Пензионерски чек стиже 17 година

В.Ц.

01. 08. 2023. у 13:53

МУШКАРЦИ у Србији старосну пензију, у просеку, примају 17 година, а жене 21. У инвалидској проведу дуже - мушкарци 20, а жене 23.

Пензионерски чек стиже  17 година

FOTO: Arhiva novosti

Оволики пензионерски стаж у 2022. години, према званичној евиденцији ПИО фонда, сличан је "пресеку" из 2019. када су мушкарци просечно умирали такође после 17 година од заврштека радног века, а жене за 20.

- Навршене године живота корисника којима је право престало због смрти за старосне пензионере је 78 година за мушкарце и 79 година за жене, док су инвалидски пензионери оба пола просечно имали 74 године живота у тренутку када су преминули - кажу у Фонду ПИО.

Најдуговечнији су они корисници који су се бавили пољопривредом.

Просечан радни стаж нових корисника старосне пензије за све категорије у моменту када остваре право на пензију јесте 32 године за мушкарце и 29 за жене.

Најкраће старосну пензију користе самосталци, у просеку 11 година (мушкарци) и 12 (жене).

Лане је, кажу у Фонду ПИО, евидентирано 89.071 корисника по основу чије смрти су исплаћене накнаде за погребне трошкове.

У овој установи, међутим, кажу "да не знају" колико људи је преминуло непосредно пошто је отишло у пензију, не дочекавши ни годину или две да убиру плодове свог радног стажа. Такође нисмо добили податке колико је неко најдуже био у статусу - пензионер.

Претходни подаци показују да је 2021. шездесетак стогодишњака примало пензије. Тада је најстарија пензионерка имала је 111 година, а више од 300 људи примало је принадлежности дуже од пола века. Конкретно, најдужи пензионерски стаж имала је једна Београђанка - чак 71 годину, као и један Крушевљанин, инвалидски пензионер, који је пензију примао седам деценија.

УДОВИЦИ ПРАВО КАД НАПУНИ 53 ЛЕТА

Услов за породичну пензију супружника је најмање три године брака, тј. ванбрачне заједница, или заједничко дете, али удовице морају до смрти осигураника да наврше 53 године живота. Могу је добити и ако су до партнера, или у року од године, постале потпуно неспособне за рад, или ако је остало једно или више деце која имају право на породичну пензију, а удовица обавља родитељску дужност. Жена која је до смрти мужа, односно ванбрачног партнера, напунила 45 година живота, стиче право на породичну пензију са 53 године.Удовци имају право на породичну пензију ако су до смрти жене или ванбрачне партнерке напунили 58 година.

Када пензионер премине, уколико има породицу, она, наравно, може наследити принадлежности под одређеним условима. У Фонду ПИО подсећају да ово право имају чланови породице после смрти корисника старосне, превремене старосне или инвалидске пензије, односно после смрти осигураника који је испунио услове за ове врсте пензија, или који је навршио најмање пет година стажа осигурања.

- Ако је смрт осигураника настала до 20-те године живота, потребна је најмање једна година стажа осигурања. До 25. године потребно је две године стажа осигурања и до 30. године живота, три године стажа осигурања. Када је узрок смрти осигураника повреда на раду или професионална болест, стаж није услов за остваривање права на породичну пензију - објашњавају у Фонду ПИО.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!