БИО ЈЕ ВАНБРАЧНО ДЕТЕ ВОЈВОДЕ,А ПОСТАО ПРВИ УПРАВНИК БЕОГРАДА: На његовој сахрани плакала је цела престоница (ФОТО)
ИАКО га је тајно родила љубавница познатог војводе Павла из Стопање, Петар Цукић је стицајем околности одрастао на двору кнеза Милоша Обреновића и постао први управник вароши београдске.
Ванбрачни син војводе трстеничког и крушевачкох краја, детињство је провео у конаку кнегиње Љубице и ту добио најбоље васпитање у оно време.Каријеру је започео као војник, а подофицирски чин добија са само 18 година. Од 1820. године Петар Цукић, који је добио и презиме Лазаревић, постаје члан Народне канцеларије у Београду, а три године касније и подибарски кнез.
За настојника кнежевог двора и управитеља српског дела вароши Београда постављен је 1828.године и од вароше успева да направи прави град.
- У време његовог управљања у српском делу Београда купљена су три звона и намештена на звонари Саборне цркве, која су први пут после неколико векова зазвонила 16. фебруара 1830. године - наводи у приређеној биографији Иван Величковић, библиотекар Завичајног одељења Библитеке „Јефимија“ у Трстенику.- По његовој наредби, због сигурности, Београд је ноћу био осветљен фењерима.
По истаку успешног мандата, Цукић-Лазаревић наставља војну каријеру и постаје капетан нахије Тамнавске, Подибарске, управник Новог Пазара, да би од 1841. године био начелник округа Крушевачког. Није само Београд осетио напредак када га је преузео овај способан урбаниста.
У Краљеву је 1832. године спровео регулациони план за уређење главног трга по угледу на Звездасти трг у Паризу. Исте године преместио је варош Трстеник из Осаонице на данашњу локацију. Колико је био способан и испред свог времена, указује податак да је као окружни начелник у Крушевцу, на турској граници увео карантински затвор, како би било спречено уношење опасне заразе. Уз то, изместио је све куће и дућане из старе чаршије како би боље уредио град.
Указом кнеза Александра Карађорђевића постављен је 1842. године за члана Државног савета и добија чин коњичког пуковника.
На жалост, Петар је рано преминуо. Његова сахрана упамћена је као једна од највећих тог времена, опеван је у Великој београдској цркви, а посмртне говоре, уз звона која је он поставио, о његовим заслугама говорили су митрополит Петар Јовановић, архимандрит Гаврило Петровић и чувени Јован Ристић.
За собом је из брака са Аном, ћерком Петра Николајевића Молера, војводе из Првог српског устанка, оставио синове, др Константина-Косту Цукића, министра финансија, и Лазара, мајора, као и две ћерке. После Анине преране смрти, оженио се Маријом Јовановић са којом је имао сина.
Колико је био уважен и популаран Петар Цукић-Лазаревић сведочи податак да је цела његова тазбина из брака са другом супругом Маријом преузела његово презиме! Уместо Јовановић, постали су фамилија Цукић.
БОНУС ВИДЕО - ГДЕ ЈЕ СРПСКО БЛАГО: Каква је судбина хиљада рукописа, реликвија, икона, уметничких дела...
Препоручујемо
БИЦИКЛОМ ИЗ ФРАНЦУСКЕ ДО КИКИНДЕ: Студент медицине од октобра путује по Европи (Фото)
02. 03. 2023. у 21:58
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)