ПРОВЕРАВА СЕ КАКО ЈЕ ДЕТЕ ПРЕШЛО ГРАНИЦУ: Јелена тврди да јој је син отет, Машан каже да има старатељство над дечаком

Ј. Д. Љ. - М. Ш.

21. 04. 2023. у 08:40

ПОРОДИЧНА драма Јелене Абрамовић (32) и њеног супруга Машана Лубарде (37), који се међусобно оптужују за отмицу њиховог двоипогодишњег сина, подигла је Србију на ноге!

ПРОВЕРАВА СЕ КАКО ЈЕ ДЕТЕ ПРЕШЛО ГРАНИЦУ: Јелена тврди да јој је син отет, Машан каже да има старатељство над дечаком

Фото: Фејсбук

Обоје тврде да је "друга страна", без њиховог знања и сагласности брачног друга, одвела дете из Швајцарске, односно из Србије и то без пасоша.

И док се Јелена и Машан оглашавају по медијима, полиција, Тужилаштво, Центар за социјални рад и друге институције, проверавају све околности под којима је, било које од њих, евентуално, злоупотребило овлашћења или прекршило закон. Поједини правници тврде да је апсолутно немогуће да неко пређе границу без путних исправа, али има и оних који тврде супротно.

- Нико, ни беба нити било које малолетно дете, као ни пунолетна особа, законски не могу да пређу границу ако немају путне исправе - тврде поједини стручњаци. - У конкретном случају, не може се са сигурношћу тврдити да је отац прешао границу са дететом, јер ако је ишао било којим превозним средством, осим авионом, морао је да пређе две границе! Немогуће да би га пустили Хрвати, као ни Швајцарци.

Уколико један родитељ путује са дететом, наводно, неопходно је да има писано одобрење другог. Међутим, како како незванично сазнајемо, у пракси се овакво писано одобрење ретко када тражи на граничним прелазима.

- Углавном се проверава да ли је особа која путује са дететом родитељ. Када докаже да је родитељ, са својим пасошем и крштеницом, они ће га пустити. Ретко кад ће проверавати да ли има одобрење другог родитеља, да ли је у току бракоразводна парница или неке друге правне радње... Углавном се проверава примарно да ли је то његово дете, за случај да га је нека непозната особа можда отела.

Ипак, стручњаци кажу да постоји могућност да је отац, можда, извадио дупликат пасоша за дете, а без знања мајке:

- То је могуће, ако је одавно све планирао и некако успео да добије дупликат путне исправе за дете, наводно, јер је први пасош изгубљен. Али, законски је и то мало вероватно, јер оба родитеља морају да поднесу такву пријаву и подигну пасош.
С друге стране, адвокат Гордана Божиловић сматра да ако оба родитеља имају родитељско право, без обзира на њихов статус, није потребна никаква дозвола да дете изађе из земље са једним од њих.

Јелена Абрамовић тврди да је њен супруг Машан Лубарда, који је држављанин Србије, а са којим је од 6. јануара у бракоразводној парници, на Велики петак, отео њиховог сина и без њене дозволе и знања одвео га у Швајцарску, јер је малишанов пасош још код ње. Тврди и да ју је супруг пријавио да је одвела дете тек кад је затражила развод.
Јелена каже да се чека привремена мера и извештај Центра за социјални рад, којим би се изрекла мера о поверавању детета:

- Молим надлежне органе да реагују. Како је дете без пасоша прешло границу? Да ли је доживело трауму? Нисам сигурна на шта је спреман неко ко је у стању да сопствено дете отме од мајке...

Фото: Принтскрин/Друштвене мреже

С друге стране, Лубарда, кратко и оштро, поручује:

- Старатељство сам у Швајцарској, где живимо, добио у јануару, као привремену меру, јер је супруга одвела дете у Србију без мог знања и пристанка, а пре него што се завршио бракоразводни поступак - тврди отац. - Дакле, регуларно и законито сам добио старатељство над сином. Швајцарска ми га је дала!

И док се супружници међусобно оптужују, надлежне институције већ раде на решавању овог случаја. Након што је министар иностраних послова Ивица Дачић изјавио да његово министарство чини све што је у њиховој моћи, огласио се и генерални конзул Србије у Швајцарској Михајло Шаулић, али он није могао да подели никакве детаље о овом случају, као ни да каже да ли је конзулат у контакту са оцем.

- С детаљима нисмо упознати, још немамо никакву званичну информацију. Кад се буду утврдиле све чињенице и обавесте нас, имаћемо више информација - каже Шаулић.
Будући да родитељи имају боравишну дозволу у Швајцарској, а да су држављани Републике Србије, поставља се питање чија надлежност ће се примењивати.
- Они су наши држављани и деловаћемо у складу са инструкцијама из Београда. Све што наши органи буду очекивали од нас, ми ћемо и спровести - закључио је Шаулић.
У све провере око овог случаја, како незванично сазнајемо, укључене су и друге институције - полиција, Тужилаштво... Проверавају се све могуће одлуке, пре свега нашег, као и швајцарског суда, парнични списи, чека се извештај Центра за социјални рад, као и царински извештаји, како би се проверило да ли је и на који начин, легално или нелегално, дете прешло границу.

Повређено право детета

Адвокат Гордана Лакетић каже да је, у случају детета које је отац одвео у Швајцарску без пристанка и сагласности мајке, сходно члану 11 Хашке конвенције, повређено право детета на виђање једног од родитеља, за шта Министарство правде Србије има могућност да издејствује преко конзулата да се оно врати мајци:
- Могуће да је отац имао неки валидан папир којим је дете повео у иностранство, са којим мајка није ни упозната, али треба да се види да ли ће Тужилаштво покренути поступак и да ли ће доћи до кривичног дела отмице.

Станојевић: Обавезна истрага

Координаторка "Сигурне куће" Весна Станојевић каже да МУП мора да спроведе истрагу и утврди како је могуће да отац одведе дете из земље без докумената.

- Углавном се у таквим случајевима тражи сагласност оба родитеља како би малолетно дете прешло границу - објашњава координаторка. - Но, поставља се питање шта се на граници гледа од документације када прелазе путници, поготово када су у питању мала деца.
Станојевићева напомиње да ово није први пут да је дете изашло из земље а да је пасош код мајке, и упоредила овај са случајем Ане Ландеке којој је прошле године муж отео двоје деце од њених родитеља, док се она налазила у "сигурној кући" због насиља, и прешао преко границе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (5)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”