"ТЕТЕЈЦИ" И "ДУГЕ ДЕВЕТКЕ" ИЗ ШУПА - У ПОЛИЦИЈУ: Акција разоружавања грађана - рок за предају нелегалних комада месец дана
ГРАЂАНИ Србије, према проценама, имају најмање 300.000 комада илегалног оружја, највише је аутоматских пушака М70 (југословенска верзија "калашњикова"), као и "Заставиних" пиштоља: "тетејаца" (М57), "дугих деветки" (М88) и ЦЗ 99. Управо на повлачење овог "арсенала", или бар његовог већњег дела, рачуна се у акцији која је почела јуче. Наиме, до 8. јуна, сви који имају нелегалне "дуге" или "кратке" цеви, бомбе, експлозивне направе и сл. имају рок да их предају полицији, без санкција.
Сви који предају цеви у наредних месец дана не морају да доказују њихово порекло, није им потребна никаква документација, а не морају чак ни да се легитимишу!
Оружје је могло и до сада да се преда, а полиција је, махом у координацији са специјализованом агенцијом УН за контролу наоружања, имала у последњих двадесетак година 10 већих акција прикупљања. Према проценама МУП-а, само од 1992. до 2015. године, у седам акција, прикупљено је око 100.000 комада оружја и око милион комада муниције, а после доношења актуелног Закона о оружју и муницији, од јула до новембра 2016. године, прикупљено је 926 комада оружја, 400 комада минско-екслопозивних средстава и око 60.000 комада муниције.
Легално оружје, пак, према речима Душка Илића, из Националне асоцијације за оружје Србије (НАОС), поседује око седам одсто грађана, односно нешто више од пола милиона. Они имају регистрованих око 766.000 комада, од чега око 220.000 кратких цеви. Председник државе најавио је да ће овај број бити смањен за око 90 одсто. Илић очекује да ће у поседу грађана реално остати око 40.000 пиштоља.
- С обзиром на то да је понуђен и откуп за легално оружје, верујем да ће један број људи, око 10 одсто, вратити оно што им није потребно, а што су вероватно наследили - каже Илић.
Они који желе да задрже успомену на деду, оца или покојног мужа, могу ове цеви и да онеспособе. Процедура кошта око 150 евра, од чега су око 100 евра трошкови лиценцираног оружара, који ће извадити ударну иглу, пробушити цев и све заварити. Преосталих 50 евра су трошкови одношења у Крагујевац, у Агенцију за испитивање, жигосање и обележавање оружја, направа и муниције, ради добијања потврде да је оружје онеспособљено, као и издавање дозволе за поседовање таквог оружја у МУП-у.
Затворске казне до 15 година
ЗА неовлашћену израду, преправљање, продају, набавку, размену или држање ватреног оружја за које се може добити дозвола, изменама закона предвиђен је затвор од једне до осам година, а када је у питању оружје за које се не може добити дозвола (аутоматске пушке и експлозивне направе) од две до 12 година. Уколико су у питању веће количине оружја или оружје велике разорне моћи, казна је од пет до 15 година. Иста је казна и за неовлашћено ношење. Новина је и двогодишњи мораторијум на издавање дозвола за држање и ношење кратког ватреног оружја, донет 4. маја. Ову одредбу МУП планира да прошири и на категорију ловачког оружја.
Професор Филозофског факултета у Новом Саду и стручњак за оружје Владимир Баровић подржава "разоружавање" грађана и пооштравање санкција, а верује и да ће један број људи сада продати легалне половне пиштоље или пушке лиценцираним трговцима. Просечном житељу Србије, како каже, није потребан ни пиштољ, уколико се не бави спортским стрељаштвом, ни забрањена аутоматска пушка. Међутим, резултата неће бити без превентиве и ширења безбедносне културе "у народу који је дуго водио ослободилачке ратове и има традицију држања оружја".
- Оружје и муниција се и несавесно држе и несавесно користе. Сваке године у лову погине 12 до 15 људи, а у јануару смо имали рањавање тринаестогодишњака ког је отац повео у лов. Наш народ воли да шенлучи, несвестан да сваки метак мора да падне и можда неког погоди - каже Баровић, и додаје да треба водити рачуна да сада не порасте нелегално тржиште.
Јер, увек ће бити света из криминалне зоне који ће куповати оружје "на црно", али строгим санкцијама и едукацијом од тога треба одвратити остале.
За оне који поседују регистровано оружје убудуће ће бити предвиђене провере на шест месеци или годину дана, са лекарским, психијатријским и другим прегледима, као и тест на дрогу, најављен само 48 сати раније. Ово ће бити уређено новим нацртом Закона о оружју и муницији, а он би, како је најавио Милан Андрић, пуковник и помоћник секретара МУП-а, могао да буде готов до краја недеље. Овај пропис ће предвидети и обавезан психолошки преглед оног који подноси захтев за држање и ношење оружја. У неким ситуацијама утврђиваће се код оних који поседују или аплицирају за дозволу да ли у организму имају алкохол или психоактивне супстанце.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (1)