти никако не треба да узимају сами већ искључиво по савету лекара. Клиничке слике ове зиме варирају од лакших којих је највише, преко средње тешких и ретко тешких , које срећемо код пацијената са коморбидитетима и онима ослабљеног имунитета. Опоравак је индивидуалан и зависи управо од тежине клиничке слике. Млади се углавном опораве брзо, а они који су имали кардиоваскуларне, пулмолошке и друге компликације нешто теже - рекла је Маринковић.
Према њеним речима, грађанима се препоручује вакцинација против сезонског грипа која се спроводи почетком сезоне - октобар, новембар, али и касније у току зиме.
- У оптицају су тровалентна и четворовалентна вакцина. Заштита се постиже после две до три недеље, а имунитет траје 6-12 месеци. Што се тиче вакцинације против САРС-ЦоВ-2 у Џ Савски венац доступне су две бивалентне вакцине које се примају као бустер после три месеца од претходне вакцине и могу се примити без обзира који тип вакцине је дат у ранијим дозама - рекла је Маринковић.
Препоручујемо

СВЕ ВИШЕ ОБОЛЕЛИХ ОД ГРИПА: Која група грађана је, ових дана, најугроженија
14. 02. 2023. у 15:59

ОМИЉЕНИ ЛИК: Како данас изгледа Давид из чувене серије? Не бисте га препознали на улици!
15. 02. 2023. у 14:21

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)