"ОПОРАВАК ОД КОРОНЕ МОЖЕ ТРАЈАТИ ДО ДВЕ ГОДИНЕ": Доктор Тиодоровић открио да ли кракен изазива тежа обољења
НОВИ сој вируса корона под називом кракен или званично XББ.1.5 регистрован је и у Србији. Професор др Бранисалв Тиодоровић истакао је да за сада нема индикација да кракен изазива тежу клиничку слику, али да све мере које смо примењивали до сада, треба да примењујемо и надаље.
Како је казао др Тиодоровић, кракен се у САД појавио још у септембру прошле године.
- Ова подваријанта се веома лако шири и лако га је добити, не морају се испољити ни симптоми. У САД, Аустралији и Канади направио је велике проблеме у смислу веома брзог ширења. У Западној Европи најпре је захватио Велику Британију, потом Шпанију, Француску, Немачку, Холандију... Имали смо ми кракен у Србији и раније, само је сада дијагностикован. Лабораторијски се то обрадило и објављено је званично да је реч о кракену пре седам или осам дана. Све што постоји у Европи лако ће и брзо доћи код нас - рекао је др Бранислав Тиодоровић.
Како је казао, тренутно је на делу микс инфекција.
- Није један вирус у оптицају већ више њих. Осим кракена који је присутан и месец и по дана пре него је потврђен званично, имамо и аденовирозе и ентеровирозе које посебно код деце праве проблеме због дијареје, повраћања, болова у мишићима и зглобовима. Нажалост, тога има и код старијих. Имамо групу вируса, а ово је време и бактеријских и респираторних инфекција – стрептококних, стафилококних, пнеумококних... Ништа то није ново и требало би умирити јавност - каже др Тиодоровић.
Он је додао да је посебно важно водити рачуна о најстаријима и деци.
- Код деце треба пратити стање и педијатри имају много посла. Висока температура је превасходно знак грипа, па може доћи и до компликација, јер вируси умеју да разоре наш имунитет, а онда бактерије то искористе. Оно што је забрињавајуће, гледајући најновије податке из ковид болница, јесте да поново морамо да обратимо пажњу на најстарије и оне са хроничним болестима. Око 700 до 1.000 потврђених случајева имамо дневно. Треба се и даље ослањати на ПЦР тестове јер су они поузданији од антигенских, и показују и присуство овог новог соја. Тестирање радимо када је неопходно и када лекар то препоручи – казао је др Тиодоровић.
Не изазива тежу клиничку слику
Кракен не изазива нека тежа обољења и по правилу се не спушта на плућа.
- Задржава се на томе што симптоми личе на тежи облик прехладе. Може бити благе температуре, цурења из носа, бола у грлу, бола у мишићима и зглобовима. Код старијих и оних са коморбидитетима имамо повећан број умрлих. Старије морамо да заштитимо и да бринемо више о њима.
Постковид синдром
Постковид синдром, како је казао проф. др Бранислав Тиодоровић, може трајати неколико месеци па и годину или две.
- Где је пад имунитета значајан, ту постковид дуже траје и то без обзира на године. Код дијабетичара, на пример, године нису важне и код њих постковид дуго траје било да је реч о млађим или старијим особама. Забрињава и чињеница да имамо више дементних људи него што смо их имали раније. Корона вирус погађа централни нервни систем и то је веома озбиљно. Повећан број дементних бележи се код старијих људи, али чуди то што су били добро и добро се носили са короном, али се касније појавио повећан број деменција. То мора да се прати и неуролози су ту најважнији – каже др Бранислав Тиодоровић.
Кракен заобилази стечена антитела
По свему што је до сада објављено, казао је др Тидоровић, кракен нема посебних карактеристика и последица.
- Али сва терапија је остала готово иста као и за остале подваријанте. Све мере које смо примењивали требало би да примењујемо и надаље, нарочито када је реч о осетљивим групама. Лекови које смо користили су најбољи и сва истраживања показују да је њихова употреба била исправна. Кракен очигледно заобилази антитела која смо добили вакцином или пребољевањем. Тако стоји сада у радовима који су објављени. Корона је оставила велике последице због високе моћи мутирања, али сигуран сам да је цео свет реаговао на најбољи могући начин. Уверен сам и у то да ће свака следећа подваријанта бити све слабија. Корона ће постати ендемска као грип, и вакцинисаћемо се против ње као и против грипа, и ту пре свега мислим на старије особе и хроничне болеснике – рекао је др Тиодоровић у емисији „Кец на једанаест“ на телевизији К1.
(Блиц)
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)