ЦЕНА ШКОЛОВАЊА АКАДЕМАЦА, ОД ПРВОГ СЛОВА ДО ДИПЛОМЕ: O-бразовање лекара кошта 58.000 евра
РОДИТЕЉЕ и државу највише кошта школовање студената на факултетима медицинске струке, па пут лекара од првог слова до дипломе кошта више од 58.000 евра. Образовање стоматолога још је скупље, а знање просечног зубара процењено је на 71.000 евра.
Ово је показало истраживање Института за развој и иновације, који је провукао кроз дигитрон вредност свих ставки које подразумева образовање. Коришћени подаци, притом, прикупљени су раније, што значи да на добијене вредности треба додати и инфлацију од око 20 одсто.
Одмах иза стоматолога по вредности школовања су технолози, а школовање једног студента на Технолошком факултету износи 40.570 евра. Следе студије на Биолошком факултету - један биолог кошта 38.692 евра. Инжењери машинства су јефтинији па трошак њиховог образовања износи 33.666 евра, док њихове колеге са Електротехничког факултета "троше" више око две хиљаде евра - државу и породицу коштају 35.778 евра.
Према овом истраживању, најјефтиније је "добити" економисту чије школовање кошта "само" 30.821 евро.
Наши саговорници из Института истичу да је ова рачуница добијена сабирањем свих трошкова које подразумева школовање од првог разреда основне школе па до стечене дипломе факултета.
Студенти који највише коштају државу, уједно су и најтраженији на тржишту рада ван граница наше земље.
- Када се упореде износи колико наша земља улаже у образовање, а колико се за исту сврху издваја у Немачкој, долази се до закључка да земље у које одлазе млади људи добијају стручњаке и десет пута "јефтиније" од оних које саме образују - рекао је Ненад Јевтовић из Института за развој иновација. - Сасвим је разумљиво зашто је за Немачку исплативо да радо прима младе и образоване људе са ових простора. Боље је увозити сјајан, квалитетан производ него га правити у сопственој земљи по изузетно високим ценама.
А колико код нас издвајају родитељи, а колико држава зависи да ли се дете школује на буџету или школовање плаћа из свог џепа. Уколико породица сама плаћа трошкове студија, онда држави остаје да надомести мањи део трошкова, али ако је дете на буџету и ако станује у дому и храни се у студентској мензи, онда је државни терет неупоредиво већи.
Тако, на пример, висина цене смештаја у домовима за студенте који се финансирају из буџета је од 9.880 до 12.450 динара, од чега студент месечно плаћа од 1.500 до 2.790 динара у зависности од категорије, а остатак надокнађује држава. Исто је и са исхраном, месечно храна у мензама кошта 14.880 динара, а академац плаћа 8.160.
Мимо ових егзистенцијалних трошкова, много новца иде и на материјал који студенти користе током школовања и практичних вежби.
- Студије стоматологије скупе су толико јер трају шест година, док друге трају четири или пет година - кажу будући стоматолози са којима смо разговарали. - Наш факултет има стручни део који захтева инвестиције у инструменте за рад, стоматолошке столице, здравствено особље, стручно усавршавање наставног кадра, а то све увећава цену студија.
Истраживање Института за развој и иновације показало је да школовање једне особе у Србији од предшколског образовања до краја средње школе у просеку кошта нешто више од 34.000 евра. Трошкови средњошколског образовања у трајању од четири године износе око 21.000 евра, а за основну школу издваја се просечно 13.500 евра по ђаку.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)