НАЈВАЖНИЈЕ ЂАЦИМА УЛИТИ СИГУРНОСТ: У школи "Владислав Рибникар" стручни тимови раде на психолошкој стабилности трауматизоване деце

Љ. Бегенишић

12. 05. 2023. у 10:51

ТИМОВИ психолога, психијатара и психотерапеута са ђацима у ОШ "Владислав Рибникар", у којој се догодио масакр, раде на њиховим емоцијама и уливају им сигурност да су безбедни у свом окружењу. Осим рада са децом, неопходно је радити и са родитељима јер су они, такође, истраумирани, а треба да буду главни ослонац деци.

НАЈВАЖНИЈЕ ЂАЦИМА УЛИТИ СИГУРНОСТ: У школи Владислав Рибникар стручни тимови раде на психолошкој стабилности трауматизоване деце

Д.Матовић

Испуњење захтева

ГОВОРЕЋИ о седам захтева родитеља одељења VII/2 у којем је Коста Кецмановић извршио злочин, Игор Ђорђевић каже да су захтеви који су се тицали школе одмах испуњени - затворен је улаз на коме су се догодила убиства и пружена подршка родитеља наставном кадру.

- Оно што се тиче других органа још није, али имамо информације да се ради на томе - каже наш саговорник.

Захтеви су:

1. Реконструкција догађаја, објашњење како се то догодило, како тече истрага и у којој је фази

2. Да се родитељима стручно објасни шта ће бити са дечаком и у ком статусу су његови родитељи

3. Да тим психолога и психијатара редовно ради са ученицима одељења VII/2 без учешћа школског педагога и психолога, и да родитељи о томе буду упознати писмено 

4. Да VII/2 не улази у школу на велики улаз и да наставу имају у некој од учионица на малом излазу

5. Комплетно реновирање школе од 1. септембра.

6. Подршка Савета родитеља комплетном наставном кадру

7. Да се утврди пуна одговорност људи који су изнели у јавност списак са именима из VII/2 одељења, који је обишао свет.

Овако психолози и психотерапеути појашњавју рад стручних тимова који даноноћно раде са ђацима, наставницима и родитељима у школи у кој је Коста Кецмановић убио осморо ђака и чувара. Терапије се одвијају групно и индивидуално, интересовање деце је велико, а резултати разговора са стручњацима - видљиви. Тако тврде психолози.

- Са децом се разговара о томе како се осећају, утврђује се који их страхови муче, разговара се о њиховом односу према ситуацији која их је задесила, даје им се подршка да могу да буду сигурни у том окружењу међу својим другарима - каже за наш лист клинички психолог и психотерапеут Љиљана Банковачки.

Она наглашава да је врло важно радити и са њиховим родитељима који су, такође, истраумирани, а деца су највише на њих упућена.

Наша саговорница појашњава да је са малом децом ради кроз тзв. пројектне технике, а то значи да она цртају, играју се и кроз то се открива шта осећају. Са адолесцентима је нешто другачије, јер се они кроз причу отворе.

Да је реч о новој врсти трауме са каквом се наше друштво није досад сусрело, наглашава психолог Ивана Ћирић.

- Деца ће на трагедију различито реаговати, нека ће све окренути на шалу, нека ће негирати да се то догодило, њихове емоције још су врло јаке - истиче она.

Наша саговорница упозорава да је траума коју су ђаци доживели огромна и да се убудуће могу очекивати различите сутуације, а код њих ће се развијати различити механизми одбране. И ова психолошкиња наводи да је и родитељима помоћ неопходна јер деца су у трауми што су била на месту злочина, а родитељи су у трами због страха шта ће се догодити у перспективи.

Према ономе што смо чули из школе, ученици полако превазилазе трауму. Они су се јуче у школу вратили у великом броју, па их је било више него дан пре.

- Деца су много храбрија од родитеља, па неки од њих желе да у школу уђу на улаз на коме је извршен масакр, а који је сада затворен - каже нам Игор Ђорђевић, председник Савета родитеља у овој школи. - Неки траже и да пролазе ходником у коме су убијене две девојчице и чувар, а који је, такође, недоступан за ученике. Ђаци показују велику храброст, а са истином су се суочили још оног истог дана када је масакр извршен и када су увече дошли пред школу да упале свеће.

Ни јуче класичне наставе није било, млађа деца су време проводила са учитељицама, и они су јуче дошли у школу у већем броју него у среду.

О нормализацији наставе још се не говори, а часови од 45 минута и предавање градива биће враћени када наставници и психолози виде да су деца спремна за то. Не размишља се ни о онлајн часовима, јер је став стручних тимова да та врста наставе не би била добра, кажу да је деци потребно дружење и повратак у школу.

Од трагедије је прошло нешто више од недељу дана, што је премало времена за враћање у нормалан живот, али крај школске године се ближи, а са њим и мала матура за ђаке осмог разреда. Како ће матурски испит изгледати за осмаке из "Рибникара" и да ли ће за њих бити неких измена или олакшица - још се не зна.

- То је тема о којој се размишља и која се разматра, али још нема никаквих конкретних одлука - каже Игор Ђорђевић.

- Сада је фокус на пружању психолошке помоћи, а деца на разговоре долазе како она желе, у групама или појединачно. Доста њих се обраћа стручним тимовима и резултати тих разговора су добри - каже нам Ђорђевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

РУГЛО СПЛИТА! Шокантне фотографије згрозиле Хрватску